Recenze

Voňavá lékárna

Asi nikdo se nestěhuje rád a výjimkou není ani hlavní hrdinka magického příběhu pro starší děti Lucie. Vydejte se  s ní na průzkum jejího nového domova –  vily Evie a v tajné místnosti starobylé rezidence objevíte něco, čemu se nechce věřit: kouzla, která doopravdy fungují a navíc vám svou vůní vyrazí dech. Skrytá VOŇAVÁ LÉKÁRNA ze stejnojmenné knihy autorky ANNY RUHEOVÉ  nedočkavě čeká, až ji po dlouhých desetiletích někdo navštíví…

Název: Voňavá lékárna

Podtitul: Ve vzduchu se vznáší tajemství

Autor: Anna Ruheová

Ilustrace: Claudia Carlsová

Nakladatelství: Bookmedia

Rok: 2020

Počet stran: 248

Oficiální anotace

Vila Evie je prodchnutá zvláštními vůněmi, které ale odnikud nevycházejí. Je to součást určitého kouzla starých domů? Nebo je někde v domě ukrytá místnost, která čeká na objevení? Lucie se do vily nedávno přistěhovala, a spolu se svým bratrem Benem a sousedem Matsem se vydává voňavé kouzlo vily Evie objevit. Ještě ale netuší, jak podivné místo doopravdy najdou. Od podlahy až ke stropu jsou tam navršené lahvičky parfémů s roztodivným obsahem, právě jejichž vůně se rozprostírá celou vilou. V parfémech se ale skrývají vskutku podivné věci. (Foto: Anna Ruheová,  Stadthaus Ulm, zdroj: buchmarkt.de)

Summa summarum

Předpokládám, že VOŇAVÁ LÉKÁRNA nakladatelství BOOKMEDIA na sebe v knihkupectví  strhne pozornost rychle a spolehlivě knihomolů každého věku 🙂 , protože je skutečně krásná: vyšla v tvrdých deskách s barevnou ilustrací a v šité vazbě. Text je doprovázen líbivými černobílými obrázky: některé „jen“ zdobí text knihy, jiné jsou velké a roztomile detailní přes celou dvoustranu. Podle mě se povedlo celé grafické zpracování titulu: Jakmile začnete knihou listovat narazíte na tajný „Deník naší expedice“ lékárníka Daana de Bruijna do Amazonie roku 1869  a začnete tušit, že příběh bude plný tajemství, záhad a magie. Příběh o Lucii, jejím bráškovi Benovi a kamarádovi Matsovi je psaný v ich-formě z pohledu hlavní hrdinky, která na začátku vyprávění není z bydlení ve starodávné vile nijak nadšená, nicméně se maminčin výběr domu dal předvídat, protože její maminka je milovnice dob dávno minulých a všeho, co má patinu nebo rok výroby hodně před začátkem minulého století. Kniha má příjemně rychlý spád a autorka má skvělý cit pro správné dávkování napětí, tudíž děti neodradí žádné dlouhé popisy, množství postav či komplikovaná stavba děje, navíc, myslím, že hlavní postavy budou dětem blízké: uvažují podobně jako ony a musí překonávat strach a luštit stará tajemství – to vše za přítomnosti magie 🙂 .

„…. Oči jsou klíč k duši, ale nos je brána. Nos? Že by to byla narážka na to množství podivných vůní v domě? V žaludku se mi rozšířil nepříjemný pocit. Najednou jsem si nebyla jistá, jestli mi tohle všechno připadá legrační nebo trochu hrozivé. Kam jsme se to jen nastěhovali? … „

V knize se mi líbila promyšlená květinová (voňavá) kouzla – dokonce jsou uvedeny i receptury k jejich výrobě 🙂 ,  skvělé názvy magických vůní (Odér z bledé závisti, Vůně strachu a extrémně nebezpečná Vůně konečnosti) i v neposlední řadě dějové zápletky, které mistrně „komplikují“ dětem pátrání.  Kniha je určena pro, dovolím si odhadnout, 10 – 13 leté čtenáře. Ovšem autorčin styl je natolik čtivý, že jako s „oddechovkou“ z ní nebudou zklamaní ani mnohem starší romantici a milovníci magických příběhů. Voňavá lékárna nemá uzavřený konec a dá se tušit, že se můžeme těšit na pokračování. Doporučuji ♥.

Hodnocení: 100%

Za nahlédnutí do dílny lékárníka de Bruijna a seznámení s Lucií děkuji BOOKMEDIA.CZ.

Knihu lze zakoupit na KNIHCENTRUM.CZ .

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *