Recenze

Pařížská švadlena

Kdo jiný by měl o módě vědět víc než Paříž? Ale píše se rok 1940 a Hitler pomalu ale jistě roztahuje své chamtivé pařáty i do Francie… Neskutečně krásný, ojedinělý a dojemný příběh na vás čeká v knize PAŘÍŽSKÁ ŠVADLENA. U mě nad všemi různými emocemi zavládlo hlavně nadšení. Doporučuji!!!

Název: Pařížská švadlena

Autor: Natasha Lesterová

Nakladatelství: Grada – Metafora

Rok vydání: 2019

Počet stran: 480

Dvaadvacetiletá Estella Bissettová žije s matkou v Paříži – městě módy. Obě pracují jako švadleny a Estella tajně pokukuje i po návrhářství. Evropou zmítá 2. světová válka a k Francii se stále víc upíná zrak německého diktátora. Je už jenom otázkou času, kdy padne i romantická Paříž a matka, jenž se účastní protiněmeckých aktivit, se snaží Estellu na poslední chvíli zachránit od útrap války. Pošle ji poslední lodí za oceán do New Yorku a doufá, že právě v zemi neomezených možností si Estella splní svůj životní sen vytvořit vlastní módní značku a otevřít salon. Začátky nejsou pro Estellu vůbec lehké, práci střídá po týdnech a po několika marných pokusech uplatnit se jako návrhářka, se odhodlá vytvořit svou vlastní módní přehlídku. Ale realita války na ni doléhá i přes role lesklých látek… Znovu se vydává do Paříže pomoct nejen své rodné zemi, ale hlavně rozplést rodinné tajemství, které tak dlouho zůstávalo skryto před jejími zraky.

Fabienne žije v současnosti v Austrálii a nade vše miluje svoji babičku Estellu, které je už přes devadesát let, ale stále je velmi čilá. Šaty z její oděvní dílny v New Yorku miluje celý svět a všichni tak nějak počítají s tím, že Fabienne jednou její úspěšný podnik převezme. Ta má ale své vlastní plány u protinožců a rozhodně se jich nemíní jen tak vzdát. Až nenadálé onemocnění Estelly a nalezený rodný list jejího zemřelého otce uvede do pohybu složité soukolí, které přiměje Fabienne obrátit svůj život vzhůru nohama a konečně najít samu sebe.

♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥

Kniha Pařížská švadlena je psána ve dvou časových liniích. V jedné budete sledovat osudy Estelly, datované do období 2. světové války, její pokusy, omyly, pády i zmrtvýchvstání v oděvním průmyslu. V druhé linii vás přivítá současnost a s ní i Fabienne, která je vnučkou Estelly a snaží se zjistit prapůvod svých rodinných kořenů, které sahají do hluboké minulosti před válkou a skrývají rodinná tajemství. Obě dvě dějové linky jsou vyváženě doplněny romantickou zápletkou a vy nebudete vědět komu dřív fandit a nad kým se víc rozplývat 😉 .

„Myslíte si, že láska je emoce uměle vytvořená a prodávaná ve filmech. Ale není. Je to ta nejskutečnější věc na světě. A zaslouží si víc úcty, než se jí dostává. Dnes máte svobodu milovat po libosti a zdá se, že to nikdo nechápe. Minulé generace by nad vámi kroutily hlavou a nechápaly by, proč se nechopíte příležitostí, které ony neměly. Láska může příšerně bolet, ale taky léčí.“

Tento román mě neuvěřitelně nadchnul. Pokud máte rádi dojemné romány Luca di Fulvia oplývající jedinečným příběhem, lidstvím a vypravěčským umem autora, pak s Pařížskou švadlenou nesáhnete vedle. Obsáhlý román, který má stále co nabídnout a vy se ani chvíli nenudíte. Už po pár přečtených stranách vás napadá, jak chce autorka tak vysoko nastavenou laťku udržet po celou dobu, to přece není možné. Je to možné a je to ještě lepší než na začátku a s každou další přečtenou stranou vás to vtahuje až na samý vrchol čtenářského zážitku.

„Ty šaty mi dodávají odvahu,“ řekla Samova matka. „Pokaždé když si je obleču, cítím se jako lepší verze sebe samé. Jako bych alespoň na jeden večer mohla být tou ženou, kterou jsem si vždycky přála být. Nemyslím, že mi rozumíte.“

Estella cítila, jak se jí oči lesknou slzami. „Rozumím vám velmi dobře,“ pronesla zastřeným hlasem…

… I takovou moc moc může mít kus oblečení. Moc přesahující tkaninu, nit a vzor. V záchranném člunu, zavěšeném nad černou hladinou a dosud přivázaném k boku lodi, blíže smrti než kdy předtím ve svém životě, si Estella přísahala, že jestli přežije, napře všechny síly, aby si splnila své sny, a nenechá se ničím odradit. Nemůže bojovat ve válce, nemůže pomoci Paříži, ale umí šít šaty a ty šaty mohou dát ženám pocit síly a odvahy, která jim pomůže přestát tyhle těžké časy…

Celým příběhem prostupují vztahové i rodinné propletence, které se bytostně dotýkají hlavních hrdinek a jejich romantická láska k mužským protějškům dostává punc naprosté dokonalosti a věčnosti. Zkrátka láska na celý život.

Zdroj fota

Prostředí oděvního průmyslu, do kterého je děj knihy zasazen vám nabídne módní kreace, jenž vám vezmou dech a zároveň ukáže zdánlivě nesplnitelné hvězdné sny, které se můžou kdykoliv a komukoliv naplnit.

Pařížská švadlena byla pro mě neskutečným čtenářským zážitkem. Užívala jsem si každou popsanou stranu románu a doslova se vnořila do děje natolik, že pro mě okolní svět přestal existovat. To já byla součástí celého příběhu, byla jsem osobou, která všem fiktivním postavám nahlíží přes rameno a s napětím sleduje jejich osudy.

Poznejte lásku i válku, silné i slabé ženy, odporné i vzrušující muže a hlavně si užijte skvělé čtení, které vám tato kniha určitě poskytne. Doporučuji!!!

Hodnocení: 100 %

 

Za ojedinělý čtenářský zážitek, který se hned tak nevidí a samozřejmě také za recenzní výtisk děkuji nakladatelství GradaMetafora, na jejichž stránkách si můžete Pařížskou švadlenu pořídit.

Mohlo by se vám také líbit...

2 komentář

  1. […] autorky Natashy Lesterové jsem měla možnost číst už její předchozí knihu Pařížská švadlena, která ode mě dostala 100 % hodnocení, ale Skříň plná Diora je naprosto famózní. […]

  2. […] uchvátily. Natashe Lester vyšly u nás dvě nádherné knihy s názvem SKŘÍŇ PLNÁ DIORA a PAŘÍŽSKÁ ŠVADLENA. Obě dvě knihy spojuje móda, dvě dějové linie, z nichž jedna spadá do období 2. světové […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *