Recenze

Plavba do nenávratna

Drsňák Dabert je zpět a s ním i pořádná porce sarkasmu a nebezpečných akcí zavánějící smrtí. Jeho PLAVBA DO NENÁVRATNA je plná mrtvol i vtipu a samozřejmě nemůže chybět ani tajemná žena.

Název: Plavba do nenávratna
Autor: František Niedl
Nakladatelství: Moba
Rok vydání: 2022
Počet stran: 280

Michal Dabert je poněkud unaven životním stereotypem, do kterého se dostal ve společném životě s hollywoodskou hvězdou Joan Hartingovou. Joan ho sice miluje a téměř všechen svůj volný čas věnuje jen jemu, ale pro bývalého příslušníka Cizinecké legie je rodinná idyla přece jen málo. A tak se Dabert rozhodne trochu si pročistit hlavu a vydá se na plavbu luxusním zaoceánským parníkem nazvaným Star of the Sea. Cesta vede z řeckého Pirea až do Spojených arabských emirátů, zpočátku vše probíhá dle plánu, Dabert si cestu užívá, a dokonce se seznámí se záhadnou dívkou, jenže po nějaké době loď zcela zmizí, aniž by vyslala jediný nouzový signál…

¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤

Detektivní román Plavba do nenávratna je pátým dílem ze série Michal Dabert a i tentokrát někomu půjde o život. Pohodová krimi, v které vás čeká zábava i napětí, vás přivítá na zaoceánské lodi a Dabert bude opět rozsévat smrt, ironický humor i šarm, který tak skvěle působí na ženy.

Příběh je vyprávěn er-formou a jde ve stopách hlavní postavy – Daberta. Jeho styl ani zvyky se nemění, pouze vystřídal prostředí, které je tentokrát obklopeno mořem, kam až oko dohlédne. Společnost na této nebezpečné cestě vám budou dělat nelítostní zlotřilci, kteří v rukavičkách rozhodně nejednají, a lidský život pro ně nic neznamená. Jenomže to netuší, kdo proti nim stojí. Někdejší příslušník Cizinecké legie, námezdní žoldák, nájemný likvidátor – to vše je Dabert, který se hned tak ničeho nezalekne, dokonce ani krásné a přitažlivé ženy. 😉

Z útrob lodě se ozvala střelba.
„A do prdele,“ ujelo Dabertovi. Zároveň ho napadlo, že některé věci se lepí na člověka, byť by se jim pokoušel sebeúporněji vyhnout, což se doslova vztahovalo k jeho osobě.
Znova se ozvala střelba. To Dabertovi připomnělo, že není čas hrát si na spasitele. Spíš by se jednalo o hru na blbce.

Autor opět rozjel svižnou jízdu a s lehkostí čtenářům představil další dobrodružství charismatického Daberta, z kterého se vám, milé dámy, roztřesou kolena na první dobrou. 😉 Pokud jste nečetli předchozí díly, ničemu to nevadí, letmými náhledy do hrdinovy minulosti vám autor shrne nejdůležitější okamžiky jeho života, ale já osobně doporučuji číst pěkně od začátku, abyste nepřišli o všechny Dabertovi legrácky. V celém příběhu se odráží autorova láska k jachtaření a tak se vám dostane velmi podrobného popisu „lodních záležitostí“, v kterých se autor opravdu vyřádil, až máte pocit, že tuhle loď z fleku uřídíte i vy.

Nejnovější dobrodružství Michala Daberta tentokrát zavání trochu groteskou. V předchozích dílech stála ve středu dění napínavá a vražedná zápletka a i když ani tady se nebudete nudit, humorná složka příběhu tak trochu přebila hlavní tok vyprávění. Drsný chlapík Dabert, co za sebou zanechává mrtvé a s ledovým klidem ničí své nepřátele, se změnil v sarkastického smíška, kterému sice za nehty zůstalo pár mrtvol, ale jeho smrtící, ledový pohled s charismatickou aurou se trochu vytratil.

Nenáročný krimithriller Plavba do nenávratna zařadil vysokorychlostní tempo a nakonec bezpečně dojel do svého domovského přístavu, v kterém se doufám můžeme těšit na další pokračování nebezpečím protkaného Dabertova života. I když se mi tento díl líbil z celé série nejméně, stále si uchoval nezaměnitelný styl F. Niedla, který mě vždy potěší a lahodí nejenom čtenářské duši, ale i mé bránici.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ 💔 🤍

Za další dobrodružství Daberta, v kterém nechybí napětí ani humor děkuji nakladatelství Moba, na jejichž stránkách si můžete knihu Plavba do nenávratna pořídit.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *