Recenze

Havířovina

Chátrající dům HAVÍŘOVINA je ústředním bodem stejnojmenného románu české autorky Ivy Hadj Moussa. Příběh o spisovatelské krizi a tajemství jedné polorozpadlé barabizny je zajímavým knižním počinem.

Název: Havířovina
Autor: Iva Hadj Moussa
Nakladatelství: Host
Rok vydání: 2022
Počet stran: 224

Havířovina je chátrající dům v malé vesnici. Povídá se o ní, že přitahuje všechno špatné — lidé tu umírají nebo přinášejí neštěstí ostatním. A možná se tu zjevují i duchové… Matčina zdánlivě nepodstatná poznámka, že z komína Havířoviny opět stoupá kouř, vyvolá v hrdince románu nutkání zjistit, jestli se v tajemném a pravidelně opuštěném obydlí skutečně odehrává něco nadpřirozeného. Chce o tom napsat knihu, která jí má po trpké životní zkušenosti a neúspěšné literární dráze konečně přinést vysněný úspěch. Na dobrodružné výpravě do minulosti se však kromě cizích osudů setkává i se svými starými strachy — a poznává nové. Není to nakonec tak, že nahlédneme-li do svého nitra, každý v něm najdeme nějakou svou Havířovinu?

ℵ ℵ ℵ ℵ ℵ ℵ ℵ ℵ ℵ ℵ ℵ ℵ

Román Havířovina je zajímavým, citlivým i překvapivým vyprávěním, které ve vás vzbudí nevypočitatelný proud pocitů. Jaké tajemství ukrývá starý dům i obyvatelé malé vísky? Je tu dostatek bolesti, špatných vzpomínek, citlivých návratů do dětství i temného tajemství.

Příběhem vás provede čtyřicetiletá vypravěčka, která se po životních peripetiích vrací z velkoměsta zpět na rodnou – malou hroudu. S touto ženou budete dýchat stejný vzduch, vnímat každé její rozpoložení a stanete se součástí jejich myšlenek, pocitů i prozření.

„Zní to trochu šíleně, ale občas mi přijde, jako by ta hnusná barabizna fakt přitahovala špatný věci. Neštěstí, tragédie. Je kolem ní nějak moc mrtvých lidí… Jen si to vezmi. Zamordovanej starej Pekárek, kterýho jsi našel ty. Pak ti tři chlapi, co je zabili další obyvatelé domu – bráchové Makovští. Pan Šindelář, kterej zahynul v autě a málem přitom usmrtil dvě místní holky. Vím, že se to všechno dá vysvětlit jako náhoda, ale i tak… Jako by každej, kdo se k tomu baráku přiblíží… no, nevím, no.“

Havířovina je velmi zvláštní kniha, která ve mně dokázala během čtení vyvolat množství pocitů a názorů, jež se přelévaly z jednoho konce na druhý. Začátek je velmi náročný svým vstupem, který mě nebavil a spíš provokoval, než cokoli jiného. Děj je zahlcen množstvím vnitřních monologů hlavní postavy, která skáče ve svých myšlenkách od jednoho k druhému a vlastně nemáte moc šancí proniknout k „jádru pudla“. V polovině knihy konečně přijde osvěžující závan ucelenosti a dějová osa se rozjíždí v dravějším toku, v kterém se vnitřní rozpoložení konečně mění v intenzivní zpověď s výraznými intimními prvky. Tento prostředek příběhu se mi velmi líbil a dokázal ve mně vyvolat zdravou dávku zvědavosti i nadšení. Posledních pár stránek, setrvačností nasbíranou z prostředka knihy, dorazil ke svému závěru, který se završil v trochu zrychleným módu.

Autorka skvěle vystihla prostředí malé vesnice i zvláštnosti jejich obyvatel, které v kontextu s dějem působí stísňujícím až trochu děsivým dojmem. Téma mezilidských vztahů i zákulisí spisovatelské řehole důrazně probleskuje skrz vystavěnou osu a nutí čtenáře zamýšlet se i vzpomínat na své bolesti dětské i ty dospělé. Velmi se mi líbil styl psaní autorky, který je ucelený, vyspělý a nemá snahu bagatelizovat, ale spíše rozvíjet proud vyprávění. Hraje si s myšlenkami i polemizováním hravou a lehce cynickou formou, na kterou já slyším.

Po dočtení Havířoviny jsem zkonstatovala, že to nebylo až tak špatné a vlastně mě to i bavilo. Slabší téma dějové zápletky autorka dokázala vyvážit svým stylem psaní, který mě zaujal na první dobrou a podprahovými tématy, jež se nenápadně přesto důsledně hlásí o své slovo. Knihu doporučuji hloubavějším čtenářům, kteří se rádi dostávají pod povrch věcí a dokáží ocenit jedinečný styl vyprávění.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ 💔 🤍

Za velmi zajímavé a rozporuplné čtení děkuji nakladatelství Host, na jejichž stránkách si můžete knihu Havířovina pořídit.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *