Recenze

Špatný záběr

Novela ŠPATNÝ ZÁBĚR je prvotinou české autorky Stacy Farské. Příběh vyprávěný devětadvacetiletou Rebekou obsahuje romantické, erotické i detektivní prvky a představí vám jedno nevšední období jejího života, které doprovází nebezpečí i vášnivá láska.

Název: Špatný záběr

Autor: Stacy Farská

Nakladatelství: Nová Forma

Rok vydání: 2020

Počet stran: 144

Rebeka žije se svým mladším bratrem Michalem v malém pražském bytě. I když její velkou touhou bylo stát se fotografkou, nakonec skončila za kamerou a její život se doposud odvíjel v poklidném tempu. To se ale změní jejím neočekávaným únosem a vězněním. Rebeka se ocitá uprostřed nebezpečné mašinerie, v které jde o život. Jednu pozitivní věc ale tenhle únos přinese – komisaře Viléma, který je neskutečným způsobem přitažlivý a tajemná aura, jenž ho obklopuje, vábí Rebeku jako ten nejlahodnější nektar. Rebeku nenechává její životní trauma v klidu a tak se sama pouští do vyšetřování a snaží se odhalit celou pravdu. Ohrozí tím i vznikající vztah mezi ní a Vilémem?

¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿

Román Špatný záběr je útlá knížka, spíše novela, začínající autorky Stacy Farské. Na svých stránkách se snaží rozehrát akcí nabitý příběh, který nepostrádá mix několika žánrů, od romantického děje, přes thrillerovou zápletku až po detektivní zápřah vyšetřování.

Příběh je vyprávěn ich-formou z pohledu hlavní představitelky Rebeky. Autorka se netají tím, že některé situace, možná události, vycházejí z jejího života a nechává čistě na čtenáři, aby si domyslel, které části se týkají reálného osudu samotné autorky a co je už fiktivní vyprávění. Začátek se rozjíždí ve svižném tempu, jenž si s menšími výkyvy udrží svou nastavenou rychlost až do konce knihy. Jelikož se opravdu jedná o útlou novelu, budete ji mít přečtenou za pár hodin.

Chtěla jsem si z batohu vyndat vodu, abych se napila, úplně mi z toho vyschlo v krku. Raději jsem začala hledat mobil.

„Sakra, sakra,“ řekla jsem nahlas. Znervózněla jsem ještě víc a pocítila srdce, které mi začalo bít jako šílené. Potím se a ruce se mi třesou. Nemohla jsem ho najít. Jak jsem byla unavená a k tomu jsem pospíchala, hodila jsem ten mobil „kamsi“. Štrachala jsem hlouběji v té velké kapse, kde jsem nahmatala, kde co, jen ne mobil, a v tom mi na hlavě přistála nějaká tmavá látka.

„Ne, nechte mě, co je?“ snažila jsem se zařvat z plných plic. Nešlo to, neb ten hadr přes celý obličej mi utlumil hlas.

Autorka rozhodně nepíše špatně. Jednoduchý styl vyprávění vás vtáhne do děje a naláká na vystavěnou zápletku. Na celém konceptu knihy je poznat jistá neuspořádanost, která v některých momentech převyšuje obsah knihy. Propojenost jednotlivých kapitol občas postrádá návaznost a vy tak máte chvílemi pocit, jako byste četli krátké povídky poskládané do jednoho příběhu. Je vidět, že autorka má spoustu nápadů, které se snažila vmáčknout do krátké novely a tím pádem se vyvarovala většího hloubkového ponoření a občas se neubránila jisté nelogičnosti v ději.

Zdroj

Co se nedá autorce vytknout je akční náboj příběhu, který má tendenci zvyšovat tempo nastaveného děje do závratných výšin, ale díky tomu, že vyprávění zlehka klouže po povrchu, zůstává toto tempo neměnné. Přesto se stále jedná o dynamické vyprávění, které by mohlo bavit ženské i mužské čtenáře. Vykreslené prostředí, ale hlavně knižní postavy vám dají možnost dokonale poznat jejich slabiny i plusy a vy si tak k nim najdete svůj osobní vztah.

Obálka knihy je také velmi povedená, sladěné barvy oku lahodící zaujmou čtenáře na první dobrou a ilustrace přesně vyjadřuje děj knihy, který se uvnitř ukrývá.

Autorka Stacy Farská má určitě do budoucna potenciál, i když píše nenáročným stylem, jedná se o poutavé čtení, které vás zaujme a pokud bude další její kniha o něco propracovanější, své místo si v literárním světě jistě najde. 🙂

Děkuji autorce Stacy Farské za recenzní výtisk její knihy Špatný záběr, který si můžete pořídit na jejím webu www.stacyspisovatelka.eu

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *