Recenze

Neviditelné kořeny

Románová kronika o rodině ve víru československých dějin nese název NEVIDITELNÉ KOŘENY a jedná se o velmi poutavé a silné vyprávění, které se vás dotkne a zanechá svoji nesmazatelnou stopu ve vaší mysli. Některé kořeny jsou natolik hluboko zakotvené, že nikdy nepůjdou trvale vyrvat…

Název: Neviditelné kořeny
Autor: Hynek Čapka
Nakladatelství: Albatrosmedia Kniha Zlín
Rok vydání: 2023
Počet stran: 464

Listopad 1989. Vysokoškolák Pavel prožívá události revolučních dní, které poznamená rodinná tragédie: jeho otec, příslušník StB, spáchá sebevraždu. Pavel se navíc dozvídá, že je adoptovaný, a tak začíná pátrat po svých kořenech. Nedlouho po druhé světové válce se snaží Tomáš a Anežka, zaměstnanci firmy Baťa, uprchnout přes střežené hranice ze své vlasti. Co mají desítky let vzdálené osudy společného a jak je ovlivní bouřící dějiny?

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Poutavý román Neviditelné kořeny je záživným čtením, které spojuje osudy několika lidí, jejímž společným pojítkem se stalo Československo. Intenzivní vyprávění se do vás nenápadně zakusuje a provází vás nelehkým obdobím našich dějin, v kterém nechybí emoce, napětí ani bolestné a dramatické okamžiky.

Příběh vyprávěný er-formou odvíjí dvě hlavní dějové linky, které občas přeskakují v čase, ale žádný chaos to ve čtenáři nevyvolává. První se odehrává v roce 1930 a jejím hrdinou je Tomáš, jehož snem je vyučit se ševcem u Bati a udělat se svým životem něco velkého. Druhou linkou nás provede Pavel a přeneseme se s ním do roku 1989, do období velkých změn a nadšení z nové situace. Obě dějové linky jsou velmi vyrovnané a autorovi se podařilo do nich přenést drobné i důrazné nuance tehdejší doby.

Už na to také myslel. Kanada ho nadchla a první dva tři týdny si říkal, že by tu dokázal žít. Jenže postupně změnil názor. Uvědomil si, že mu tady něco důležitého chybí. Nevěděl přesně, jak to pojmenovat. Zázemí? Kořeny? Nemá tady kamarády z dětství, spolužáky ze školy, neprodávají se tu knížky v češtině. Všichni mluví jazykem, kterému Pavel sice rozumí, ale není to jeho mateřština. Mluvil anglicky, ale myslel česky.

Autorův styl psaní se mi velmi líbí. Vyzrálá a čtivá forma vás okamžitě zaujme a vtáhne do svého děje. Hynek Čapka je výtečným vypravěčem a svůj příběh rozvíjí do nejvzdálenějších koutů vaší mysli. Jeho postavy důvěrně znáte a dokážete se s nimi ztotožnit a prožívat všechna příkoří i drobné radosti. Baťa i Havel se stanou vašimi dobrými známými a autor jim vtisknul punc obyčejnosti, díky kterému se dostávají do vaší nejniternější blízkosti. Velká část knihy je věnována právě Baťovi a musím říct, že to bylo velmi zajímavé čtení, o tom, jak to kdysi fungovalo ve Zlíně a jakou originální formu svého podnikání tento věhlasný Čech zvolil.

Autor velmi často odbíhá od hlavního toku zápletky a nabaluje na ni další životní příběhy. Nijak vás tato zvýšená dávka informací neunavuje, ba naopak je váš požitek z četby ještě více umocněn. Nenápadně přidává do svého vyprávění emoce, která na vás dolehnou důraznou silou a zasáhnou vás na nejcitlivějším místě.

Obě dějové osy jsou rovnocennými partnery a pozvolna do sebe navzájem prosakují, aby vypověděly silný příběh. Dějová linie spadající do dob Sametové revoluce byla pro mě velmi nostalgickým čtením, které mě vrátilo zpátky do časů, kdy měli lidé k sobě blízko, sounáležitost i ohleduplnost fungovala na plný plyn a tváře obyvatel vyzařovaly auru štěstí a bezbřehé radosti a očekávání.

Dojemný a přitažlivý román Neviditelné kořeny se mi velmi líbil a jeho autentičnost mě nadchla i dojala. Spletité osudy jsou umně propojeny s historickými mezníky naší země a „vypravěčství“ Hynka Čapka mě naprosto uchvátilo. Doporučuji!

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ ❤

Za velká návrat do historie a dojemný příběh několika osudů děkuji nakladatelství Albatrosmedia, na jejichž stránkách si můžete knihu Neviditelné kořeny pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Albatrosmedia.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *