Recenze

A na nebi čekají hvězdy

Román A na nebi čekají hvězdy je nádherný příběh o vztazích, pádech na dno, naději i nevyřčených slovech, které vám můžou změnit život. Někdy musíme přijmout věci v životě tak, jak se odehrají a nedívat se příliš do minulosti, závisí na tom naše budoucnost.

Název: A na nebi čekají hvězdy

Autor: Lori Nelson Spielmanová

Nakladatelství: Cosmopolis

Rok vydání: 2019

Počet stran: 320

Erika je úspěšná realitní makléřka a matka dvou dospívajících dcer. Jako dítě přišla o matku a s otcem uvízl vztah na mrtvém bodě. Bojí se vracet a pátrat ve své minulosti, proto veškerou svou pozornost upne na svoji práci. Vše se jí ale zničehonic převrátí vzhůru nohama, když při vlakovém neštěstí přijde o jednu ze svých dcer – Kristen. Tragédie zasáhne nejen ji, ale také její druhou dceru Annie. Každá z nich prochází fází výčitek a každá z nich si dává vinu za smrt Kristen. Annie odmítá uvěřit sestřině konci a chytá se každého záchranného lana, proto začne po Kristen pátrat a všechny indicie ukazují na to, že skutečně mohlo dojít k záměně při identifikaci. Navíc tajemné vzkazy, které dostává Erika, nahlodají i ji samotnou, ale každá se vydává pátrat na svou vlastní pěst. Nic jiného jim ani nezbývá, když komunikace mezi nimi je téměř nulová. Jsou od sebe tak daleko, jak jen můžou být a nevyřčená slova mezi ně ještě více vráží klín. Zatímco Annie odlétá pátrat do Paříže, Erika se vydává do kraje svého dětství a doufá, že nalezne nejen stopu po dceři, ale dostane odpovědi i na otázky ze své minulosti. Jak hodně jí to změní a co vše bude muset pro pravdu obětovat? Podaří se ji znovu postavit rozbořený most vztahů s Annie?

„V dětství se Annie ráda dívala na nebe a představovala si hvězdy jako diamanty, které někdo nabral plnými hrstmi a hodil na sametové večerní šaty. Sestra si z ní dělala legraci a chrlila odborné pojmy jako mezihvězdný plyn a molekulární mračna. Nastudovala si fakta o sluneční soustavě a zbavila všechny ty třpytivé drahokamy veškerého tajemna a romantiky. Annie se usměje. Jak můžou být dva lidé tolik rozdílní, a přitom tak hluboce propojeni?“

Ačkoli by se mohlo zdát, že se bude jednat o srdcervoucí, depresivní příběh a já se toho trochu obávala, skutečnost naprosto předčila mé očekávání. Autorce se podařilo vytvořit dojemné dílo, plné poselství, a i když pár kapesníků budete muset vytáhnout, dostane se vám spíše laskavého příběhu naplněného nejen bolestí, ale hlavně radostí ze života.

Autorka do děje vložila kreativní nápad se zápisníky, které vlastní každá z dcer. V nich jsou uchovány citáty, které tam napsala nejen Erika, ale i její matka a babička. Každý uvedený citát se pojí s určitou životní situací, která jim pomohla na jejich cestě k dospělosti. Tyto citáty jsou proloženy celou knihou a dodávají celému příběhu ještě větší hloubku.

„Nepleť si to, co je důležité, s tím, na čem záleží.“

„Moudrý cestovatel nejdřív zhodnotí svoji poslední cestu, a teprve pak si naplánuje novou.“

Postavám nechybí dokonalé vykreslení jejich charakterů a vy s každou přečtenou stránkou sledujete vývoj i vnitřní cestu, která se v nich odehrává.

Autorka této krásné knihy Lori Nelson Spielmanová se uvedla do podvědomí čtenářů už svoji knihou Seznam tajných přání, která se stala bestsellerem a i její další román Sladké odpuštění sklidil ovace úspěchu.

Ráda bych také ohodnotila velmi citlivý překlad Michaely Klevisové i její vysvětlivky pod čarou, které vám osvěžily paměť, když jste marně přemýšleli, odkud literární postavu znáte.

Celou knihou se nese jedno velké poselství – nikdy nevyřčená slova dokáží změnit život nejen vám, ale i vašim blízkým, na kterých vám záleží. Je pravdou, že spisovatelka to občas trochu přehnala a v jednu chvíli mi přišlo, že celá kniha je vystavěná pouze na této zápletce. Všichni si všechno drželi pod pokličkou, nikdo nic nikomu neřekl, utápěli se ve své sebelítosti a mnohdy jsem už měla chuť na ně zakřičet, ať už si ty tajnosti nechají a konečně si to řeknou. Na druhou stranu jsem si vzpomněla, jak některé věci člověk v sobě dusí dlouhý čas, než je vyřkne a někdy je prostě raději spolkne.

 „Nikdy si nic nenechávej pro sebe, nebo toho budeš navždycky litovat.“ (Annie)

Tento krásný román určitě potěší všechny romantické duše, citlivé povahy i polemizující čtenáře životních cest.

A moje poznámka na závěr po přečtení knihy: I když vás potká tragédie, je důležité se odlepit ode dna a nevyčítat si dny, kdy jste šťastní…

Hodnocení: 94 %

Děkuji nakladatelství GradaCosmopolis za recenzní výtisk a za příjemně strávené chvíle s touto knihou.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *