Recenze

Sladká pomsta

Věděli jste, že mezi oblíbené spisovatele švédského autora J. Jonassona patří i Jaroslav Hašek? Bodejť by ne, teď už je mi to všechno jasné. 😉 Absurdní, nekorektní humor v bláznivém příběhu SLADKÁ POMSTA nikoho nenechá na pochybách, že tenhle autor zkrátka umí.

Název: Sladká pomsta
Autor: Jonas Jonasson
Překlad: Hana Švolbová
Nakladatelství: Panteon
Rok vydání: 2020
Počet stran: 315

Spoře oděný Masaj v centru Stockholmu, kde mrzne, až praští. Geniální podnikatel prodávající pomstu na klíč. Pár toužící po odplatě. A ten, kterému se chtějí všichni pomstít. Kdo se ještě zamotá do zběsilého víru událostí a jakou roli bude hrát dvojice obrazů nejasné ceny? Jde o skutečná díla, či o padělky? A co s tím má společného papež? Začíná nepředvídatelná jízda napříč kontinenty a světem umění, která vám nedá vydechnout.

¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿

Nejlepší pomsta je ušitá na míru a hrdinové románu Sladká pomsta moc dobře ví, o čem mluví. Další bláznivé dobrodružství z pera osobitého J. Jonassona, jehož styl a psanou formu poznáte na míle daleko. Je neuvěřitelné, kolik bizarních situací a ztřeštěných zápletek dokáže tento autor vymyslet. 

Příběh vyprávěný er-formou vás protáhne Afrikou i Švédskem a seznámí vás s postavami, které svojí rozmanitostí a originalitou vládnou celému vyprávění. Tihle „defektní“ hrdinové vás nadchnou a poblázní a jejich umění dostávat se do nejnemožnějších situací vás nepřestane udivovat. Pomalejší rozjezd jenom dává tušit budoucí „tah na bránu“, proto se nenechte odradit vlažným startem. Vaše odměna bude stejně sladká jako pomsta. 😉

Celkem vzato všechno vypadalo skvěle, dokud do Hugovy kanceláře nevstoupili Jenny s Kevinem. Potom se do toho zamotal od reality odtržený šaman z Afriky. Pokud je v USA trestem za škrábanec na laku rána do čela, co by pak zasloužil někdo, kdo prodal dva obrazy v ceně mnoha miliónů za stejné množství chlebů s falešným kaviárem z tuby? Když Hugo v zoufalství vysvětlil nesmyslnost onoho obchodu, provinilý Masaj zdůraznil, že k tomu kaviáru bylo vařené vejce.

Může se zdát, že J. Jonasson zbytečně natahuje nevyhnutelné a rozprostírá své vyprávění do všech (ne)myslitelných koutů příběhu a vedlejší omáčkou doslova zahlcuje hlavní dějovou osu. Jenomže právě v těchto odbočkách objevíte kouzlo jeho lehkosti, nadhledu a jedinečnosti. Absurdní situace a nekorektní humor se střídají s vážnější notou, která na vás nečekaně vybafne v té nejvíc nenadálé chvíli a o to víc se vám zakousne do srdce.

Autorova důmyslnost a propracovanost děje je neuvěřitelná. Do příběhu nenadále vstupují další podivíni, aby po silném otisku své stopy v příběhu, z něj zase vystoupili a uvolnili místo dalším potřeštěným postavám. Vše se později spojí do naprosto srozumitelného vyústění a vám nezbyde nic jiného, než uznat, že tohle měl autor zase skvěle promyšlené.

Pokud milujete humor Woodyho Allena namixovaný s lehounkým černým humorem, který je mnohdy už notně za hranou, pak román Sladká pomsta bude vaším rozverným a vítaným společníkem pro dny plné chmur. Já se opět královsky bavila a už teď se těším, čím nás J. Jonasson překvapí příště.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍

Děkuji Megaknihám za další bláznivou jízdu plnou humoru i absurdních situací a pokud je právě tohle váš šálek „četby“, knihu Sladká pomsta pořídíte zde.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *