Pořádný GULÁŠ v hlavě měl hrdina této knihy při pobytu v porevoluční Praze. Nová kniha z nakladatelství Beta – Dobrovský vás přenese o několik let zpátky a ukáže vám český národ z pohledu cizince, který nestačí věřit svým vlastním očím. Naštěstí se jedná o humornou knihu, takže moc naštvaní nebudete 😉 .
Název: Guláš
Autor: Brian Kimberling
Nakladatelství: Beta – Dobrovský
Rok vydání: 2019
Počet stran: 230
Prahu jako místo svého působení si vybere mladý Američan Elliot Black. Devadesátá léta doslova prahla po rodilých mluvčích angličtiny, takže sehnat místo nebylo pro Elliota žádná práce. Vyfasuje studenty středního věku – znuděné úředníky pojišťovny, kteří ještě navíc získají svolení, že lekce se můžou konat v hospodě. Mezi jeho pravidelné vytrvalce se řadí Milan, Ivan a Vlasta. Díky nim poznává všechny taje i záludnosti hlavního města a seznamuje se s našimi „českými“ zvyky, které do této doby zřejmě nikde jinde ve světě neviděl.
„To máte pravdu,“ souhlasila Sonja, „ale Češi mají zvláštní denní rozvrh. Všimli jste si, že důchodci jezdí metrem vždycky ve špičce? Zřejmě aby se ujistili, že ještě nejsou mrtví.“
Bydlí na Žižkově, což je v zásadě stejné jako bydlet v americkém Brooklynu a také to pozná hned první den, kdy mu kdosi odcizí boty, které nepředloženě nechal stát přede dveřmi. Zároveň se všemi svými objevy českých „specialit“ prožívá i milostný vztah s Angličankou Amandou, která v Praze působí také jako učitelka angličtiny. Elliot si jako učitel moc nevydělá a nebýt sponzorující maminky v Americe zřejmě by už dávno odjel. Takhle si ale prodlužuje pobyt, co nejdéle to jde a až teprve, když si pro něho maminka přijede osobně, nechává za sebou stověžatou Prahu a odjíždí zpět do Ameriky s kvalitním „gulášem“ v hlavě.
⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓
Spisovatel Brian Kimberling v devadesátých letech učil v Čechách angličtinu, takže je jasné, že měl moře studijní látky, z které mohl čerpat. A naštěstí celou knihu pojal s humorem, který je nám Čechům nade vše blízký. Možná někdo bude uražený a podrážděný. Pokud jste kovanými patrioty České republiky, asi se vám to nastavené zrcadlo od amerického návštěvníka moc líbit nebude, ale věřím, že ve většině z vás převládne onen pověstný český smysl pro humor a budete se dobře bavit.
Z celého příběhu je znát porevoluční období, kdy Čechy byly opravdovým rájem pro všechny druhy machinací, hospody praskaly ve švech a „vyčůraný“ způsob některých jejich obyvatel, jak získat peníze, pokud možno bez práce, byl na denním pořádku. Autor nijak nemoralizuje ani neposuzuje, jenom předkládá čtenáři obraz tehdejší doby z pohledu cizince, který si připadá jak v Jiříkově vidění.
Trochu rušivým elementem v celé knize je občasná zmatečnost ve formě psaní. Ačkoli se jedná o tu samou kapitolu, některé odstavce na sebe nijak nenavazují a autor skáče z jednoho příběhu do druhého. Ale naštěstí se jedná o jev pouze sporadický a vše zachraňuje lehký, originální humor, který pochopíme jenom my Češi. Jsme holt národ chytrých Švejků a já jsem celkem hrdá, na tento charakteristický jev, který najdete opravdu jenom u nás. Jak taky vysvětlit Američanovi našeho národního, českého velikána Járu Cimrmana? 🙂 Mimo jiné se také dozvíte, že čeština je nejsprostější jazyk na světě. (Si ku… dělají pr… ne? 😉 )
Vydejte se spolu s Elliotem na zábavnou jízdu po Čechách a připomeňte si devadesátky z trochu jiného pohledu. Vezme vás na Žižkov, který si nezadá s Divokým západem a až vás budou bolet nohy, posedíte U Zlatého lva, kde si dáte oroseného Velkopopovického kozla (a u jednoho žejdlíku rozhodně nezůstane ;-)).
Hodnocení: 82 %
Za humorný náhled do tajů Čechů a samozřejmě také za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Beta – Dobrovský, na jejichž stránkách si knihu Guláš můžete pořídit.