Recenze

Ano, můj pane

Román ANO, MŮJ PANE vypadá na další zdařilou historickou sérii z pera českého spisovatele Františka Niedla. Ondřej z Rohatce je šprýmař a veselý člověk s pevnými, morálními zásadami a provede vás historickým obdobím kralevice Karla Lucemburského. Můžete se těšit na řinčení zakrvácených mečů, lstivé úskoky, humor i lásku.

Název: Ano, můj pane
Autor: František Niedl
Nakladatelství: MOBA
Rok vydání: 2022
Počet stran: 264

Ondřej z Rohatce se po několika letech, kdy se živil jako žoldnéř, rozhodne svou službu u vojska ukončit. Vrací se z Itálie, kde se zúčastnil tažení kralevice Karla Lucemburského a kde sice získal zlaté rytířské ostruhy, ale také o mnoho přišel. Nyní je zvědavý na dar, který na něho čeká v Čechách – malý hrad, spíše však hrádek na Křivoklátsku. To, že konečně nalezne klid, je ovšem jen zdání. Možná že ve vojsku, kdy přesně věděl, kde stojí on a kde nepřítel, bylo přece jen bezpečněji…

ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ

Historický román Ano, můj pane je prvním dílem ze série Ondřej z Rohatce. Volně navazuje na autorovu předchozí sérii Rytíři z Vřesova a vy se tak opět shledáte s některými starými známými z této série a bude to shledání nadmíru dojemné a vítané (alespoň u mě bylo).?

Příběh je vyprávěn er-formou, v které sledujete dění kolem hlavní postavy příběhu Ondřeje. Začátek se rozjíždí v trochu pomalejším tempu, kdy se seznamujete se všemi důležitými protagonisty vyprávění, a autor vás uvádí do historického období, v němž panuje lucemburské dvojvládí otce se synem. Razanci dostává příběh až s Ondřejovým ukončením vojenské služby a návratem do Čech. Od této chvíle se už jede ve výsostném energickém tempu, které zdobí množství dramatických zápletek, nečekaných událostí doplněných o humorné vtípky a krvavé souboje.

„Co jsi mu udělal?“
„Především to, že jsem se stal pánem na Jenčově. On měl s tím hradem jiné plány. Ale zatím,“ Ondřej si položil ukazováček přes ústa, „pšt“. Každá hra má nějaký začátek, průběh a vyvrcholení. Zatím se nám daří ji řídit podle našeho.“
„Nám? Takže je to hra?“
„Jistěže nám. Dneska jsi do hry přispěla odhalením, které známe jenom my. A jestli je to hra? Celý život je hra. Jen záleží, jaké dostaneš karty a jak s nimi dokážeš naložit. Protože i se špatnými kartami se dá vyhrát.“
„A co Bůh, ten v té hře nemá žádnou roli?“
„Ale jistěže má. Ten přece ty karty rozdává.“

Autor opět rozehrál se svými knižními hrdiny hru plnou důmyslných lstí, krví poznamenaných půtek i zákeřných politických machinací. Ačkoli byl začátek trochu vlažnější, zbytek příběhu vám vše vynahradí vrchovatou měrou a svižné tempo vyprávění vás chytne do svých spárů a nepustí. Vítanou vzpruhou ve vyprávění se určitě jeví seznámení Ondřeje s mladou prostořekou dívkou Chiarou, hromotlukem Brunem a hrozivým psem Markusem, kteří se stanou jeho neodlučitelnými přáteli. S nimi přichází do příběhu prvek pospolitosti, emocí a rodícího se doživotního přátelství. Společně pak tvoří silnou trojici knižních postav, která čtenáře láká magickou přitažlivostí a nevědomky je stále postrkuje k sobě.

František Niedl umí dokonale vykreslit své knižní protagonisty a jako kouzelný dědeček z pohádky rozhazuje plnými hrstmi pozitivní, pevné zásady svým kladným hrdinům, aby jim do protipólu postavil padouchy do morku kosti zkažené. Čtivý, nenáročný styl psaní obohacený o historické souvislosti pak čtenářům předkládá ucelený historický příběh plný napětí, razance a dobrodružství.

Pokud jste se rozhodli přečíst si příběh Ondřeje z Rohatce, směle se do něj vrhněte a to, že jste nečetli „vřesovskou“ sérii až tolik nevadí. Snad jedině, že přijdete o další vysoce návykovou četbu, kterou Rytíři z Vřesova rozhodně jsou. 😉 Román Ano, můj pane budete mít slupnutý na posezení a pomalu se začněte připravovat na další díl Železná rukavice, který má vyjít v červnu letošního roku.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍

Za další historickou lahůdku Františka Niedla děkuji nakladatelství MOBA, na jejichž stránkách si můžete knihu Ano, můj pane pořídit.

Autor: Veronika Es.

Ukázku z knihy najdete zde, na stránkách nakladatelství MOBA.

 

Mohlo by se vám také líbit...

1 komentář

  1. […] Železná rukavice je druhým dílem ze série Ondřej z Rohatce a stejně jako úvodní počin Ano, můj pane se jedná o vysoce návykové čtivo plné humoru, napětí a historických souvislostí, které […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *