Recenze

Tekutá modernita

Tekutá modernita je jedna z nejdůležitějších knih slavného sociologa Zygmunta Baumana z roku 2000. Nyní po osmnácti letech opět vychází v češtině a rozšiřuje oblíbenou knižní řadu Klasiků nakladatelství Portál.

Název: Tekutá modernita

Autor: Zygmunt Bauman

Nakladatelství: Portál

Rok: 2020

Počet stran: 288

Podle Zygmunta Baumana je možné vnímat celou modernitu jako snahu o to, aby bylo „rozpuštěno“ vše, co jakkoliv omezovalo jedince. Výsledkem pak je, že současná postmoderní společnost je silně individualizovaná, privatizovaná a konzumní a zároveň se neustále mění, téměř postrádá pevné body, jichž by se mohl člověk zachytit. Do popředí se dere „nomádský“ způsob života, člověk proplouvá světem jako turista, mění místa, zaměstnání, partnery, hodnoty, politickou a sexuální orientaci, aniž by vytvářel a participoval na tradičních sítích vztahů a zodpovědností. Ty nahradila osobní, zcela individuální volba.

“ … V tekutě moderním životě neexistují žádná pevná pouta, a pokud si je dočasně vytváříme, musí být jen volná, aby mohla být za změněných okolností opět rozvázána, co nejrychleji a co nejsnáze. … “ 

℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘

Zygmunt Bauman

– polský vědec , zemřel ve věku 91 let v Británii. Je považovaný za jednoho z největších sociologů 20. století, proslul mimo jiné esejí o konzumní společnosti či teorií takzvané tekuté modernity. Mezi jeho nejznámější díla patří spis Modernita a holokaust vydaný v roce 1989 či zmíněná Tekutá modernita z roku 2000. Jeho kniha Myslet sociologicky je na řadě škol používána jako jedna ze základních učebnic této společenské vědy. Bauman měl velmi blízko k českým univerzitám a vědeckým institucím. Sociologickému ústavu Akademie věd například věnoval svou soukromou knihovnu. V roce 2002 mu Univerzita Karlova udělila čestný doktorát mimo jiné za zásluhy o rozvoj české sociologie.  (Text: KM podle Denik.cz, Foto zdroj: Denik.cz)

℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘

Summa summarum

Druhé vydání Tekuté modernity vychází v nakladatelství Portál jako paperback s atraktivní ilustrací na měkkých deskách. Kniha má oblíbený ´kabelkový formát´a nepatří mezi ´bichle´.

Kniha je rozdělena do 5 kapitol, které mají názvy podle tradičních sociologických témat:

I. Emancipace

II. Individualita

III. Čas a prostor

IV. Práce

V. Komunita

Teprve při bližším pohledu na obsah zjistíme, že Tekutá modernita není žádnou ´jinou´ učebnicí sociologie, ale velmi inspirativním čtením pro každého, kdo přemýšlí a zajímá se o směr a možnosti vývoje lidstva. O tom, že kniha není žádná tuctová sociologie nás přesvědčí i názvy podkapitol, např.:  Jedinec v konfliktu s občanem, Nákupy jako exorcistický rituál, S cizími nemluvte, Instantní život, Lidské vazby v tekutém světě, Jak vyplnit prázdnotu … .

„… Podřízení standardům … se dnes dosahuje spíše prostřednictvím lákání a svádění nežli nátlakem a nucením – a spíše než aby se projevovalo jako nějaká vnější síla, bere na sebe převlek svobodné vůle. … „

Autor knihy své čtenáře nenásilně nutí k zamyšlení, jakým způsobem se naše soudobá společnost vyvíjí, kam míří a jak diametrálně se během posledních desítek let změnila. Sociolog Bauman má svěží sloh a i když od prvního vydání textu uběhlo bez mála již dvacet let, píše stylem, který běžného člověka neodrazuje od čtení – naopak, čtenáře baví. Autor nepoužívá složité větné konstrukce ani obraty. Cituje zajímavé autory, kteří doplňují a vysvětlují témata, kterými se v knize zabývá.

I když kniha patří mezi odbornou literaturu, čte se hezky, text je srozumitelný, zajímavě zpracovaný. Titul mě bavil, doporučuji ♥.

Hodnocení: 100% ♥ ♥

Za vynikajícího Klasika v novém vydání moc děkuji nakladatelství Portál ♥.

UKÁZKA Z KNIHY: Portál

 

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *