Recenze

Opium a absint

Detektivní román, nad kterým se vznáší nejen drogové opojení a magická zelená barva absintu, ale i tajemný Dracula. Přijde vám to hodně bláznivé? Nemusíte mít obavy, autorka Lydia Kangová svůj román uchopila nevšedním propletencem tajemství a záhad a svým čtenářům tak nabídla zajímavý pohled situovaný do New Yorku koncem 19. století. Vydejte se pátrat společně s mladičkou Tillie po pachateli záhadných vražd a nebojte se, vaším společníkem bude OPIUM A ABSINT.?

Název: Opium a absint

Autor: Lydia Kangová

Nakladatelství: GradaCosmopolis

Překlad: Lucie Libovická

Rok vydání: 2020

Počet stran: 384

Píše se rok 1899 a osmnáctiletá Tillie žije s hlavou v oblacích. Zatím nemusí mít žádné starosti. Pohled matky a babičky se momentálně upírá na její milovanou sestru Lucy, která se má brzo vdát a tak Tillie má spoustu volného času, aby ukojila svoji odvěkou zvědavost. Lační po informacích, ráda by všechno znala a jejím snem je studovat vysokou školu, ale o tom její rodina nechce ani slyšet. Při jedné vyjížďce s přáteli na koních si nedopatřením zlomí ruku a ošetřující lékař ji naordinuje laudanum. Utišující a omamná opiová tinktura v ní vyvolává pocit štěstí a euforie a kdo by se takového stavu rád zbavoval? Navíc má Tillie momentálně úplně jiné starosti. Její sestra Lucy se našla mrtvá na ulici, bez kapky krve. Jen dvě malé ranky na jejím krku a láhev vypitého absintu za sebou pachatel zanechal. Tillie se pouští sama do pátrání, poznává pouličního prodejce novin Iana a společně se snaží přijít na kloub tajemným vraždám v New Yorku. Právě v tomto období vychází i nová kniha Dracula a indicie nasvědčují tomu, že by právě tato bytost mohla mít na svědomí smrt Lucy. Tillie je pod tlakem a její dávky opia už ji nestačí, naštěstí „hodný“ pan doktor má ještě v rukávu morfium… Mysl Tillie je zmatena a záleží pouze na ni, zda se postaví čelem ke své závislosti nebo se nechá ovládat léky, jenž ji zatemňují její bystrý rozum.

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Historický román Opium a absint je nevšedním čtením, při kterém vás bude obestírat tajemná a ponurá atmosféra. Vašimi společníky budou nejen omamné látky, ale i nebezpečný vrah, který svým obětem saje krev… Že by opravdu Dracula??? ?

Proti své vůli si představila Lucy, jak bojuje s neviditelným nepřítelem. Bojuje a svůj život prohrává.

„Mně to připomínat nemusíte.“ Tillie šťouchla prstem do výtisku Draculy, který držel Ian v rukách. „Proto jsem si koupila tuhle knihu. Přemýšlela jsem o tom, jak jí to mohl někdo udělat.“

„Já taky. Připadá mi to jako podivná shoda, že letos vyšla tahle kniha a vaše sestra zemřela přesně stejně jako oběti upíra. Dokonce se i stejně jmenovala. Musí v tom být nějaká souvislost.“

Příběh je vyprávěn er-formou, kdy sledujete pátrání Tillie po vrahovi a zároveň jste součástí jejího zdrogovaného světa. Autorka vám předestře dokonalý pohled na volně dostupné drogy tehdejší doby. Absint – zelená múza umělců se pil ve všech putykách, sehnat opium se dalo bez větších potíží, a pokud už nestačilo opium, byl připraven jeho společník morfium. Lékaři tyto látky předepisovali jak na běžícím pásu a závislostí tak vesele přibývalo. Horší už bylo dostat se z této pavučiny lží a snového světa zpět do reality.

Detektivní zápletka celého příběhu je celkem jednoduše vystavěná. Od samého začátku jsem tušila, jakým směrem se má můj zrak upírat, přesto jsem byla v závěru lehce překvapená celým vyústěním. Co se autorce dokonale podařilo, byla vystavěná atmosféra románu. Tajemný a ponurý odér vás obklopuje celou dobu a tím, že se dostatečné množství příběhu odehrává v tmavé noci, která je nebezpečná nejen svou temností, ale i lidmi, kterými je obklopena, dostává román nádech hororového vzezření.

zdroj

Dalším velkým plusem této knihy je její společenský obraz tehdejší doby. Rozdíly patrné mezi vyšší společenskou vrstvou a životem na ulici, který obývají i malé děti bez domova, dokázala autorka zachytit velmi věrně a nastavila tak čtenáři tvář doby, která byla nekompromisní i krutá. Ruku v ruce pak poukazuje i na postavení žen ve společnosti. Tillie tak představuje jednu z mála z ženské populace, která by ráda měla stejná práva jako muži a nebyla „jenom“ předurčena ke „zdobení“ svého muže.

Knize se rozhodně nedá upřít čtivost, jednoduchý styl psaní neodvádí vaši pozornost jinými směry a vy se tak plně soustředíte na příběh, který sice nemá zběsilé tempo, spíše se jedná o pomalu plynoucí čtení, jenž si vás získá svým nevšedním dějem a velmi povedenou obálkou.

Pokud máte rádi historické romány, jež zdobí detektivní zápletka, temnější atmosféra a společenská témata, pak sáhněte po knize Opium a absint.

Hodnocení: 80 %

Za návštěvu temného New Yorku, nad kterým obchází stín Draculy, děkuji nakladatelství GradaCosmopolis, na jejichž stránkách si můžete knihu Opium a absint pořídit.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *