Recenze

Zimní bouře

Příběh o zakázané lásce a ostrově plného tajemství přináší román ZIMNÍ BOUŘE. Druhý díl ságy z ostrova St. Kilda je stejně čtivý, akční a romantický jako jeho úvodní díl Poslední léto. Ponořte se malebných popisů skotské přírody a vyprávění o vášnivé i nebezpečné lásce.
Kniha mi byla poskytnuta v rámci spolupráce s nakladatelstvím Albatrosmedia za účelem recenze.

Název: Zimní bouře
Autor: Karen Swan
Překlad: Dana Chodilová
Nakladatelství: Albatrosmedia Motto
Rok vydání: 2024
Počet stran: 400

Je léto roku 1929 a Mhairi MacKinnonová nutně potřebuje manžela. Její otec jí jako nejstarší dceři z devíti dětí nedává jinou možnost. Na jejím rodném ostrově St. Kilda vhodný ženich není, ale jejich soused Donald má na sousedním ostrově Harris obchodního partnera, jehož syn by nevěstu uvítal. Donald doprovází Mhairi za ženichem na poslední plavbě letošního roku, než ostrovy na celou zimu oddělí kruté bouře. Mhairi se vrací zasnoubená, ale její srdce patří nesprávnému muži – Donaldovi. Ten nikdy nemůže být její, a tak s hrůzou čeká na jaro, kdy se vlny uklidní a její osud zpečetí. Jenže pak přijde zpráva, že se St. Kilda má v srpnu 1930 evakuovat na pevninu a milenci dostanou pár měsíců navíc. Na konci léta ale Mhairi musí opustit domov, rodinu, lásku, přátele a všechno se navždy změní…

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Poutavé vyprávění Zimní bouře vás bude opět skvěle bavit. Sice je to trochu jiné, než Poslední léto –  více romantické, méně akční a akorát vyvážené popisy prostředí – přesto vás znova dokáže zaujmout svým vystavěným dějem, kde nemůže chybět čarokrásná příroda ostrova St. Kilda ani pohnuté osudy dalších jeho obyvatel.

Příběh je vyprávěn er-formou a autorka druhý díl věnovala další z kamarádek Effie a to Mhairi. Znova se společně vrátíte zpět v čase do období, v kterém se odehrával příběh Effie, ale tentokrát sledujeme její kamarádku Mhairi. Okrajově se vyprávěním mihne i linka Effie a vám tak příběh zapadne do celistvého obrazu. Vypadá to, že i další díly se budou nést ve stejném duchu, ve stejném časovém období, pouze se změnou hlavní hrdinky. Mhairi se vydává z ostrova St. Kilda za ženichem v doprovodu souseda Donalda. S budoucím chotěm si okamžitě padnou do oka, ale jejich rozloučení je poznamenáno nepříjemným zážitkem. To Donald vedle Mhairi jenom kvete a vzájemná přitažlivost jim oběma kouká z očí. Ale spolu být rozhodně nemohou. To prostě nejde. Navíc se chystá velké a konečné stěhování z ostrova a tak Mhairi za sebou nechává zlomené srdce a neznámou budoucnost.

„Já vím, že je to těžké. Pro vás dvě nejtěžší. Za pár měsíců se nám navždycky změní život. Opustíme to tu, změní se všechno, co známe. Úplně všechno. Něco bude lepší, něco horší. Ale taky vím, že si jednoho dne vzpomeneme na tuhle chvíli – jak tu ve třech sedíme v trávě, s peřím ve vlasech a s mrtvými ptáky u nohou – a něco z toho v nás uvízne navždycky.“
„Co?“ zamrkala Mhairi. Viděla před sebou jen naprostou ztrátu. Naprostou zkázu.
„My. Tohle.“ Flora jim stiskla ruce pevněji. „Navždycky budeme holky ze St. Kildy, ať skončíme kdekoli. Máma vždycky říká, že trojice neudrží tajemství. Ale to pro nás neplatí. O tom, co děláme, budeme vědět jenom my tři.“

Nebezpečné tajemství, které se drželo prvního dílu, autorka přenáší i do pokračování a vypadá to, že vyvrcholení si nechává až na samý závěr série. Pěkně ji to dohromady štymuje a dál zaplétá osudy svých mladých hrdinek společně s tajnostmi, které mohou všechno změnit. V postavě Mhairi najdou romantičtí čtenáři úplně jinou strukturu, než jakou jim nabídla v prvním díle Effie. Effie byla mladá divoká holka, která autorce poskytla dostatek látky k vyprávění i zápletkám, což Mhairi úplně nevyplnila. Přesto se její romantický příběh čte velmi dobře, nikde nedrhne a dokáže zaujmout svým strastiplným osudem.

Opět vás čekají malebné popisy kouzelné skotské přírody. Souostroví Hebridy je dokonalým místem, které vás chytí za srdce a autorka je představuje se vší vášní a naturelem. Pokud jste se těšili, že zažijete stejně úžasný pocit ze čtení jako v předchozím dílu, kde právě prostředí a divoká příroda hrají stěžejní roli, tady budete asi mírně znepokojeni. Do popředí se totiž dostává romantická linka, která přebírá hlavní tok vyprávění a St. Kilda se zde stává nezbytným doplňkem vyobrazeným v umírněnější podobě, než na jakou jsme byli zvyklí. Romantiku můžu ve všech jejích podobách a i v tomto románu je rozhodně o čem číst, ale přesto mi bylo trochu líto osekaného skotského obalu.

Román Zimní bouře se mi líbil o trochu méně, než úvodní díl, přesto jsem si čtení užila a se zvědavostí vyhlížela další jímavý osud dívky ze sympatického trojlístku skotských děvčat, které se nebojí postavit k osudu čelem a prát se za své místo na slunci. Už se těším na další dobrodružství z ostrova St. Kilda, které bude jistě stejně provoněné romantikou, akčností a fascinující přírodou jako předešlé díly.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Albatrosmedia.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *