Recenze

Všechno, co chci

Lexie má trochu nadváhu a Adam je drsný chlap s vypracovaným tělem neboli vysoký černovlasý ředitel a zmatená blonďatá copywriterka. Myslíte si, že tyhle dva k sobě rozhodně nemůžou pasovat? Přečtěte si román VŠECHNO, CO CHCI a zjistíte, zda se protiklady opravdu přitahují… 😉

Název: Všechno, co chci

Autor: Simona Ahrnstedtová

Nakladatelství: GradaMetafora

Překlad: Helena Matocha

Rok vydání: 2020

Počet stran: 408

Osmadvacetiletá Lexie Vikanderová žije ve Stockholmu a pracuje jako copywriterka v reklamní agentuře. Celý život se potýká s šikanou kvůli své postavě. Její oplácanější měkké tělo je trnem v oku nejenom spolužákům a kamarádkám, ale i od své matky v jednom kuse slýchá, že by měla se sebou něco dělat. Ale Lexie má jídlo ráda a trápit se dietami není nic pro ni. V agentuře je momentálně zmatek, čeká se na nového šéfa a nikdo si nemůže být jistý svým místem. Večer před pracovní poradou se Lexie tak trochu „namaže“ v jednom baru a společnost ji dělá neznámý muž, který je neskutečně atraktivní a i když to Lexie normálně nedělá, večer zakončí polibkem. Druhý den se nestačí divit, když se z neznámého muže vyklube její nový šéf Adam Nylund. Drsný chlap, který je známý svými ostrými praktikami, to nemá v nové práci jednoduché. Přitažlivost k téhle výjimečné ženě ho neustále odvádí od práce, ale on je zastáncem – co je v domě, není pro mě. Nebo že by pro tentokrát udělal výjimku?

♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣

Román Všechno, co chci je prvním dílem ze série Protiklady se přitahují. Milý román, který v sobě ukrývá společenská témata, jež hýbou světem, obsahuje kromě jiného i romantiku, vzrušení a erotiku.

Příběh je napsán er-formou, kde se pravidelně střídají linky obou hlavních hrdinů příběhu. Adamova linka vás provede jeho životem, který byl už od dětství plný násilí a vzdoru a budete sledovat jeho vnitřní boj s nákloností k Lexie. S Lexií se budete prokousávat jejím stigmatem boubelaté holky a řešit pohled nejen okolí na její postavu, ale i vlastní sebekritiku, která ji pomalu, ale jistě zamořuje život.

 „Podle něčího vzhledu nepoznáš, jak se tomu člověku vede,“ oponovala Lexia naštvaně, už dávno necítila žádného týmového ducha.

„Ale tloušťka je nezdravá,“ opakovala Rebecca, jako by mluvila s někým, kdo tvrdí, že Země je placatá.

„Ale ještě nezdravější je být štíhlý a nehýbat se,“ trvala na své Lexia. „Je lepší mít pár kilo navíc, ale hýbat se než být hubený a sedět na zadku, to je prostě jasné. Ale nikdo se nebouří proti fotce hubeňoura, který sedí na zadku a vyvěsí se na Instagram, ale tlusťocha lidi hned hejtují. Tlusté lidi prostě ostatní nesnáší tak, že je to nad moje chápání…“

Autorka se do nepopulárních témat pustila opravdu řádně. Kromě toho, že je celá kniha „prošpikována“ otázkami genderové vyváženosti, nadělila hlavní hrdince ještě oplácaný, rozměrnější vzhled a pouští se i do otázky etnických skupin. Na mě bylo těch konfliktních společenských témat až zbytečně moc. Je fakt, že příběh to přeneslo z klasického romantického hávu do trochu jiného prostoru, o dost zajímavějšího, ale ne nadarmo se říká všeho s mírou.

zdroj

> > > > > > > > > > > > > > > > > > > >

Ahrnstedtová Simona – je švédská spisovatelka s českými kořeny. Narodila se roku 1967 v Praze a je nejen úspěšnou autorkou romantických příběhů, ale také licencovanou psychologickou poradkyni a kognitivní behaviorální terapeutkou. To jí dává vynikající průpravu a ty nejlepší předpoklady k tvorbě živých propracovaných postav a poutavých lidských osudů.

> > > > > > > > > > > > > > > > > > > >

Autorka píše svěžím stylem, který vás bude bavit. Nenáročně, přesto velmi poutavě vám přibližuje vnitřní pocity hlavních protagonistů a nebojí se rozsáhlejších popisů. Díky tomu se román nafoukl do větších rozměrů, ale mně osobně to nijak nevadilo a rozhodně jsem se ani chvíli nenudila. Romantická linka vede celý děj kupředu, zvolená dávka vzrušení i napětí ze vzájemné přitažlivosti vás příjemně naladí a i osvědčený recept – šéf x podřízená zde funguje naprosto přesvědčivě.

Pokud máte rádi romantické příběhy, které vás vedou spletitými vnitřními cestami i emocionální potřebou hlavních hrdinů, pak neváhejte a směle sáhněte po románu Všechno, co chci.

Hodnocení: 80 %

Za romantický příběh disponující společenskou zápletkou děkuji nakladatelství GradaMetafora, na jejichž stránkách si můžete knihu Všechno, co chci pořídit.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

1 komentář

  1. […] Jen o trochu víc je druhým dílem ze série Protiklady se přitahují. Už předcházející díl Všechno, co chci byl osvěžující oddechovou četbou, která byla plná vyváženého mixu romantiky, humoru, […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *