Recenze

Kouzlo všité do šatů

Autorka jemnými stehy sešila citlivý a něžný příběh, který se vám vetkne do srdce. Ponořte se do poutavého románu KOUZLO VŠITÉ DO ŠATŮ a nechte se dojmout příběhem dvou odvážných žen. Osud jejich životy propletl nitky dohromady. Možná ne úplně beze švů, ale rozhodně neoddělitelně. Doporučuji!

Název: Kouzlo všité do šatů
Autor: Barbara Davisová
Překlad: Diana Rykrová
Nakladatelství: Grada Metafora
Rok vydání: 2022
Počet stran: 416

Soline Rousselová je expertkou na šťastné konce. Její rodina v Paříži už po mnoho generací provozuje exkluzivní svatební salon, kde se do šatů všívají kouzla. Nevěstu, která se vdává v šatech od Rousselových, čeká spokojené manželství. Když však Paříž postihne válka, Solinin svět se ocitá v troskách. Uloží tak čarovné vzpomínky do krabic, odhodlaná navždy zapomenout. O desítky let později se mladá žena jménem Rory Grantová snaží vyrovnat s ranami osudu. Odhodlá se naplnit svůj sen a otevřít si galerii – čirou náhodou právě v domě, který patří Soline. V něm nalézá krabici s dopisy a nikdy nenošenými svatebními šaty. Poté, co poklady vrátí právoplatné majitelce, se mezi oběma ženami rozvine překvapivé přátelství. Rory i Soline začnou ve svém životě nacházet nečekané paralely. Je zřejmé, že jejich setkání není náhoda a že Rory může najít klíč k nápravě křivdy, která před čtyřiceti lety otřásla Solininým životem. Vydávají se na společnou cestu poháněny touhou zahojit staré rány – a možná i špetkou magie.

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Poutavý román Kouzlo všité do šatů je něžným vyprávěním o síle odvahy čelit ranám osudu a nevzdávat své sny, i když vám život nachystá pořádnou várku problémů. Krásné, emotivní a citlivé vyprávění vás nadchne svými životními moudry i dějovou osou, v které nechybí napětí ani romantika.

Příběh je vyprávěn ve dvou dějových osách. První má v područí mladá dívka Rory, jež se rozhodla naplnit své sny, otevřít si galerii pro začínající umělce a zapomenout na kruté rány osudu. Její kroky ji zavedou před práh domu, který vlastní Soline a právě ta ovládne druhou dějovou linii. Postupně vám bude odkrývat svůj životní příběh odehrávající se v nelehkých časech 2. světové války a nezapomene vás pozvat ani do svého magického dědictví, jež je spojeno s kouzly a věštěním.

Ve Francii, odkud pocházím, nás považují za les tisseuses de sort – tkalce kouzel -, což se alespoň o hodně víc blíží pravdě. Máme určitý talent, nadání, nebo chcete-li, dary, mezi něž spadají kouzla, bylinky, karty a drahé kameny – nebo v našem případě jehla a nit. Už nás mnoho nezbývá, rozhodně není mnoho těch, kteří se svým darem živí. Pokud ale člověk ví, kde hledat, pár takových ještě přece jen najde. Ve své době jsem já sama byla jednou z nich, stejně jako moje matka a předtím její matka.

Začátek se rozjíždí v pomalejším módu, který nás uvádí do souvislostí i tragické minulosti a postupně splétá svoje nitky vyprávění do dramatického příběhu, v kterém vás překvapí jemná a něžná forma psaní. Autorka lehkou rukou spřádá velké myšlenky, které citlivě nahazuje čtenáři k posouzení a nechá je volně levitovat ve vaší mysli. Je pouze na vás, zda je uchopíte v nabízené hloubce či se „jenom“ povezete na vlnách atraktivní dějové osy.

Barbara Davisová ani tentokrát nezapomněla do svého příběhu zakomponovat magii a kouzla, které dostaly své vlastní místo hned v první třetině knihy a já osobně bych si dovedla představit i větší proložení těchto mystických věcí celým příběhem. Velká porce citátů a životních mouder přidává do příběhu lehký melancholická podtón, který se vám bude vkrádat do duše, aby v něm vyvolal emocionální odezvu. Ačkoli je děj snadno předvídatelný, cesta k jeho konci vede nádhernými, dojemnými a poutavými uličkami zápletek a nenadálých zvratů, které zvyšují tempo knihy i její nenápadný důraz.

Od autorky jsem už měla možnost číst její předchozí román Poslední měsíční dívka a i když se mi vcelku líbil, sklouzl po mně bez větší odezvy. Kouzlo všité do šatů je úplně jiný level a musím zkonstatovat, že tentokrát se mi autorka dostala pod kůži i do srdce velmi intenzivně. Jemné, melancholické odstíny, které příběh doprovázejí, velké množství životních mouder i samotná dějová osa mě velmi bavily a já nemohu jinak, než tento román doporučit všem citlivým čtenářům, kteří milují romantiku i strastiplné životní osudy.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ ❤

Za krásné a dojemné čtení děkuji nakladatelství Grada, na jejichž stránkách si můžete knihu Kouzlo všité do šatů pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Grada.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *