Recenze

Strašidelná cesta

V první knize pohádkově napínavého příběhu o třech sourozencích jsme se dozvěděli, jak se děti seznámily se „svým“ bubákem a proč se rozhodly, že jej vezmou zpět domů. O tom, jak jejich mise probíhala, se dozvíme v druhém dílu Tuutikki Tolonen s názvem STRAŠIDELNÁ CESTA.

Název: Strašidelná cesta

Autor: Tuutikki Tolonen

Ilustrace: Pasi Pitkänen

Nakladatelství: Portál

Počet stran: 248

Rok: 2020

Oficiální anotace

V dalším díle strašidelné série se opět setkáváme s Maikki, jejími sourozenci a kamarádem Grahem. Maikki putuje do podzemního světa a cesta ji zavede až do země bubáků. Se svými přáteli, Grahem a Strážcem zde nalezne něco, co by nečekala ani v nejdobrodružnějším snu. Podzemní síly ale nedovolují těm, kteří sem vstoupili, vrátit se zpět. Maikki proto musí uniknout, nebo se z podzemí už nikdy nedostane zpět…
Dobrodružné putování Maikki, Hilly a Kaapa přímo navazuje na knihu Strašidelná chůva. Jde tedy o druhý díl volné trilogie o světě lidí a bubáků, jež v sobě mísí to nejlepší z Roalda Dahla, Astrid Lindgrenové a J. K. Rowlingové.

Summa summarum

Strašidelná cesta je kniha, která se bude líbit na první pohled. Vyšla v šité vazbě a tvrdých deskách s barevnou ilustrací od populárního ilustrátora dětských titulů Pasi Pitkänena. Jeho černobílé obrázky doprovází celý text: některé jsou přes celou dvojstranu, jiné naopak „malinké“, každopádně dětem se moc líbí… Autorka rozdělila děj knihy do 26 kapitol, které sice nejsou vyloženě krátké, ale děti ze 4.- 5. třídy (podle mě) nebudou mít problém, je přečíst. Pokud se vám zatím 1. díl příběhu do rukou nedostal, budou vám některé informace  na začátku Strašidelné cesty určitě „chybět“. Navíc autorka na některé skutečnosti odkazuje či zmiňuje bez dalších vysvětlení, tudíž pro čtenáře „neznalé věci“ může být obtížnější se v textu orientovat – proto, pokud nemáte první díl, je lepší ho rovnou pořídit🙂 … V knize se opět dočkáme známého mluvícího županu a dalších fantazijních bytostí, které jsou vesměs sympatické i se všemi třemi svéráznými sourozenci, kteří si sami na sebe umí připravit dokonalý „průšvih“, ale tím, že vždy stojí při sobě, se z něj šťastně dostanou… Tentokrát bude hlavní postavou Maikki – nejmladší ze tří dětí a dobrodružství v její režii bude o dost temnější než-li první. Co mi na knize nejvíce „vadí“ – z pohledu dětského čtenáře – je skutečnost, že autorka příběh postavila na několika dějových linií, což může (dle mne) být pro osmiletého čtenáře komplikací pro samostatnéhou orientaci v příběhu. Dále (stejně jako u prvního dílu) nechápu, proč se kniha (opět) přirovnává k Harry Potterovi. Kniha Tuutikki Tolonen je zcela jiná než Potter z dílny J. K. Rowlingové. Je dobré zmínit, že příběh má otevřený konec a nakladatelství Portál již chystá závěrečný díl celé trilogie :). Mně i testovacímu čtenáři ( 8 let ) se fantasy dobrodružství z Podzemní říše bubáků líbilo. Doporučuji .

Hodnocení: 97% ♥♥

Za pokračování dobrodružství se sympatickým bubákem děkuji nakladatelství Portál .

 

 

 

 

 

 

Mohlo by se vám také líbit...

1 komentář

  1. […] Naše recenze na I. a II. díl: Strašidelná chůva, Strašidelná cesta […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *