Recenze

Sestry z vinice

Neznají se. SESTRY Z VINICE mají sice společného otce, ale společnou řeč teprve hledají. Životní výzvy i nové začátky jsou spjaty s rodinnou tradicí i kořeny a vás tak čeká dojemné vyprávění, v kterém nemůže chybět dostatek emocí ani romantiky.

Název: Sestry z vinice
Autor: JoAnn Ross
Překlad: Veronika Kratochvílová
Nakladatelství: Grada Metafora
Rok vydání: 2022
Počet stran: 376

Válečný fotograf Jackson Swann se účastnil mnoha konfliktů – a když zemřel, jeden za sebou také zanechal. Jackson měl tři dcery, každou s jinou matkou, a ty teď zjistily, že po otci zdědily nejen podíl na rodinné oregonské vinici, ale především rodinu, po které opravdu netoužily. Tess po úspěšné kariéře dětské televizní hvězdy poprvé zažívá krizi identity a truchlí nad ztrátou absentujícího otce, kterým celý život opovrhovala. Charlotte, vychovaná jako pravá jižanská dáma, se své kariéry naopak vzdala ve prospěch manželových politických ambic. V nejhorší den svého života se dozvídá nejen to, že její zbožňovaný otec zemřel, ale také že má dvě sestry, o kterých nevěděla, a její manžel ji podvádí. Natalie, dcera Jackovy milenky, o svých sestrách vždy věděla a děsila se dne, kdy se Tess a Charlotte dozví o ní. Poté, co sestry zdráhavě dorazí na vinici, jsou okouzleny matriarchou rodu Swannových i okolním prostředím, a brzy se dozvídají o poutavé rodinné historii, sahající do Francie v období druhé světové války, a o zraněném americkém vojákovi, jehož odkaz zdědily – a který nyní může změnit celý jejich život.

ƒ ƒ ƒ ƒ ƒ ƒ ƒ ƒ ƒ ƒ ƒ ƒ ƒ ƒ ƒ

Jímavý román Sestry z vinice je laskavým a něžným vyprávěním situovaným do překrásných oregonských vinic, které dýchají vůní Francie, dobrým vínem a lidskou sounáležitostí. Poutavý příběh tří sester vás dojme a společně s jeho hrdinkami budete nasávat atmosféru důvěry, rodinné pospolitosti i romantických chvil.

Příběh je vyprávěn er-formou a sleduje osud tří sester. Nejvíce prostoru se dostává nejstarší Tess, jejíž život byl nejvíc vykořeněn z rodinného prostředí Swannových. Budete plně vnímat její přeměnu a doufat, že konečně v sobě vyřeší staré křivdy. S citem je do příběhu vložena další dějová linie, která nás vrací do období 2. světové války a přibližuje čtenáři romantický příběh jejich babičky.

Roky herectví Tess naučily nejen emoce předstírat, ale také je číst v ostatních. Natalie Swannová byla rozhodně nervózní. Možná ještě víc než Charlotte. Díky tati, pomyslela si rozčileně. Co si asi myslel, že se stane? Že když je všechny svede dohromady, vynahradí tím desetiletí, která je zanedbával, a všechny si hned padnou kolem krku?

Autorka hned v začátku dostatečně představí všechny tři sestry a předestře před čtenáře povahové rozdílnosti i charaktery, čímž naprosto eliminuje budoucí zmatek v postavách. Nebojí se jít u svých hrdinek do hloubky a obnažit je tak až na samou podstatu. Hledání „jakéhokoliv“ vztahu mezi třemi sestrami, které se vidí poprvé v životě, je stěžejní náplní románu a musím zkonstatovat, že autorka toto téma uchopila velmi citlivě s laskavým a lidským přesahem. Jemné odstíny, stejně jako chuť výtečného vína, se pozvolna před čtenáři rozvíjí do plné chuti a ani o emoce nejste ochuzeni.

Pomalu a jemně plynoucí příběh dává vyniknout ojedinělé atmosféře, v které se opatrně našlapuje kolem vztahů a vše dokresluje prostředí vinic a nezbytná romantika. Příběh se line svým vlastním specifickým tempem a dává možnost čtenáři splynout s něžným vyprávěním, které vás pohladí po duši a zanechá za sebou jemnou melancholickou náladu, jež se mísí s pocity štěstí.

Román Sestry z vinice se mi líbil i přes jeho snadnou předvídatelnost, a pokud máte rádi emočně laděné příběhy, v kterých se dbá na rodinné kořeny i pevná pouta k tradicím, pak neváhejte a pusťte se směle do čtení.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍

Za laskavé a něžné vyprávění, na které dohlíží překrásné vinice, děkuji nakladatelství Grada, na jejichž stránkách si můžete knihu Sestry z vinice pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Grada.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *