Recenze

Já, smrt

Thrillerová záležitost JÁ, SMRT je napínavým čtením, v kterém se odkrývají temné kouty dospívající duše a lhostejnost se neodpouští. Pojďte si zahrát s postavami románu podivnou hru a odhalte pachatele vražd, jehož mysl spřádá dokonalý plán…

Název: Já, smrt
Autor: Aleš Novotný
Nakladatelství: Grada Cosmopolis
Rok vydání: 2022
Počet stran: 368

Místní gymnázium se potýká s vandalismem nebývalého rozsahu. Souvisí nějak posprejovaná zeď školy, vyplavené záchody a rozbité okno ředitelny s nedávnou brutální vraždou studentky Julie Formanové? Vše ukazuje na partičku teenagerů soustředěnou kolem Julčina dvojčete Sabiny. Tajemství, které spojuje nesourodou skupinu přátel, roztočí kolotoč krutých událostí. Na povrch začíná vyplouvat skutečnost, že někteří z nás jsou schopni zabíjet druhé bez mrknutí oka…
Jenže i tam, kde vládnou nenávist a lži, může přežívat naděje.

¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿

Young adult román Já, smrt je napínavou četbou, v které se mládež místního gymnázia nebojí sáhnout až na dno své temné duše a popustit uzdu své fantazie. Tady ji ale někdo popustil až dost a vy se tak stanete svědky ponurého a napětím protkaného příběhu, jehož chapadla tahají za nitky vaší zvědavosti.

Příběh vyprávěný er-formou sleduje hned několik postav příběhu a je jich opravdu značně. Kupodivu se v nich čtenář bez obtíží orientuje a se zájmem odkrývá jejich dramatickou minulost i tajemstvím zahalenou současnost. Tahle mládež je totiž vážně rozbitá – společností, rodinou, vztahy – a každý z nich má své temné bubáky, které před ostatními dokáže umně skrývat.

A pojmenoval ji Červenka.
Podle barvy, která z ní tryskala, když do břicha zarazil nůž. Ještě chvíli pak zaujatě pozoroval vyhřezlá střeva a žaludek.
A stejně jako se den mění v noc, se žalostné mňoukání změnilo v ticho. Když někdo umře, nemůže mluvit…
On ji zabil, poslal ji do jiného světa…
On je tedy Smrt. Smrt, tak krásné slovo. Slovo, které neustále splývalo z jeho úst. Smrt.
Já, smrt…

Autor na svých stránkách představil čtenářům spletitý příběh, jehož začátek se nese v duchu jisté tajemnosti a seznamování se s početným množstvím postav. Já se v této části v celku orientovala a se zvědavostí vyhlížela další autorovy kroky, které nasměroval do otevřeného dějového prostoru. Pomalu ale jistě se před vámi otevírá stěžejní osa příběhu, na kterou jsou nabaleny vedlejší „produkty“(minulost postav, psychologické ponory, vztahové propletence atd.), jež souzní v jednolitý celek, který funguje bez výrazných závad.

Aleš Novotný má velmi příjemný styl psaní, který vám bez obtíží vklouzne do mysli. Jeho slova mají pravidelný rytmus a s lehkostí jsou uspořádány do souvislých vět, jakoby ho to nestálo ani minimum námahy. Tento přirozený styl vyprávění vás nijak neruší od vystavěné dějové osy a vy se plně noříte do příběhu, který vás od prvních stránek zaujme svojí melancholickou náladou a aurou podprahového napětí. Vybudovaná stísněná atmosféra funguje po celou dobu a ke konci ještě více přiostřuje svůj tah na bránu.

Thrillerový román Já, smrt se mi vcelku líbil. Pokud se oprostím od některých „nedotaženin“ (vyšetřování vraždy s trochou nereálnosti, jistá překombinovanost a nadbytečné informace), které se mi jako čtenáři s věkovou hranicí posunutou hodně za young adult 😉 trochu nezdály, myslím, že mladí nadšenci napětí, temnoty až šílenosti dospívající duše budou velmi spokojeni a já musím autora pochválit za skvěle propojené nitky vyprávění. A budu se znova opakovat, ale velmi, opravdu velmi se mi líbil a stoprocentně sednul vyzrálý styl psaní i vyprávění – bravo!

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍

Za tajemný a napětím opředený příběh děkuji nakladatelství Grada, na jejichž stránkách si můžete knihu Já, smrt pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Grada.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *