Recenze

Tajemství mého otce

Román TAJEMSTVÍ MÉHO OTCE mě velmi mile překvapil. Poutavé vyprávění, situované do raného období 2. světové války, vás zavede do polského Krakova. Poznejte mladou dívku Marii, která se kromě odhalování rodinné záhady potýká i s úzkoprsými předsudky a opomíjeným postavením žen ve společnosti.

Název: Tajemství mého otce
Autor: Rachel Givney
Překlad: Božena Chovancová
Nakladatelství: Alpress
Rok vydání: 2021
Počet stran: 344

Zatímco nad Evropou se stahují mračna druhé světové války, Marie se v Krakově pokouší najít matku, která před šestnácti lety záhadně zmizela. Zároveň se zamiluje do židovského mladíka, což je vzhledem k dané době velmi nebezpečné. Šok ze zvěrstev, která se začínají dít, ale rozhodně není tak velký jako pravda, kterou se dozví o vlastní matce.

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Román Tajemství mého otce je poutavým čtením o lásce, starém tajemství i mezilidských vztazích. Kromě hlavní dějové linky, pátrající po rodinné záhadě, se vám dostane výjimečného náhledu do společnosti, v kterém žena nemá možnost profesního růstu a je opomíjena i znevažována. Židovská otázka tuto problematiku ještě více zviditelňuje a přiostřuje. Pro mě tato kniha byla velkým překvapením. 🙂

Příběh vyprávěný er-formou se odehrává v Krakově roku 1939 v raných časech 2. světové války. Čtenářův zrak je upřen na hlavní postavy vyprávění – Dominika a Marii Karských. Otec prožívá se svojí dcerou idylický vztah naplněný souzněním až do té doby, než ho naruší Mariina náklonost k židovskému příteli Benovi i její neutuchající zvědavost poznat svoji matku a odkrýt otcovu tajemnou minulost. V polovině knihy vplouvá do hlavní osy příběhu druhá dějová linie spadající do roku 1918. Vypráví příběh Heleny, který se bytostně dotýká rodiny Karských.

Lidé se často ptají, kdy nastane chvíle, kdy se člověk stane dospělým. Kdy přijde moment proměny dívky v ženu a chlapce v muže? Někteří myslí na fyzické změny – menstruaci, sňatek nebo první těhotenství – vše stojí za úvahu. Marie si byla jistá, že ona vkročila do dospělosti ve chvíli, kdy odhalila, že jí otec lhal. Kdyby šlo jen o drobnou lež, jako třeba pochvala ošklivých šatů, oslava mizerných výsledků ve škole – tak se rodiče snaží ušetřit dítě trápení. Otcova lež se však naprosto zásadně týká jejího života – a to je neodpustitelné.

Autorka Rachel Givney má velmi čtivý a záživný styl, v kterém se snadno orientujete, a dokáže vás od první stránky vtáhnout do svého rozmanitého děje. Vystavěná zápletka v sobě ukrývá mnoho témat a každá z nich září čtenářskou atraktivitou a rychlým sledem událostí. Nastavené zvýšené tempo zůstává po celou dobu neměnné, a i když konec mě velmi překvapil – ještě si nejsem jistá, zda v dobrém slova smyslu či špatném – celkový dojem z knihy je veskrze pozitivní. 🙂

Ačkoli je převážná část románu situovaná do období 2. světové války, stává se tato časová osa pouze kulisou výjimečnému příběhu, v kterém hlavní roli hrají mezilidské vztahy, postavení žen ve společnosti i odvaha postavit se čelem k životním výzvám. Vše je atraktivně zabaleno do medicínského prostředí, kde pro ženy ani novátory není místo. Židovská problematika se s citem a bez většího důrazu vine celým příběhem, ale není stěžejním bodem vyprávění, pouze se zlehka dotýká tohoto světa tóry a oddané víry.

Příběh je protkán vzletnými a moudrými myšlenkami a milovníci citátů si zde přijdou na své. Ani romantičtí čtenáři nezůstanou ochuzeni a budou svědky milostného vzplanutí, které bude muset překonat nejednu překážku na své cestě za štěstím. Díky otcově tajemství vás čeká ještě pořádná dávka napětí a myslím si, že odhalit tuto spletitou záhadu se hned tak někomu nepodaří. 😉

Přitažlivý a dojemný román Tajemství mého otce mohu jenom doporučit, a pokud i vy máte rádi příběhy, v kterých kurážné ženy neztrácejí naději ani odvahu, a milujete rozplétání tajemství, pak si rozhodně nenechte ujít tento mimořádný příběh.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ ❤

Za krásný příběh plný napětí, vzrušení i romantiky děkuji nakladatelství Alpress, na jejichž stránkách si můžete knihu Tajemství mého otce pořídit.

Autor: Veronika Es.

Ukázku z knihy najdete zde, na stránkách nakladatelství Alpress.

Mohlo by se vám také líbit...

1 komentář

  1. […] Odkaz na celou recenzi knihy Tajemství mého otceOdkaz na recenzi knihy Tajemství mého otce (LaCultura.cz) Přejít do e-shopu Category: RecenzeOd Miroslava Ruprechtová19.1.2022Tags: Historický román Sdílet tento příspěvek Share on FacebookShare on Facebook […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *