Recenze

Pravda a lži

Amy Winterová je nejenom detektiv inspektorka „operující“ v Londýně, ale také dcera sériové vražedkyně. Krev není voda a nic na tom nezměníš. Podaří se ji někdy osvobodit od své minulosti? Co je pravda a co lži? Někdy je hranice příliš tenká…

Název: Pravda a lži

Autor: Caroline Mitchell

Nakladatelství: Ikar

Rok vydání: 2020

Počet stran: 320

Detektiv inspektorka Amy Winterová je po rozvodu a navíc nedávno pochovala svého milovaného otce. Právě on ji přivedl k práci u policie a Amy rozhodně nelituje. Vše se změní jedním dopisem z vězeňské cely a Amy náhle zjišťuje, že je někdo jiný. Pod dopisem je podepsána Lillian Grimesová – ženská polovina známého páru Bestie z Brentwoodu, nechvalně proslulého sériovými vraždami. Tato psychopatická vražedkyně, která se svým manželem zabila desítky svých obětí je Amyna biologická matka. Chce konečně prozradit místo ukrytí svých tří obětí, ale jenom Amy s ní může mluvit a pouze jí ukáže ostatky. Amy přistoupí na její hru, to ale ještě netuší, že to nebude zadarmo. Vzpomínky Amy se najednou začínají drát s nebývalou silou na povrch a ne všechny jsou příjemné. Ve stejnou dobu zmizí ze svého domu mladá dívka Hemmy a pátrání po jejich stopách je bezvýsledné. Amy se ocitá mezi dvěma železy, které ji začínají svírat příliš velkou silou. Pátrání po Hemmy, při kterém ji sekunduje její kolega Paddy, nemá žádné výsledky a její biologická matka si s ní pohrává jako kočka s myší. Vypadá to, že má na svobodě svoji prodlouženou ruku, která se stále drží Amy v závěsu…

ℵ ℵ ℵ ℵ ℵ ℵ ℵ ℵ ℵ ℵ ℵ ℵ ℵ ℵ ℵ ℵ ℵ ℵ ℵ ℵ

Thriller Pravda a lži je napínavým čtením, ve kterém vám bude dělat společnost odolná policistka Amy i psychicky zvrácení pachatelé, kteří pro svoje činy mají své soukromé důvody. Tato detektivní záležitost si nehraje na žádné velké vyšetřování, autorka vám servíruje vše okamžitě, bez zbytečných zatáček a kudrlinek v ději. Tempo příběhu postupně nabírá na své síle, ale té nejvyšší obrátky nedosáhne, zato dokonale poznáte všechny démony Amy, kteří do této doby spali nerušeným spánkem. Její vnitřní rozpolcenost vás bude provázet po celou dobu a jako temný stín se s ní budete brouzdat její ponurou minulostí.

Moje Poppy. Moje dítě. V hloubi srdce mě nemůžeš zapřít bez ohledu na to, jak nepříjemná Ti ta pravda je. Ve Tvých žilách koluje moje krev. Moje a Tvého otce. Ať Ti adoptivní rodiče nalhali cokoliv, oba jsme Tě velice milovali. Vím, že mě odmítneš navštívit, proto Tě k sobě přilákám jediným způsobem, který znám. Pod zemí zůstala ještě tři těla. Třem rodinám můžeš pomoct najít klid. Pomůžu Ti je najít. Ale nenech mě čekat. Odpověz do týdne, nebo si vezmu svá tajemství do hrobu.

Příběh vyprávěný er-formou vám nabídne tři pohledy, které spolu úzce souvisí a jak zjistíte na konci, jsou dokonale propojené. První a nejdůležitější linii zajišťuje hlavní postava knihy inspektorka Amy. Kromě vyšetřování, které vás zavede do současnosti, při níž budete svědky nejen pátrání, ale i zmatené mysli Amy, vám nabídne ještě pohled situovaný do roku 1986, do svého dětství naplněného hrůzou a necitelností. Další linie je v rukách spolupracovníka Amy a tím je Paddy, s kterým zabrousíte do jeho osobního života, jenž ho pomalu ale jistě sžírá svoji nastavenou komplikovaností. V posledním náhledu pak sledujete osud ztracené Hemmy, jenž by vám mohla dát indicie k pachateli, ale autorka si dala velký pozor, aby svým čtenářům neodhalila své velké finále.

Caroline Mitchellovázdroj

Spisovatelka Caroline Mitchellová je bývalá policejní detektivka, která se teď věnuje výlučně psaní. Pracovala v oddělení kriminálního vyšetřování a specializovala se na jednání se zranitelnými obětmi – vysoce ohroženými obětmi domácího násilí a vážných sexuálních trestných činů. Duševní síla, kterou oběti těchto zločinů projevují, je jí neustálým zdrojem inspirace a Mitchellová kombinuje jejich houževnatost se svými znalostmi policejních postupů, aby vytvářela napínavé psychologické thrillery. Pochází z Irska a teď žije v hezké vesnici na pobřeží Essexu s manželem a třemi dětmi.

I když thriller nese stopy psychologického románu, autorka se vyvarovala většího ponoření do neprobádaných končin lidské mysli a pouze zlehka klouže po povrchu, tím pádem se jí až tolik nedaří vyvolat v čtenáři větší emotivní odezvu. Přesto, že autorka nepřichází s novým třeskutým nápadem ve své knize, vystavěná zápletka nepostrádá jistou nápaditost ani rychlé změny v ději. Díky tomu vám četba utíká zrychleným tempem ke svému závěru, jenž vás dokáže překvapit. Konec naznačuje, že autorka má možná v plánu další pokračování a pokud se vám bude tento thriller líbit, určitě si nenecháte ujít ani další osudy Amy.

Thriller Pravda a lži se bude líbit čtenářům, jenž holdují rychlému ději, kde není nouze o odolné policistky ani psychicky zvrhlé pachatele a který vás bez zbytečných zastávek a kudrlinek v příběhu vezme na spletitou cestu plnou napětí.

Hodnocení: 80 %

Autor: Veronika Es.

 

Recenze primárně zpracována pro portál https://www.chrudimka.cz/. Tímto děkuji za možnost převzetí.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *