Recenze

Zprávy ze světa

Viděli jste film ZPRÁVY ZE SVĚTA s Tomem Hanksem v hlavní roli? Já ne a tak jsem s chutí sáhla po jeho předloze a začetla se do dobrodružného příběhu odehrávající se ve westernových kulisách poválečného Texasu, kterým projíždí sedmdesátiletý kapitán Kidd společně s desetiletou Johanou, jež je mu svěřena do péče. Niterný příběh o vztazích, důvěře a odpovědnosti je pozoruhodným čtením.

Název: Zprávy ze světa
Autor: Paulette Jilesová
Překlad: Kateřina Novotná
Nakladatelství: Albatrosmedia Vyšehrad
Rok vydání: 2022
Počet stran: 208

Kapitán Jefferson Kidd, kterého válka Severu proti Jihu připravila o živnost tiskaře, ve svých sedmdesáti objíždí v sedle městečka severního Texasu a předčítá místním za deseticent „zprávy ze světa“. Po jednom takovém vystoupení je mu do péče svěřena desetiletá Johana, kterou před čtyřmi lety unesli Kajovové. Nyní ji „bílým“ vrátili a někdo ji musí doprovodit k jejím příbuzným čtyři sta mil neklidným územím. Kapitán si s dívkou, která nemluví anglicky a touží se vrátit ke své indiánské rodině, zpočátku neví rady. Strastiplná cesta na jih je zkouškou odvahy obou nedobrovolných poutníků, hlavně Kiddovy obětavosti a prozíravosti – snaží se udržet je oba při životě předčítáním z novin a neupoutat pozornost…

ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ

Román Zprávy ze světa je velmi zvláštním čtením, v kterém vás překvapí snad úplně všechno. Poutavý příběh situovaný do roku 1870 nám dá nahlédnout do komplikovaného soužití starého „zprávaře“ a domorodci vychovávanou „bílou“ desetiletou dívkou. Sledujte jejich spletité vazby na cestě Texasem, v které se tenké nitky jejich osobností dostávají do vyhrocených situací a zkoušejí nacházet společnou notu i přes jazykové a charakterové překážky.

Celý příběh je vyprávěn velmi zvláštním stylem, který může být pro mnohé čtenáře silně nevyhovující. Já osobně jsem se s ním prala po celou četbu a musím přiznat, že nebýt zajímavé dějové osy, asi bych to vzdala. Autorka záměrně nepoužívá v přímé řeči uvozovky a tak se vám celý příběh slévá v jedno velké čtenářské drama, v kterém sledujete nejen napínavé osudy hlavních protagonistů, ale chvílemi se dramatem stává i samotná přehlednost textu.

„Použít uvozovky v přímé řeči je jako omotat lidskou řeč ostnatým drátem… Říkala jsem si, že když si dám pozor na správné řazení vět, text bude srozumitelný a já budu svobodnější…“ (autorka Paulette Jilesová)

Zvýšená čtenářova soustředěnost je pak odměněna dojemným příběhem, v kterém křehké vztahové pouto hraje stěžejní roli. Barvitě zachycené charaktery hlavních hrdinů i jejich osobní dilemata dodávají celému vyprávění emoční náboj, který s blížícím koncem ještě více graduje.

Cítila, že se blíží cosi děsivého, cosi zlého. S čím přijde osamění. Měla jenom jeho, byl to jediný člověk na světě, kterého znala. Byl silný a moudrý, a společně bojovali u pramene. Už jedla vidličkou a bez reptání nosila ty úděsné šaty. Co udělala špatně? Něco zlého přicházelo. Projížděli nehezkou, plochou krajinou a mesquitovými keři a sem tam nějakým polem. Potkávali bílé lidi ve vozech. Prasklá železná obruč neúnavně, pomalu klapala: klap, klap, klap.
Kontah smát! Vykřikla. Ha! Ha! Ha! Otočil se a viděl, že se jí po tvářičkách koulejí slzy a horkým potem jí vystoupily pihy. Zvedla kostkovanou sukni a utřela si obličej. Kontah?
Zvykneš si, řekl pevným hlasem. Přijal jsem pěkně zakulacenou částku a slíbil, že tě vrátím příbuzným. Jsem člověk, který plní slovo.

Autorce se podařilo živě vykreslit prostředí Divokého západu i s jeho indiánskými kulisami a ostřílenými drsnými hochy. Každá ze stránek vás vrací do období dětství, kdy jste hltali „mayovky“ i „westernovky“ a nezbytná odvaha byla jejich neoddělitelnou součástí. Do protipólu tomuto drsnému světu je postaven poetický styl vyprávění, který vyvolává zvýšený přísun emocí i dojetí. I přes nepříliš komfortní četbu musím říct, že citlivý příběh mě dojal a jsem ráda za seznámení s milou Johanou i charismatickým Kiddem.

Román Zprávy ze světa se bude líbit náročnějším čtenářům, kteří ohodnotí netradiční styl vyprávění, v kterém se na povrch derou barevné, emoční tóny příběhu. Román mě natolik zaujal, že jdu juknout na film a znova se tak vrátit k souznění Johany a Kidda.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍

Za krásný a netradiční příběh z Divokého západu děkuji nakladatelství Albatrosmedia, na jejichž stránkách si můžete knihu Zprávy ze světa pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Albatrosmedia.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *