Recenze

Železná rukavice

Ondřej z Rohatce, sezením na Jenčově, se pouští do dalšího dobrodružství, které provází řinčení zbraní, prolitá krev i láska ke sličné Chiaře. Tentokrát se bude muset hodně ohánět mečem, aby uhájil svůj domov a své „železné“ bohatství. Historický román ŽELEZNÁ RUKAVICE je opět velmi záživné čtivo, které pobaví milovníky historie i dobrého humoru.

Název: Železná rukavice
Autor: František Niedl
Nakladatelství: Moba
Rok vydání: 2022
Počet stran: 280

Ondřej z Rohatce se usadil na hradě Jenčov, avšak ne všichni jsou z takového stavu nadšeni. Co je asi může k tomu bezvýznamnému hrádku přitahovat a proč kvůli tomu musí umírat lidé? Jsou to ložiska železné rudy nacházející se na přilehlých pozemcích. A tak se křivoklátský purkrabí Chval z Valdéře nezastaví před ničím, co by mu mohlo k získání onoho území dopomoci. Ondřej je připraven svůj majetek bránit, jenže Chval je člověk Jana Lucemburského a jít proti králi vyžaduje velkou dávku odvahy.

ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ

Historický román Železná rukavice je druhým dílem ze série Ondřej z Rohatce a stejně jako úvodní počin Ano, můj pane se jedná o vysoce návykové čtivo plné humoru, napětí a historických souvislostí, které má František Niedl v malíčku. Přeneste se do období vlády Jana Lucemburského a nasajte dobovou atmosféru, která vás zavede na Jenčov, kde se to roku l. P. 1341 drsnými rytíři a lapky jenom hemží.

Příběh je vyprávěn er-formou, v které sledujete dění kolem sympaťáka Ondřeje z Rohatce. Železná ruda, chamtivost, intriky, krvelačné boje, ale i láska je to, oč tu běží. Pokud vás minul úvodní díl (věčná škoda 😉 ) nezoufejte, protože autor si pro vás nachystal rychlé „opáčko“ nejdůležitějších událostí, které vám postupně dávkuje po celou dobu a nezapomíná ani letmými zmínkami na předcházející sérii Rytíři z Vřesova (několik postav se dobře vyjímá i v této sérii a opět jim to velmi sluší). A samozřejmě, že nejvíce to sluší hvězdnému páru tohoto románu Ondřejovi a Chiaře.

„Já tě nechci ztratit, Ondřeji. Nestojím o tenhle hrad, ale o tebe. Už jsi to konečně pochopil? O tebe! A jestli jim na té hromadě kamení a klád tolik záleží, tak jim to dej – půjdeme jinam. Jinam, kde…“
„Kde co, Chiaro? Všude je to stejné. Všude se najdou nějací ty Valdéřští. A jak začneme jednou utíkat, budeme utíkat pořád a nezastavíme se, dokud nás stejně někdo nedohoní, kdokoliv, a nedorazí nás. Zůstaneme bez špetky cti a bez prostředků. Takhle dopadnou všichni, kteří se ohnou a nastaví záda.“

Poutavé vyprávění hned od začátku nasadí zvýšené tempo, které si drží po celou dobu. Dostatek zápletek, a tady se opravdu na nějakou tu mrtvolu nehledí, vám nedovolí vydechnout a vy lehce vplujete do příběhu, v kterém se osud Ondřeje z Rohatce zase posune o kousek dál. Nezbytnou součástí je množství krvavých bojů, v kterých zloduchům trčí šíp ze zad, vrhací železa najdou svůj cíl a řinčení mečů i krvavá morda psa Markuse dávají tušit, kdože to bude trnem v oku.

Autor myslel i na své knižní fanynky a s romantikou v tomto dílu nešetřil. Slovní přestřelky mezi Ondřejem a Chiarou jsou plné humoru i vzrušujícího jiskření a skvěle odlehčují napětím a souboji vyhrocený děj. O tom, že František Niedl má smysl pro humor, hlavně ten sarkastický, netřeba mluvit a umí ho čtenářům nadávkovat ve správné míře a vkusně aniž by došlo ke čtenářskému pohoršení. 😉

Tentokrát mi to s Ondřejem z Rohatce uteklo hrozně rychle (vážně je to nadmíru čtivé 🙂 ) a už teď vyhlížím další díl, protože tenhle chlapík má srdce na pravém místě, kuráže dostatek a humor zacílený na střed terče.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 💔

Za další skvělou „Niedlovku“ děkuji nakladatelství Moba, na jejichž stránkách si můžete knihu Železná rukavice pořídit.

Autor: Veronika Es.

Ukázku z knihy najdete zde, na stránkách nakladatelství Moba.

 

 

 

 

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *