Recenze

Prorokyně a hlupák

Páni, tohle bylo opět tak milé a vtipné vyprávění❤ od J. Jonassona a bláznivý román PROROKYNĚ A HLUPÁK se vyšplhal na příčku k jeho „Staříkovi“. Ztřeštěné situace, skvělý humor i dojetí vás budou provázet na road tripu, do kterého zaplujete s jistotou a očekáváním, jež se beze zbytku naplní.

Název: Prorokyně a hlupák
Autor: Jonas Jonasson
Překlad: Hana Švolbová
Nakladatelství: Albatrosmedia Panteon
Rok vydání: 2022
Počet stran: 376

Amatérská švédská astrofyzička Petra spočítala, že 7. září 2011 ve 21.20 zanikne svět. Toto proroctví ji svede dohromady s poněkud jednoduchým Johanem, který umí proměnit obyčejné jídlo v gurmánský zážitek, a s důchodkyní Agnes, která si pod falešným profilem vydělává jako mladá influencerka. Společně se v karavanu vydávají do Říma, kde hodlají svůj zbývající čas využít na maximum. Jak už to ale bývá, nic nejde podle plánu. Dokonce ani ten konec světa. Jedná se o šestý román Jonase Jonassona, který čtenáře vezme na road trip okolo světa, ze Švédska přes Afriku do Ameriky. Autorův typicky vtipný, lidsky uvědomělý příběh ze života o tom, co se stane, když se tři, sice zvláštní, ale morálně velice silné osoby setkají, a najdou způsob, jak vzájemně propojit svoje plány. A to vše typickým, oblíbeným Jonassonovským stylem, který čtenáře tak baví.

ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ

Další skvělá kniha od J. Jonassona nese název Prorokyně a hlupák a opět vás čeká plejáda ztřeštěných situací, v kterých se budete královsky bavit i dojímat. Spletité vyprávění s notnou dávkou vtipu a ironie si vás naprosto podmaní.

Příběh je vyprávěn er-formou, v které sledujeme několik dějových proudů, které se budou neplánovaně spojovat a tvořit pevnou kotvu příběhu. Prostoduchý čísi bratr, který je naprostý hlupák, ale umí famózně vařit a pamatuje si nazpaměť filmy, a prorokyně s hlavou génia, jež nejde pro ránu daleko a kterou nedokáže nikdo ohodnotit ani poslouchat, když mluví o konci světa. Tyhle dvě postavičky na sebe se samozřejmostí nabalují další potkavší podivíny, kteří vykazují známky jisté vyhraněnosti z průměru a příběh se tak dostává do víru bláznivých událostí, kde si nemůžete být jisti téměř ničím. A také samozřejmě nemůže chybět ani návštěva na politickém kolbišti, kde potkáváme Obramu bez r a jistého generálního tajemníka OSN Ki- něco.

„Ajaj,“ odtušil Johan. Co jiného mohl říct? Prorokyně se ohlédla za svým posledním obydlím, nebo spíš za jeho zbytky. A pak se podívala na viníka.
„To byl můj domov!“
Johan přesto viděl výhody toho, co se stalo.
„Ve kterém ses chtěla oběsit.“
„To sem nepatří. U sebe doma si můžu dělat, co chci.“
Netalentovaný muž se podíval ze svahu. To, co před chvílí tvořilo přívěs, nyní připomínalo spíš hromadu šrotu.
„Mám ti pomoct s úklidem?“ Měl pocit, že na to stačí.
„Copak nevidíš, jak to vypadá? Můj přívěs nepotřebuje pomoc s úklidem, potřebuje někoho, kdo vykupuje šrot. Nebo pohřební službu.“ To poslední jí připomnělo, co se chystala udělat.

Od samého začátku se do vás autor opře nebývalou silou a okamžitě sešlápne pedál svého příběhu téměř na doraz. Vezme vás do prapodivného uskupení několika postav, kde se budete cítit jako v rodinném kruhu a společně prožijete zážitky, které se vám otisknou jak do srdce, tak i do bránice. 😀

Tímto románem se J. Jonasson vrací ke svému bestsellerovému „Staříkovi“, v kterém na jedničku zafungovaly všechny jeho silné zbraně, kterými vládne. Humor, lidství, ojedinělá dějová osa, ztřeštěná zápletka, která na sebe nabaluje další a další podivnosti a vše je vyprávěné s lehkostí i dojemností, která vás znova a znova dokáže příjemně překvapit a dojmout.

J. Jonasson + humor = já osobně zbožňuji. Svými vtípky trousí jen tak mimoděk a musíte si dát velkého majzla, abyste něco nepropásli, ale pokud narazíte na jeho humornou zlatou žílu, nemáte šanci zůstat stát opodál. Ne každému jeho specifický vkus pro humor sedne, ale pro mě je to můj šálek legrace a ještě nikdy mě nezklamal.
„Stalin měl natolik dobrý vkus, že umřel.“

Ačkoli druhá polovina knihy byla už trochu přeplácaná a víc mě bavil začátek, román Prorokyně a hlupák vystoupil na můj pomyslný žebříček knih tohoto švédského autora a napevno se usadil na jeho vrcholu. Společnost mu dělá Stoletý stařík a věřím, že tahle skvadra se tam náramně baví. 😉 Pokud i vy milujete J. Jonassona a jeho neotřelý styl vyprávění plný bláznivin, rozhodně si tuto jeho novinku nenechte ujít.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ ❤

Za skvělé, humorné a ztřeštěné vyprávění děkuji nakladatelství Albatrosmedia, na jejichž stránkách si můžete knihu Prorokyně a hlupák pořídit.

Autor: Veronika Es.

Zalistujte si knihou zde, na stránkách nakladatelství Albatrosmedia.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *