Recenze

Cesty rytířů

Františka Niedla není nikdy dost a já se o tom opět přesvědčila v osmém pokračování série Rytíři z Vřesova s názvem CESTY RYTÍŘŮ. Historický román vás zavede do roku 1318 a je to po čertech dobré čtivo plné intrik a kruté pomsty. Vydejte se na královský dvůr Jana Lucemburského a sledujte další osudy Wolframa i Beneše.

Název: Cesty rytířů

Autor: František Niedl

Nakladatelství: MOBA

Rok vydání: 2020

Počet stran: 296

Moc v Království českém drží ve svých rukách král Jan Lucemburský, ale vládnutím i neustálými boji je už vyčerpán a těch, kteří touží po moci i penězích je kolem něho stále dost. Schopný Jindřich z Lipé má v rukávu nejednu politickou taktiku a podaří se mu přesvědčit panovníka, že královna Eliška proti němu chystá spiknutí. Wolfram Katzinger z Olšové stojí svému králi vždy po boku a ani tentokrát to není jiné, ale závist hýbá světem a nevyhne se ani Wolframovi. Jeho pomsta bude rychlá a krutá.

ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ

František Niedl své čtenáře opět zaujal novou historickou sérií Rytíři z Vřesova a posledním dílem (doufejme, že zatím. Moc bychom chtěli další 😉 ) je osmé pokračování s názvem Cesty rytířů. Znova se zde setkáte se starými, známými – Wolframem Katzingerem z Olšové, Benešem z Vřesova i rytířem Čeňkem.

Příběh je autorem vyprávěn er-formou, získáváte tak nadhled nad historickými souvislostmi i nad samotnými protagonisty příběhu. Tento knižní nadhled vám, díky autorskému umu pana spisovatele, umožní sledovat děj jako filmově vyprávěný příběh, který vás nadchne svou historickou propracovaností i plně rozvinutou zápletkou. Začátek se rozjíždí ve volnějším tempu a čeká vás vysoká škola politikaření i zákulisních intrik, které nemusejí být pro všechny čtenáře až natolik záživné. Naštěstí později vše zachraňuje muž bez bázně i hany Wolfram Katzinger a román okamžitě dostává neuvěřitelný spád i dějovou vzpruhu. Wolfram se za své postoje nikdy nestydí a bez zaváhání je prezentuje na veřejnost. Na druhých je, jestli se dokáží s nimi vyrovnat a s tímto přesvědčením je jasné, že těžkosti ho dohánějí na každém kroku.

„Ne všichni jsou nadšeni mocenskou konstelací, která nastala. Král je v současné době zcela ovládán klikou Jindřicha z Lipé. Takže, pokud se rozhodnu ti pomoct, pane Wolframe, nebude to proti králi, ale spíš proto, aby procitl… „Děkuji, Hirzo. Ještě bych ti měl říct, že pro mne pracuje i bratr Benedikt, pro případ, že byste na sebe narazili.

„Ten starý sádelný měch?“ Ale proč ne. Není sice tak dobrý jako já…“

Wolfram se pousmál. „Totéž mi řekl on o tobě. Přesto to byl on, kdo mi poradil, abych tě vyhledal.“

„Je vidět, že rozum neztratil. A… je mi líto toho, co tě postihlo. Nechtěl bych být v kůži těch, po kterých půjdeš.“

František Niedl je vypravěčem par excellence a vůbec nezáleží na tom, zda hmátne do šuplíku historie, detektivky či válečného žánru. Jeho příběhům vždy dominuje neohrožený hrdina s pevnými morálními zásadami, který se bouří proti světu, konvencím či bezpráví. Jeho hlavní postavy budete bezmezně milovat a obdivovat a nebudete se s nimi chtít rozloučit. V historických románech vychází ze skutečných dějepisných souvislostí a do nich zasazuje smyšlené příběhy, o kterých vás dokáže přesvědčit, že by se klidně mohly stát. Díky detailním popisům historických reálií, ať už se jedná o prostředí či prostý život obyvatel, vás vtáhne do daného historického období natolik hluboko, že se vám nebude chtít opouštět tuto dobu ani jeho hlavní hrdiny.

Velkou devízou autorových knih, kromě jiného, již zmíněného, je pro mě jeho ojedinělý humor, který nestaví nápadně na odiv, ale jen tak mimochodem vám ho občas předhodí mezi řádky. Je na hraně ironického, místy černého humoru a příběhům dodává šmrnc i odlehčení ve vypjatých okamžicích.

Pokud máte rádi historické romány a živé vyprávění, které vás vtáhne do svého děje, pak neváhejte a sáhněte po nejnovějším románu spisovatele Františka Niedla s názvem Cesty rytířů a za sebe rozhodně doporučuji začít od prvního dílu, jeden díl vám určitě stačit nebude. 😉

Hodnocení: 90 %

Za další úžasné čtení, které vás zavede do české historie, děkuji nakladatelství Moba, na jehož stránkách si můžete román Cesty rytířů pořídit.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *