Recenze

Znám tě ze svých snů

Romantická jednohubka ZNÁM TĚ ZE SVÝCH SNŮ je lahodnou delikatesou, po které vám zbyde na patře příjemný pocit radosti a euforie. Ona je v kómatu a on jako kdyby nežil. Láska – ta mocná čarodějka kouzlí s osudy dvou mladých lidí.

Název: Znám tě ze svých snů

Autor: Clélie Avitová

Nakladatelství: Grada – Metafora

Rok vydání: 2020

Počet stran: 208

Elsa Bilierová je devětadvacetiletá dívka, která po pádu na ledovci leží v nemocnici v kómatu. Její stav se nelepší, alespoň to lékaři tvrdí, ale jenom Elsa ví, že i když její tělo nereaguje a leží si na posteli jako hadrový panák, přesto ještě není mrtvá. Elsa slyší všechny zvuky a hlasy, jen nedokáže odpovědět. A nedokáže odpovědět ani neznámému muži, který se najednou objeví v jejím pokoji. Co tu dělá? A proč spí na židli zrovna u jejího lůžka? Thibault do pokoje k neznámé dívce vpadne čistě náhodou a vlastně ani neví, co ho tady zdrželo. Možná ta omamná vůně jasmínu? Thibault je unavený životem a teď po tragické automobilové nehodě svého bratra snad ještě víc. V hlavě se mu perou názory a pocity a Thibault zatím nedokáže odpustit svému bratrovi smrt dvou nevinných lidí. Tady u neznámé dívky v kómatu si může chvilku vydechnout a nahlas přemýšlet o svých problémech. Thibault si natolik zvykne na tuto „tichou“ dívku, že ji začne navštěvovat pravidelně a stejně tak se i Elsa těší z jeho přítomnosti. Ale osud si s nimi opět krutě pohrává a jenom na Else leží zodpovědnost, jak velká je bojovnice a jak hodně chce bojovat za svou lásku.

ƒ ƒ ƒ ƒ ƒ ƒ ƒ ƒ ƒ ƒ ƒ ƒ ƒ ƒ

Román Znám tě ze svých snů je již osmým dílem z edice 7lásky, kterou vydává nakladatelství Metafora, a já jsem byla opět navýsost spokojena. Tato edice mě čím dál víc příjemně překvapuje a vypadá to, že ať sáhnete po jakékoliv knize z této řady, vždy se jedná o velmi čtivý a ojedinělý román.

Celý příběh obsažený v knize je vyprávěn ich-formou ze dvou úhlů pohledů hlavních protagonistů příběhu – Elsy a Thibaulta. Komorní příběh o pár postavách vám dá nahlédnout do nitra dvou neznámých lidí, kteří se nikdy v životě neviděli, a přesto k sobě najdou cestu lemovanou pochopením i touhou. Neotřelý, nevšední příběh ukrytý v knize vás zaujme svou propracovaností i samotným nápadem.

Oba hlavní hrdinové jsou vcelku sympatičtí a autorka vám je představuje jako obyčejné lidi, kteří mají své klady i zápory. Elsa je velká bojovnice i fajn kamarádka pro své přátelé, i když jsem trochu nechápala její odstup od své rodiny a Thibault je sympatický, mladý muž, který ale tak trochu tápe ve svém životě a pokud máte vy ženy rády typ citlivého muže, zřejmě budete na Thibaulta hledět zbožně s obdivem v oku.

„Možná že nastal čas, abych z toho dostal ji. Vzlyky utnu tak náhle, jak přišly. Právě jsem se rozhodl. Už vím, jak se budu bít. Budu se bít za ni. Chci, aby se Elsa probrala, a já se chci také probrat. Dvě záchranná lana, která pracují společně, Budu tou vědomou částí nás dvou, ona bude částí… Ehm… Vlastně nevím, jakou část by v tom mohla hrát ona, ale chci věřit tomu, že něco udělá.“

Mladá autorka příběhu Clélie Avitová vydala tuto knihu díky Nadaci Fondation Bouygues Telecom, která každý rok vybírá jednoho autora a umožní mu vydat první román. Spisovatelé měli za úkol inspirovat se výrokem Marcela Pagnola: Všichni se domnívali, že to není možné. Přišel pitomec, který to nevěděl, a jemu se to podařilo… Myslím, že nadace vybrala se vkusem a elegancí právě tuto autorku.

Kniha se čte velmi lehce a i autorčin styl psaní je přizpůsoben plynulému tempu příběhu. Spisovatelka jde přímo k hlavní dějové lince, která je zkrášlena vnitřními pocity obou hlavních protagonistů. Naštěstí nedochází k bezbřehému nimrání se ve vlastních emocích, ale autorka vás s citem provede jejich nitrem, aniž by opustila hlavní tok vyprávění.

Román budete mít přečtený za chvíli, čte se neuvěřitelně rychle nejen díky obsahu, ale i díky psanému stylu autorky a vy, kteří máte rádi romantické příběhy, jenž nejsou tuctové, ale zaujmou svou nevšedností, určitě si přečtěte knihu Znám tě ze svých snů.

Hodnocení: 85 %

Za ojedinělý romantický příběh i za recenzní výtisk knihy Znám tě ze svých snů, děkuji nakladatelství GradaMetafora.

 

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *