Recenze

Volání hvězd

Chcete vědět, jak to vypadalo v Irsku roku 1918, které bylo sevřeno hrůzou a strachem ze španělské chřipky? Přečtěte si román VOLÁNÍ HVĚZD a vydejte se do nemocnice mezi nastávající matky. Vládne zde smrt, vyčerpání, ale také naděje s každým novým narozeným životem.

Název: Volání hvězd

Autor: Emma Donoghue

Nakladatelství: GradaCosmopolis

Překlad: Karolina Medková

Rok vydání: 2020

Počet stran: 296

Julie Powerová pracuje v nemocnici na oddělení pro nastávající matky. Tohle oddělení je ale jiné. Jsou zde umístěny do karantény těhotné ženy, které trpí vysoce infekční nákazou španělské chřipky, jenž kosí i samotné zdravotnice. Julii nezbývá nic jiného než se starat o své pacientky sama, naštěstí má její oddělení pouze tři postele a k ruce dostane dobrovolnici Bridie Sweeneyovou. Na první pohled si padnou do oka, a i když Bridie tuhle práci nikdy nedělala, její pozitivní energie nakazí i Julii. Obě dvě bojují se stínem smrti a někdy se jim tento marný boj vyhrát nepodaří. Pokud si nevědí rady, přivolají novou doktorku Kathleen Lynnovou, která je díky svým politickým názorům na útěku před policií. Neúnavně, na pokraji vyčerpání ztrácejí kvůli pandemii drahocenné lidské životy, ale také přivádějí na svět nová mláďátka, která jim dodávají sílu, odvahu i naději.

δ δ δ δ δ δ δ δ δ δ δ δ δ δ δ δ δ δ δ δ δ δ δ δ δ δ δ δ

Román Volání hvězd je příběhem boje o přežití, o vyrvání životů ze spárů smrti i o světlé naději, která se s každým nádechem nového života snaží urvat trochu štěstí. Čekají vás tři dny plné neustálého strachu o lidské životy a tři osudy silných žen.

„Třicet šest týdnů,“ poznamenala lékařka, „to je pouze týden před brzkým termínem, takže alespoň plíce by měly být už vyvinuté. A většina nebešťánků se narodí sama.“

„Nebešťánků?“ ozvala se Bridie.

Přes rameno jsem vysvětlila: „Rodí se obličejem nahoru, otočeným k nebi.“

Příběh, který se odehrává ve třech dnech, je napsán ich-formou z pohledu Julie. Převážná část děje je situována na karanténní oddělení nastávajících matek, kde probíhá boj o každý život. Příběh je vepsán do čtyř velmi dlouhých kapitol, které jsou pojmenovány po barvách cyanózy – člověk tmavne, když se mu nedostává do krve dostatek kyslíku a vyznačuje se různými odstíny. Od červené přes hnědou, modrou až po černou. Stejné jsou i názvy kapitol, a pokud budete chtít přestat číst dřív, než dojdete po cca 80 stránkách k další, dobře si zapamatujte, kam jste dočetli. Souvislý text nemá ve svém obsahu žádné předěly ani mezery, díky tomu hned od začátku naskočíte na rozjetý vlak, který vás bez zastavení vyplivne až na samém konci. Tato jedinečná cesta je lemována silným příběhem odolných žen, jenž se nebojí postavit ranám osudu a s hlavou hrdě vztyčenou čelí nástrahám smrtelné chřipky i samotnému systému.

Následovala jsem její skalpel vlastním a odebírala vzorky.

„Vždycky můžeme obvinit hvězdy,“ zamumlala.

„Prosím, paní doktorko?“

„Italové říkají chřipce influenza delle stelle – znamená to vliv hvězd. Ve středověku Italové věřili, že nemoc je důkaz, že naše osudy určují nebesa a všichni jsme hříčkami hvězd.“

Představila jsem si ta nebeská tělesa, jak si z nás udělala jakési papírové draky a pouštějí si je vzhůru nohama. Nebo prostě jen tahají za šňůrky pro vlastní tajemné pobavení.

Kathleen Lynn – zdroj

Autorka Emma Donoghue je rozenou vypravěčkou, ve třech dnech dokázala popsat a nastínit nejen dobu a prostředí, ale i vystavět jedinečný příběh, který vás ohromí a nadchne svým poselstvím. Román je fikce založená na faktech a např. postava doktorky Kathleen Lynnové vychází z reálné skutečnosti. Tato aktivistka, sufražetka a hlavní lékařský důstojník irské občanské armády se stala první lékařkou v Královské nemocnici pro oční a ušní v Royal Victoria v Irsku (1910–1916) a v roce 1919 založila Dětskou nemocnici svatého Ultana.

Román Volání hvězd se bude líbit spíše ženám, a kdo bude knihu určitě milovat, to budou čtenářky „štrejchnuté“ zdravotnictvím. Autorka se nebála pustit do medicínského prostředí a celkem detailně popisuje některá lékařská vyšetření a zároveň vysvětluje termíny, které mohou být čtenářům neznámé.

Trochu nešťastným řešením se mi zdáli některé zvolené překlady písní. Respektive paní překladatelka použila úryvky z českých písní jako např. Sbohem, galánečko nebo dokonce Srdce nehasnou Richarda Krajča. Do románu, jehož příběh se odehrává v roce 1918 v Irsku, se mi tyto písně opravdu nehodily a raději bych ohodnotila volný překlad původních veršů. Ale to jsou pouze drobnosti tohoto jinak originálního a citlivého románu, který mohu čtenářům rozhodně doporučit. Zrychlené tempo příběhu, který vás dojme a zaskočí svou reálností, vás přenese do období španělské chřipky a představí vám silné ženy, jenž držely osudy nastávajících matek ve svých rukou. Román Volání hvězd rozhodně doporučuji.

Hodnocení: 95 %

Za krásný román plný utrpení a naděje děkuji nakladatelství GradaCosmopolis, na jejichž stránkách si můžete knihu Volání hvězd pořídit.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *