Recenze

Zabij, nebo zemři

Thriller ZABIJ, NEBO ZEMŘI úspěšné autorky Isabelly Maldonado je z její nejnovější série, jejíž hrdinkou je agentka FBI s elitním armádním výcvikem, zkušenostmi z nejnáročnějších tajných vojenských misí a dramatickým životním příběhem. Stává se figurkou ve virtuální únikovce, kde se umírá doopravdy…
Kniha mi byla poskytnuta v rámci spolupráce s nakladatelství Grada za účelem recenze.

Název: Zabij, nebo zemři
Autor: Isabella Maldonado
Překlad: Jiří Chodil
Nakladatelství: GradaMetafora
Rok vydání: 2024
Počet stran: 416

V centru New Yorku hrozí útočník bombou a o chvíli později je na ulici za bílého dne zavražděn šéf týmu jistého senátora. Agentka FBI a bývalá příslušnice elitních jednotek americké armády Daniela Vega muže pronásleduje a dopadne, to je však jen začátek. Vyšetřování zavede FBI a newyorskou policii k záhadné skupině nájemných zabijáků a Daniela dostává svůj první úkol na nové pozici: infiltrovat skupinu a zjistit, kdo si vraha najal a proč. Neplánovaně se však ocitá na neznámém místě jako účastnice únikové hry, v níž se bojuje o holý život a přežít může jen jeden.  Dějiště hry je záhadou, stejně jako totožnost osoby, která ji řídí.  FBI po Dani horečně pátrá, zatímco svět sleduje počínání jejího avatara na darkwebu, aniž tuší, že tahle virtuální hra je přímo děsivě skutečná.

√ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √

Detektivka Zabij, nebo zemři je úvodním dílem série Daniela Vega a čtení je to opět svižné, protkané napětím i mravenčí policejní prací. Agentka Vegová je uvězněna ve hře šíleného zabijáka a tady jde opravdu o život. Budete zvědaví, napnutí a rádi se necháte strhnout touto záhadnou hrou, v které druhou šanci nedostanete, tady se totiž rovnou umírá.

Příběh vyprávěný er-formou obsahuje dvě stěžejní linie. V první sledujeme smrtící hru a její hlavní hrdinku agentku Dani, která přestavuje sympatickou a hlavně chytrou postavu, ale má za sebou i spletitou minulost. Úniková hra je nebezpečná a velmi lehce při ní můžete přijít o život, pokud nerozluštíte hlavolamy či hádanky, které umně sestrojil vyšinutý pachatel. V druhé lince pak sledujete práci policejního týmu, který se snaží odhalit vraha dřív, než přijde jejich agentka o život. Úniková hra začíná.

„Jste nyní rozmístění v nejrůznějších částech tohoto objektu,“ pokračoval hlas. „Úkol, pro který jste byli najati, se ale změnil. Nejste tu proto, abyste hráli role v budoucích interaktivních výcvikových programech využívajících technologii virtuální reality. Jste tu proto, abyste bojovali o svůj život. A na realitě, ve které se právě nacházíte, není a nebude nic virtuálního.“
To, že se hlas nedal spojit s žádným konkrétním tělem, s žádnou tváří, ho činilo ještě zlověstnějším.
„Existuje jen jedna cesta ven,“ pokračoval po krátké odmlce neviditelný hostitel. „Jen jeden z vás unikne. Všichni ostatní zemřou.“

Začátek se odvíjí v „bezchuťovém“ módu, který sice má v rukávu vyostřenou akci, ale tak nějak nedrží příliš pospolu a navíc náhled do policejní práce, v které se na vás vyvalí různé její sekce a útvary zbytečně zahlcují děj. Tady je té „omáčky“ na úvod příliš, ovšem v okamžiku, kdy se odstartuje únikovka, se rychle zvedá i úroveň příběhu. Ať chcete nebo ne, tahle smrtící hra vás vtáhne do sebe a vy s napětím a zvědavostí čekáte na další hlavolamy a úkoly, které někoho pošlou dál a někoho na onen svět. Toužíte společně s hlavní hrdinkou přijít na řešení všech hlavolamů a nedočkavě očekáváte další chytrou hádanku, která vás pošle do pekla nebo o další políčko vpřed.

Autorka píše rozvětveným stylem s výrazným počtem vedlejších odboček a ne všechny vám vždy padnou do oka. Tempo knihy se tak dostává na horskou dráhu, v které tolerujete mírné stoupání a s napětím očekáváte bod nejvyššího zlomu, kdy se s vámi děj zběsile rozjede z kopce dolů a vy se tetelíte blahem i příjemnou nervozitou.

Detektivní thriller Zabij, nebo zemři mě nakonec bavil, ale Nina Guerrerová z její předchozí série mě oslovila víc. Pokud máte rádi hlavolamy, vyšponovaný děj a svižný styl pátrání, pak se směle vrhněte do této záhadné únikové hry, kterou řídí ještě záhadnější vrah. Úvodní díl nové série nastavil slušně zvednutou laťku.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Grada.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *