Recenze

Když jsme to tajili

Nelehké časy čekají na protagonisty románu KDYŽ JSME TO TAJILI a Graham s Rikkerem mají rozhodně co skrývat. Oba hrají hokej za univerzitní hokejový klub a jít se svou kůží na trh je bude stát spoustu sil. Dokáží překonat předsudky nejen svého okolí, ale i své vlastní?

Název: Když jsme to tajili
Autor: Sarina Bowen
Překlad: Zuzana Ľalíková
Nakladatelství: Baronet
Rok vydání: 2021
Počet stran: 344

Před pěti lety Michael Graham zradil jediného člověka, který ho doopravdy znal. Od té doby svoji sexualitu tají před všemi, i před sebou. Nemůže uvěřit vlastním očím, když do šatny hokejového týmu Harknesské univerzity vstoupí duch jeho minulosti, s taškou s hokejovou výstrojí na rameni a s tím samým úsměvem, kterému Graham kdysi nedokázal odolat. V tu chvíli je jedinou reakcí, na kterou se Graham zmůže, čirá panika. Jediné omylem pronesené slovo a nový člen týmu by mohl Grahamovi zničit celý život. John Rikker je zase nováčkem. Tentokrát je to horší než obvykle, protože se mu na paty lepí novináři, kteří se nemůžou dočkat, až napíšou další článek o jediném hráči v první divizi, který o sobě otevřeně prozradil, že je gay. Jeho spoluhráči nejsou z přítomnosti tolika novinářů nadšení, a zvlášť jeden hráč zbledne pokaždé, kdy Rikker vejde do místnosti. Rikker rozhodně nečekal, že by ho Graham přivítal s otevřenou náručí, ale to, že se mu ani nepodívá do očí, ho překvapilo. Jak to tak vypadá, jeho bývalému… nejlepšímu kamarádovi, nebo příteli, nebo co to vlastně byli, se moc nedaří. Příliš pije a během tréninku se nedokáže soustředit. Buď dva nejosamělejší členy týmu tlak, který je na ně vyvíjen, dočista zničí, nebo překonají bolest, kterou si způsobili, a vrátí se k sobě.

ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ

Román Když jsme to tajili je třetím dílem ze série The Ivy Years. Už předchozí díly – Když jsme se poznali a Když jsme se skrývali dávaly tušit, že tohle bude velmi výživná série a opravdu to tak je. 🙂 Autorka si udržuje svůj vysoký standard i v dalším pokračování, a ačkoli se tentokrát jedná o MM romanci (knihy zobrazující milostný vztah dvou mužů), svoji laťku nesnížila ani o píď.

Příběh je vyprávěn ich-formou z pohledu obou hlavních hokejových hrdinů. O tolika chlapských pocitech jste snad ještě nečetli 😉 , ale autorka v tématu gayů umí chodit a tak se nemusíte obávat šokujících výrazů ani nadbytečného emočního patosu. Tohle jsou zkrátka chlapy jako hora a navíc mají velký smysl pro humor, který neváhají obrátit i sami na sebe.

„Řekneš mi, kdybych tě začal štvát, že jo? Bylo mi dvacet jedna a nikdy jsem neměl vážný vztah. Netušil jsem, co dělám. Dneska jsme si ale spolu odbyli vážný rozhovor a měl jsem z toho dobrý pocit. Ne špatný. Kdo by to byl tušil.
Políbil mě mezi lopatky.
„My dva jsme spolu vždycky dobře vycházeli,“ připomněl mi. „Oba jsme kliďasové. To jen zbytek světa dělá problémy.“

Přiznám se, že nejsem úplným nadšencem MM románů, ale tady musím udělat výjimku. Autorka napsala příběh s velkým citem a vkusem, který se vám dostane pod kůži. Právě emoce hrají významnou roli v dojemném románu, kde láska a přitažlivost stírá veškeré rozdílné hranice a zůstává pouze ryzí cit. Čeká vás testosteronem nabytá hokejová šatna, kde se nic nedává zadarmo a kde drsné vtípky mohou potrápit nejednoho citlivého jedince. Autorce se skvěle podařilo zachytit právě tento protipól drsných hokejistů, odmítačů všeho neznámého, s citlivým náhledem do duše homosexuálního páru, a že to není žádná jednoduchá záležitost, potvrdila v postavě jednoho z protagonistů, do kterého otiskla větší množství rozpolcenosti, odmítavosti i jisté nenávisti. Pokud chcete nahlédnout do světa gayů, tato autorka vám to umožní velmi reálnou cestou, v které nebude chybět romantika, emoce i erotika.

Všechny tři díly spojuje společný prvek – hokej. Toto chladné prostředí dokáže ukázat i svoji přívětivou tvář a přímo vybízí k sepsání příběhů, v kterých se drsňáci budou měnit v romantiky se srdcem na dlani. Takže je jasné, že Sarina Bowen má látky na zpracování opravdu dostatek a tak se můžeme už tento rok těšit na další díly Když jsme si věřili a Když jsme se proslavili. A než vyjdou, směle se vrhněte do těch předchozích, protože tahle série vás bude bavit. 😉

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 💔

Za další hokejový příběh plný lásky a přitažlivosti děkuji nakladatelství Baronet, na jejichž stránkách si můžete knihu Když jsme to tajili pořídit.

Autor: Veronika Es.

Ukázku z knihy najdete zde, na stránkách nakladatelství Baronet.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *