Recenze

Dva v srdci

Jak se vyrovnat se smrtí milovaného přítele? Lydia si našla svůj vlastní recept, který ji pomalu ale jistě ničí a vrátit se zpět do života ji bude stát mnoho sil. Naštěstí je tady někdo, kdo má pomocnou ruku vždy nataženou…

Název: Dva v srdci

Autor: Josie Silverová

Nakladatelství: GradaCosmopolis

Překlad: Michaela Martinová

Rok vydání: 2020

Počet stran: 375

Lydia milovala Freddieho od prvního okamžiku. Byli nerozlučná trojka – ona, Freddie a její kamarád Jonah. Teď si Lydie připadá totálně sama. Je to 58 dnů co zemřel při autonehodě její milovaný Fredie a ona má pocit, že se její život rozpadnul na kousky, které už nikdo nikdy neslepí dohromady. Aspoň se pořádně vyspat, vždyť tvrdým spánkem zapomnění nespala už ani nepamatuje. Možná ji k tomu dopomůžou tyhle růžové pilulky na spaní, ano… konečně spí. Nebo bdí? Ve spánku prožívá svůj další život, kde Freddie nechybí a vše je zalité zářivým sluncem zamilovanosti. Lydie žije dva životy zároveň, ale moc dobře si uvědomuje, že tohle není řešení a najít v sobě sílu překročit svůj stín vypadá jako naprosto ztracený cíl. Nebo že by přece jenom na ni v reálném světě čekala pomocná ruka přítele, která ji znova ukáže, jak milovat?

♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥

Román Dva v srdci je dojemným příběhem, v kterém emoce budou hrát hlavní a nejdůležitější roli. Nejen emoce hlavních hrdinů, ale i ty vaše dostanou pořádnou dávku autorčiny empatie, která vás bude jako váš tajemný společník doprovázet po celou dobu čtení.

Nestandardně pojatý román je napsán ich-formou z pohledu hlavní hrdinky Lydie. Sledujete její příběh odehrávající se v současnosti za bdělého stavu a druhý příběh, který se odehrává ve snovém světě Lydie. Mezi těmito dvěma světy budete neustále přeskakovat, ale orientaci neztratíte. Každá kapitola je nadepsána buď slovem Bdění nebo Snění. Mně se tento pojatý koncept románu až tolik nelíbil a nebýt obratnosti autorky v psaném slovu, asi bych knihu i odložila. Autorka ale vše zachraňuje velkou porcí emocí, která hraje na čtenářovy city vlastně neustále až do samého závěru knihy.

Hlavní dějovou komplikaci obstarává nelehké téma plné smutku a bolesti – ztráta milované osoby. Autorka si své čtenáře po emoční stránce opravdu pěkně podala a myslím, že jedno oko nezůstane suché. Moc dobře ví, jak vám zahrát na city a vydolovat i z těch největších drsňáků soucit a empatii.

Na někoho, komu se včera večer vůbec nechtělo jít spát, si teď připadám až moc neochotná vstát a vykročit do nového dne. Trvá mi snad čtvrt hodiny, než přesvědčím samu sebe, že opustit ložnici bych měla alespoň zkusit. Nakonec sama se sebou přistoupím na dohodu: jestli vstanu a nějak zvládnu pátek, jestli se osprchuju, najím, a možná dokonce na chvíli vyjdu z domu, můžu si vzít další prášek. Navečeřím se brzy a pak si zas lehnu do postele, kde se mi možná, ale jenom možná, podaří strávit večer se svojí láskou.

Příběh je plný truchlení, ojedinělé lásky, bolesti, ztrát i naděje. Lehounce v něm sporadicky probleskují záchvěvy humoru, které jako elixír vracejí Lydii zpět do života. Ačkoli autorka píše velmi čtivě a podařilo se ji dojmout mě k slzám, román nesplnil mé očekávání. Možná je to tím, že jsem byla nalákána pochvalnými recenzemi její první knihy Den, kdy jsem zahlídla lásku a tento nereálný snový výjev mě překvapil až moc. Každopádně pokud máte rádi romantické příběhy, které vás stoprocentně dojmou a zahrají na vaši strunu citlivosti, pak určitě sáhněte po knize Dva v srdci.

Hodnocení: 70 %

Za romantický příběh naplněný smutkem i nadějí děkuji nakladatelství GradaCosmopolis, na jejichž stránkách si můžete knihu Dva v srdci pořídit.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

2 komentář

  1. Mě se kniha moc líbila, byla jsem z ní nadšená.
    Už mám sepsaný svůj názor a brzy bude k publikování. 🙂

    1. Veronika Esserová says:

      Super, tak to jsem zvědavá, co napíšeš 🙂 , určitě si to pohlídám 😉 .

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *