Recenze

Žena v ohni

Zločiny spojené s vraždou se dějí dokonce i v umění. Mladá novinářka se o tom přesvědčí v napínavém románu ŽENA V OHNI. Stejným názvem se pyšní i prokletý obraz, s kterým se pojí nacistická minulost a tajemství, jež za sebou zanechává mrtvé…

Název: Žena v ohni
Autor: Lisa Barr
Překlad: Hana Sichingerová
Nakladatelství: Grada Metafora
Rok vydání: 2022
Počet stran: 392

Jules Rothová je mladá nadějná novinářka. Když se jí podaří získat práci u Dana Mansfielda, špičkového investigativního reportéra, její první úkol je neobvyklý a přísně tajný: má najít legendární expresionistický obraz, který před více než 75 lety uloupili nacisté a od té doby o něm nikdo neslyšel. Ztracený portrét nádherné a tajuplné ženy touží získat světoznámý návrhář a Danův osobní přítel, kterému už nezbývá mnoho času. Po tomtéž plátně zatím v Evropě pátrá také provokativní galeristka Margaux de Laurentová, bohatá žena bez skrupulí, zvyklá dostat, co si přeje. V cestě jí stojí pouze Jules a její odhodlání. Mladá žena se stále víc zaplétá do mezinárodního uměleckého skandálu a zjišťuje, kolik zrůdností nacisté na poli umění napáchali a že řada z těchto zločinných křivd není dodnes uznána, natož napravena. Strhující děj s prvky thrilleru je založený na historických skutečnostech a dává čtenáři nahlédnout do zákulisních praktik světa umění a nelegálního obchodu s kradenými uměleckými předměty. Žena v ohni vypráví příběh silné ženy, jež stejně jako umělecké dílo dokáže prozářit svým jasem dějiny i lidská srdce.

¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤

Thrillerová záležitost Žena v ohni má v sobě prvky napětí, zamotané zápletky a dokonce i romantiky. V příběhu ze současnosti se ukrývá i část historie, jež souvisí s nacistickou krádeží obrazů v období 2. světové války. Nechte se unést intenzivním čtením a buďte součástí pachatelova plánu.

Příběh je vyprávěn er-formou, v které sledujeme hned několik dějových proudů. Nemusíte mít ale obavy, protože všechny souvisejí s nalezením tajemného obrazu a tyto nitky se postupem času k sobě nenápadně sbíhají, aby vyjevily svoji pravdu. Nejvíce dynamickými vypravěči se stávají nadějná novinářka Jules a provokativní galeristka Margaux a v obou případech bude vášeň hrát důležitou roli.

„Jsem nevinný. Já jsem je chránil,“ kňourá.
„Nevinný. Jen plníš rozkazy, co?“
„Ano, ano, správně.“ Hlava se přestane vrtět, tělo třást. „Přesně tak.“
„Kde je ten zatracený obraz?“… Znovu přistoupí k oknu a vyhlédne na ulici. Volkswagen pořád jezdí kolem. Musí odtud zmizet, ať už s obrazem, nebo bez něj. Přistoupí ke Geislerovi a vytáhne z kabely zbraň.
„Žena v ohni,“ naléhá.

Autorka píše čtivým stylem a nezapomíná ani na vedlejší odbočky, kterých ale není mnoho a pozornost od ústředního bodu vyprávění neodvádí. Do svých postav pronikla s vervou a důsledností, čímž svým čtenářům umožnila nahlédnout do mysli protagonistů a zhmotnit tak jejich myšlenky i polemiky, jež nezadržitelně vedou k překvapivým činům.

Thrillerový příběh je intenzivně zahalen v uměleckém hávu, z kterého prostupují významná malířská díla i neblaze proslulá nacistická historie. Právě umístění vyprávění do uměleckého prostředí dodává knize šmrnc a šťávu, bez které by byl příběh jedním z mnoha. Takhle se vám ale do rukou dostane záživný a spletitý román, který na vás hrne dostatečné množství thrillerových zápletek. Lehounkým tahem dějového „štětce“ je přimíchána romantická linka, jež zdobí hlavní dějovou osu.

Mně se tento napínavý knižní počin vcelku líbil. Sice bych ho úplně neoznačila za dechberoucí thriller, ale rozhodně se jedná o velmi záživné vyprávění s atraktivní historií a prostředím. Thrillerový román Žena v ohni je prostoupen pomstou, chtíčem, uměním a historií a ten, kdo má v oblibě napínavé čtení plné překvapivých zápletek, které vedou příběh spletitými uličkami vyprávění, tady neudělají chybu.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍

Za napínavé a zajímavé čtení z uměleckého prostředí děkuji nakladatelství Grada, na jejichž stránkách si můžete knihu Žena v ohni pořídit.

Autor: Veronika Es.

Ukázku z knihy najdete zde, na stránkách nakladatelství Grada.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *