Recenze

Jantarové slzy

Nádherný román JANTAROVÉ SLZY je poutavým příběhem o naději, lidství, přežití a dvou pruských rodinách zatažených do válečné vřavy 2. světové války. Pestrobarevný, celistvý obraz historického i lidského dění vás nadchne i dojme svojí silnou výpovědí.

Název: Jantarové slzy
Autor: Sofía Segovia
Překlad: Romana Bičíková
Nakladatelství: HOST
Rok vydání: 2023
Počet stran: 576

Prusko roku 1945, válka zuří nebezpečně blízko a postupující sovětská armáda rozdělí dvě rodiny, jejichž děti se uprostřed války musejí naučit přežít. Malé Ilse naštěstí přinášejí úlevu pohádky, jež jí na cestě vypráví polský nádeník Janusz, který pro její rodinu pracoval a teď ji doprovází. Janusz povídá o obléhaném království v Baltském moři, odkud se vylévají jantarové slzy truchlící královny. Nikdo netuší, jak důležité a prorocké tyto pohádky jsou. V troskách nedalekého Königsbergu se ukrývají Arno a jeho matka. Nepodařilo se jim uprchnout před postupující armádou, a teď zde vyčkávají v naději, že se hned po válce opět setkají se zbytkem své rodiny. Mezi padajícími bombami jim však dochází, že v opevněném městě zůstat nemůžou. Sevřeni v kleštích dvou mocných nepřátel se z nich stávají pěšci vydávající se na cestu s nejasným koncem.

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Silný příběh dvou pruských rodin na vás čeká v krásném románu Jantarové slzy, a pokud máte rádi rozvětvené, do široka pnoucí vyprávění, v kterých se nezapomíná téměř na nic, tohle čtení bude podle vašeho gusta. Různorodá a barevně pestrá paleta lidských osudů vás připoutá ke knize a vtáhne do poutavého děje, od kterého se neodchází dřív, než po přečtení.

Příběh se odvíjí ve dvou dějových osách, a ačkoliv jsou jeho hrdiny dvě malé děti (Ilse a Arno, kteří o sobě zatím nevědí a přesto mají mnoho společných styčných ploch), nabalují na sebe další členy své rodiny a ostatní postavy, které se jich blízce dotýkají. K čtenáři se tak dostane celistvý obraz, který nikde nedrhne v zatáčkách, plynule odvíjí své klubko vyprávění a seznamuje čtenáře s poměry, charaktery i lidstvím tehdejší doby. Hahlbrockovi i Schipperovi dělí od sebe několik kilometrů, několik odlišných životů i několik provokativních názorů, ale společně je pojí touha po naději, míru i rodinném shledání, jež válka nebezpečně narušila.

Janusz nevěděl, jestli mluví na něj, nebo sama pro sebe. Nedívala se na něj, upírala oči k obzoru. Ani nezamrkala. Hlas jí stále slábl, bolelo ji mluvit, to bylo zjevné. Janusz ji ještě nikdy neslyšel pronést tolik slov naráz.
„Ať se vydáme kamkoli, budeme se muset spoléhat na dobrou vůli lidí a té nikomu moc nezbývá. Jsme Němci, ale nemáme vlast, Januszi. Jsme vysídlenci ve vlastní zničené zemi. Nebude to lehké, nikdo se s námi nebude chtít o nic dělit.“

Autorka napsala silný a emotivní příběh mapující válečnou a hlavně lidskou historii Pruska. Tento příběh je inspirován skutečnými událostmi a životem Arna a Ilse v Prusku a i když se v knize dějepisné události stávají důležitým mezníkem vyprávění, autorka vsadila především na pocity, emoce i morální dilemata, které ji pomohly přiblížit ducha doby i pruského národa.

Začátek se odvíjí sice v poutavém stylu, ale chvíli trvá, než si vyprávění sedne do svých řádků. Ačkoliv tušíte, že se bude příběh točit kolem malých hrdinů, množství dalších jmen, zahrnující skoro celou rozvětvenou rodinu, budí mírné rozpaky. Velmi brzo ale přijdete na chuť autorčinu stylu i na její úmysl ukázat různorodost výpovědí i charakterů, které se během čtení formují, přeměňují a jsou zkoušeni útrapami i nelehkými rozhodnutími ovlivněnými válkou. Tato pestrá paleta lidských osudů, povah i soukromých dilemat je autorčinou silnou zbraní, která vás ohrožuje zvýšeným přísunem emocí a dotěrných myšlenek.

Osudové slzy vyprávění kapají v melancholickém rytmu a hrají na vaše struny emocí tklivou, syrovou i kurážnou píseň, která se vás hluboce dotkne. Nebudu tvrdit, že román je určen pro všechny milovníky historie, protože tady ještě potřebujete trochu trpělivosti s doširoka rozprostřenou formou vyprávění i s měnícím se tempem, ale pokud máte tyto bolestivé i nadějeplné eposy rádi, tady určitě budete spokojeni stejně jako já.

Román Jantarové slzy se mi velmi líbil a určitě se k němu ještě vrátím. Náhled do pruské historie, mentality i lidských životů byl pro mě silným zážitkem a rozmanitá příchuť použitých postav i jejich morálních rozhodnutí se staly intenzivním hybatelem i naplněnou nádrží emocí, které někdy pomalu kapaly a někdy protrhly pevně vystavěnou hráz. Vřele doporučuji!

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ ❤

Za úžasný čtenářský zážitek plný emocí a poutavého vyprávění děkuji nakladatelství Host, na jejichž stránkách si můžete knihu Jantarové slzy pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Host.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *