Recenze

Skříň plná Diora

Strhující příběh lásky a tajemství obklopené módou a válečným děním 2. světové války. Poutavý román SKŘÍŇ PLNÁ DIORA vás zavede mezi ženy, které měly pouze jedinou touhu a to pilotovat letadla v době války. Neustálý boj s veřejným míněním, že ženy mají své místo pouze u plotny, nikoli ve vzduchu v letadle, jim dodávalo potřebnou sílu i odvahu. Výjimečný román před vámi předestře dojemný příběh Skye a Nicholase, jejichž láska byla příliš krásná pro strašný svět, v němž se zrodila… Doporučuji ? !

Název: Skříň plná Diora

Autor: Natasha Lesterová

Nakladatelství: GradaMetafora

Rok vydání: 2020

Počet stran: 470

Devětatřicetiletá Kate Jourdanová se živí jako módní restaurátorka. Žije v Sydney a po rozvodu ji zůstaly malé holčičky. Její dětství bylo spojené s babičkou, jenž ji vychovávala a které je nyní přes devadesát let. Při své služební cestě do Anglie dostane od babičky za úkol zkontrolovat její dům v Cornwallu, kde objeví schovaný šatník plný nádherných Diorových šatů. Kde se tu vzaly a proč je má babička schované? Pátrání po tajemství starých šatů odhaluje příběh plný vášně a kruté reality 2. světové války. Příběh, ve kterém se proplétají osudy Skye – mladé válečné pilotky a jejího přítele z dětství Nicholase.  Dne 1. ledna 1940, kdy se válka stále ještě nacházela spíše ve fázi příprav než skutečných bitev, se Skye stala jednou z prvních osmi žen, které vstoupily do Pomocné letecké přepravní služby – ATA. Poznejte osudy silných žen a ojedinělou lásku na pozadí války.

„A našla jsem taky skříň plnou šatů Christiana Diora. Haute couture, žádná konfekce. Předpokládám, že o tom asi nic nevíš,“ nadhodila Kat opatrně. Babiččiny oči získaly stejně vzdálený pohled, jako když hledala příběh, který bude vyprávět svým pravnučkám.

„Chtěla jsem, abys je měla,“ odpověděla velmi tiše. „Diorovy šaty mi pomohly, když jsem znovu začínala. Říkala jsem si, že by mohly pomoct i tobě.“ Tón jejího hlasu se změnil, byl ostřejší a naléhavější. „Zaslouží si, aby je někdo nosil – a ty tím pádem budeš muset chodit častěji ven. Na rande. Tvůj život neskončil, Katarino.“

Román Skříň plná Diora je poutavým příběhem, který se vám hluboko vryje do srdce. Dvě dějové linie vás uchvátí svou silou a naléhavostí a vy se ztratíte v lehoučkém hedvábí od Diora, v kterém prožijete příběh plný vášně, nebezpečí, ztráty i tajemství.

Dojemné vyprávění je napsáno er-formou a vy tak získáte lehký odstup a zároveň i nadhled od knižních hrdinů. Díky této formě se bude před vámi odvíjet filmově vyprávěný příběh, který vás naprosto pohltí a nenechá vaše emoce v klidu. První dějová linie je vsazena do současnosti a odehrává se částečně v Sydney, kde jste součástí života Kate a částečně v Cornwallu, kam Kate odjede pátrat po babiččině tajemství. Druhá linie je situována do Cornwallu a začíná rokem 1928, kdy vás autorka seznamuje s dětstvím a dospíváním Skye i vznikajícím poutem s Nicholasem. Jejich cesty se na dlouho dobu rozdělí, aby se znovu střetly v období 2. světové války. Poznáte osudy odmítaných žen, jejíž jedinou touhou je pilotovat letadla a zapojit se do odboje. Mně osobně se více líbila linie z minulosti, která mě převálcovala svým „velkým“ příběhem.

Zdroj

Hlavním poselstvím této nádherné knihy je představit čtenářům osudy ženských pilotek za 2. světové války. Tyto ojedinělé ženy spojuje osudové pojítko, navzdory počátečním předsudkům a obtížím se jim podařilo zapojit do odbojového dění a přesvědčit širokou veřejnost o tom, že i ženy umí létat a nebojí se. Právě tyto ženy sehrály důležitou roli v organizaci ATA – Pomocná letecká přepravní služba, která měla za úkol přepravovat letadla na základny RAF. Zde letadla mimo jiné sloužila k potřebám SOE, jenž dopravovala agenty do Francie a jejich úkolem bylo provádět sabotáže a sbírat informace o Němcích. Mnohé z příhod uvedené v této knize se opravdu staly – ženy první těžkou zimu létaly celou cestu do Skotska v letadlech s otevřeným kokpitem, létaly bez přístrojů a rádia a místo toho používaly přibližný odhad atd. Autorka ve svém doslovu vysvětluje všechny souvislosti i reálné podklady svého románu. Mnoho postav v knize se zakládá na skutečných historických postavách, ať už to jsou sourozenci Catherine a Christian Diorovi nebo Vera Atkinsová (pracovala ve francouzské sekci SOE) či Rosemary Reesová (jedna z prvních osmi pilotek ATA) a mnohé další.

Vylezla z kokpitu, seskočila na zem a sundala si šálu, aby odhalila své dlouhé tmavé vlasy. Piloti z letky lysanderů už také vystoupili z letadel a teď všichni najednou jako na povel zamrzli na místě, jako by se před nimi objevila neviditelná zeď. A objevila, usoudila Skye, jenom ne z cihel a malty.

„Vy jste žena,“ pronesl jeden z pilotů se zřetelným americkým přízvukem. „A nádherná.“ Zazubil se.

„Rozhodně jsem byla žena, když jsem se ráno oblékala,“ reagovala Skye a byla ráda, že se jí netřese hlas a že se z ní na podobný typ rozhovorů stala téměř expertka. Hned od začátku dokázala odpalovat všechny troufalé poznámky i narážky.

Strhující příběh, který se před vámi v knize Skříň plná Diora rozprostře, je dojemným a návykovým čtením, které vás strhne nejen svým dokonale vystavěným příběhem, ale seznámí vás s nelehkým postavením žen v ryze mužském světě létání. Na tomto podkladě se pak nese romantický příběh Skye a Nicholase, který vás dojme svou velikostí a čistotou. Autorka nemá potřebu dolovat ze svých čtenářů srdcervoucí emoce za každou cenu, přesto se jí daří vzbuzovat ve vás širokou škálu pocitů. Události i hrůzy 2. světové války sděluje bez zbytečného patosu a vy se tak stáváte součástí kruté reality.

Od autorky Natashy Lesterové jsem měla možnost číst už její předchozí knihu Pařížská švadlena, která ode mě dostala 100 % hodnocení, ale Skříň plná Diora je naprosto famózní. Neskutečně čtivý a „záživný“ příběh mohu jen a jen doporučit a proto mé hodnocení je mimořádně…

Hodnocení: 100 % + 100 % ?

Za neuvěřitelně nádherný příběh děkuji nakladatelství GradaMetafora, na jejichž stránkách si můžete knihu Skříň plná Diora pořídit, stejně jako román Pařížská švadlena.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

1 komentář

  1. […] jejíž knihy mě naprosto uchvátily. Natashe Lester vyšly u nás dvě nádherné knihy s názvem SKŘÍŇ PLNÁ DIORA a PAŘÍŽSKÁ ŠVADLENA. Obě dvě knihy spojuje móda, dvě dějové linie, z nichž jedna spadá […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *