Recenze

Henlein: Vůdce sudetských Němců – životní příběh

Přečtěte si osud bankovního úředníka, cvičitele Německého turnerského svazu a  předáka Sudetoněmecké strany, který se krvavým písmem zapsal do československých dějin. Autor EMIL HRUŠKA vás ve své knize seznámí s kořeny, povahou, politickou kariérou a životem KONRÁDA HENLEINA, který skončil za podivných okolností 10. května 1945 v zajateckém táboře v Plzni…

Název: Henlein: Vůdce sudetských Němců – životní příběh

Autor: Emil Hruška

Nakladatelství: Epocha

Vydání 3., rok: 2020

Počet stran: 376

Podle oficiální anotace

Konrad Henlein (1898–1945), rodák z Vratislavic nad Nisou, patří mezi osobnosti, které se navždy výrazně zapsaly do moderních českých, respektive československých dějin. Ovšem mezi ty, jejichž „zapsání“ se konalo s fatálně negativním dopadem.  Autor podrobně líčí Henleinův osobní a rodinný život, jeho charakterové vlastnosti, politickou kariéru i konec v zajateckém táboře v Plzni. Součástí knihy je množství fotografií, z nichž některé dosud nebyly publikovány.

∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴

O autorovi

Emil Hruška  se narodil roku 1958 v Mladé Boleslavi. Vystudoval práva a žurnalistiku. Mnoho let působil jako novinář a podnikový právník. Od roku 2004 se specializuje na problematiku Evropské unie a působí jako poradce některých českých poslanců Evropského parlamentu. Je mimo jiné autorem knih Konrad Henlein – Život a smrt (2010), Převedu vás… Na onen svět! (2012), Boj o pohraničí (2013), Peripetie sudetoněmeckého principála (2014), Nacisté a české poklady (2016), Stíny nad Belgií (2017), ale také básnické sbírky Krizový stav (1996) a povídkových sbírek Muž dvou rakví (2007) a My, hoši z pohraničí (2015). Překlady některých povídek vyšly v Německu a Číně. Publikoval rovněž velké množství článků a odborných statí v českém a německém tisku.  (Foto: zdroj, text: www.cbdb.cz) ∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴

Summa summarum

Známý autor literatury faktu Emil Hruška napsal další knihu věnující se osobě Konrada Henleina. Jedná se o útlý výtisk, ale srdce fanoušků historie II. světové války jistě zaplesá nadšením, protože navzdory nevelkému rozsahu obsahuje dříve nezveřejněné fotografie a informace, které se předchozí knize „Konrad Henlein Život a smrt“ nenajdete. Kniha Emila Hrušky je napsaná velice „chytlavě“ – je vidět, že autor píše i jiné žánry než je naučná literatura, protože ví, jakým způsobem udržet čtenářovu pozornost, fakta geniálně prokládá svými profesionálními postřehy historika a „špeky“ z rozličných zdrojů, které by se Henleinovi určitě nelíbily  😉 . Knihu autor začíná stručným Henleinovým rodokmenem, kde se dozvíme, že Konrád neměl v genech absolutně žádné hrdiny s ryzím charakterem – spíše naopak. Zato měl českou babičku a prababičku, což se mu do jeho kádrového profilu pranic nehodilo. Emil Hruška sleduje jeho život od dětství, přes vojenskou „kariéru“ během I. světové války dále přes jeho stoupající hvězdu až do jeho smrti. Na knize se mi líbí, že obsahuje morální profil a povahovou charakteristiku vůdce „sudetoněmecké župy“ – při čtení jsem s údivem zjistila jak moc povahově lišil Henlein od svého „kolegy“ K. H. Franka. Ten, kdo žádnou biografii o Henleinovi dosud nečetl a zná pouze „v bodech“ jeho „zásluhy“ pro Říši, bude jistě překvapen např. tím, jak Konrád pompézně slavil své čtyřicetiny (oslava byla tak megalomanská, že si u autora vysloužila samostatnou kapitolu  😉 ) a jaké rozličné nejasnosti panují kolem jeho (údajné) sebevraždy… Kniha se čte skvěle, moc mě bavila. Doporučuji ♥.

Hodnocení: 100%

Za seznámení s Henleinem děkuji nakladatelství Epocha .

 

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *