Recenze

Paví hody

Na motivy skutečných událostí napsal autor Jan Štifter poutavý příběh o tajemstvích, silných rodinných kořenech, jež prorůstají generacemi navzdory nelehké době, i o ženách, jež hýbou světem i muži. 😉 Venkovská románová kronika PAVÍ HODY rozhodně stojí za přečtení.

Název: Paví hody
Autor: Jan Štifter
Ilustrátor: Sabina Chalupová
Nakladatelství: Albatrosmedia Vyšehrad
Rok vydání: 2022
Počet stran: 320

Velké dějiny hýbou nebývalou silou i malými městečky – Horní Jelení je toho důkazem. Podivná sešlost, při které se místní obyvatelé oddávají pavím hodům, oživuje dávné démony, rodinná tajemství a především touhy, bez nichž by svět utonul v nehybnosti. Jak žít a přežít, když kolem bouří historie? Dramatické osudy první poloviny 20. století vás zavedou do jelenské divočiny, do krásné vily po Němcích v Trutnově i do luxusního hotelu ve válkou zmítaném Trenčíně.

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Román Paví hody je poctou českému jazyku i literárním zážitkem, který osloví nejednoho čtenáře toužícího po nevšedním a jímavém příběhu. Jeho děj se odehrává v mém rodišti – východních Čechách (hrdinové příběhu několikrát zavítají do mého působiště❤), tím pádem byla tato kniha pro mě jasnou volbou a já jsem velmi ráda, že se tento netradiční příběh ke mně dostal.

Příběh je převážně situován do malého východočeského městečka Horní Jelení a odehrává se v rozmezí let 1918 – 1946. Má hned několik výrazných postav, jejichž osudy jsou propojeny a úzce spjaty jak s místem, tak i ústředními protagonisty příběhu a rozvíjí dostatek dějových linií, v nichž se odvíjí barevný svět emocí.

„Hledám barvy lidských duší,“ řekne Tonda a polovina lidí v davu se rozchechtá.
„Kouzelník, iluzionista? Mohl byste vystupovat s námi,“ zahalasí uvaděč. Má silné líčení, pod vrstvou pudru se skrývá stará, vrásčitá tvář, do které se propadá dvojice zarudlých očí. „Jakou barvu má duše Růženy a Blaženy? A je jen jedna?“
„To zatím nedokážu říci, musel bych je zkoumat déle.“
„Takže si vyděláváte spíš mluvením, mladý muži.“
„Hledám barvy, na které ještě nikdo nepřišel,“ řekne Tonda a očima k sobě připne dívku s pentlemi. „Barvy o vás řeknou víc než slova. Každý je jiný – a každý je jinak barevný.“

Autor má neuvěřitelný cit pro jazyk, kterým oslavuje krásy života a jeho okouzlující slova vás laskají něhou i důvěrou. Obklopeni malebností proplouváte ladnými pohyby jímavým příběhem, který se vám pozvolna dostává pod kůži a výrazné téma rodinných kořenů, svazujících i osvobozujících, se podprahově nese celým vyprávěním, aby odhalil čtenáři všechna citlivá místa. S každou další přečtenou stránku se ve vás bude více a více probouzet osobní láska ke svému životnímu místu i rodině, kteří jsou s vámi spjati neodlučitelným genetickým fondem.

Jan Štifter se s češtinou laská a s psanými slovy hraje podivuhodnou magickou hru, která ústí v dokonalou taneční kreaci, jež lahodí oku i duši. Hojně využívá půvabných popisů, v kterých se odráží souznění s přírodou i citlivé struny emocí, jež dodávají vyprávění hořkosladkou chuť s melancholickou náladou. Jeho postavy oplývají pestrou škálou charakterů a bezmezně je budete milovat, litovat i obdivovat. Osudy těchto nevšedních osobností se odvíjejí na pozadí významných historických událostí, které důrazně zasahují do životů a mění jejich chod.

Nebudu vám tvrdit, že se jedná o nenáročné čtení, protože tento příběh si plně vyžaduje vaši soustředěnost, ale odměnou vám budou krásy života i barevné vidění světa. Pokud si budete knihu dávkovat po troškách, může dojít k jisté dezorientaci. Jména i genetická posloupnost vás budou mást a chvíli potrvá, než zase do příběhu vplujete, ale jelikož se jedná o poutaví román, který vás dokáže zaujmout a vtáhnout do svého děje, nebudete mít potíže přečíst ho na jeden „zátah“. Takže doporučuji vyhradit si jeden den dostatek času a vrhnout se na toto okouzlující literární menu a věřte, že vám Paví hody budou chutnat.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 💔

Za citlivý a výrazný příběh, jež se dotknul mého srdce ,děkuji nakladatelství Albatrosmedia, na jejichž stránkách si můžete knihu Paví hody pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Albatrosmedia.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *