Recenze

Tajemství hradních zdí

Máte rádi romány, kde se prolínají dva odlišné světy? A co když je od sebe dělí celých šest set let? Hradní paní Gutta z Bubnu má cosi společného s Natálií – mladou historičkou a neviditelné pouto, které je pojí, zasáhne do jejich osudů. Vydejte se na dobrodružství plné napětí, tajemna i romantiky s knihou TAJEMSTVÍ HRADNÍCH ZDÍ.

Název: Tajemství hradních zdí

Autor: Anna Beatrix Bártová

Nakladatelství: Petrklíč

Rok vydání: 2020

Počet stran: 296

Natálie pracuje jako historička v plzeňském muzeu a nadevše miluje historii. Magickou mocí je přitahována k hradu Buben. Když v práci objeví dokument, který pojednává o tomto středověkém hradu, rozhodne se pátrat společně s kamarádkou archeoložkou Karol po tajných chodbách, který by měly prostupovat Bubnem. Nepočítá ovšem s tím, že od této doby se už klidně nevyspí a že bude dokonce snít i za bílého dne. Sny, které se jí zdají, vyprávějí příběh hradní paní Gutty z Bubnu. Po kouskách poskládaný životní příběh Gutty se Natálii zažírá pod kůži a pomalu se jí vkrádá do současného života. Naplno vše propukne s příjezdem archeologa Štefana a jeho ezoterický přátel. Co se to děje mezi Natálií a Štefanem? Co je to za moc, která je k sobě tak neovladatelně přitahuje? A proč se zrovna Natálii zjevuje ve snech Gutta? Nalezené odpovědi možná konečně dopřejí klid dvěma zbloudilým duším.

⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓

Nová kniha spisovatelky Sabiny Huřťákové píšící pod pseudonymem Anna Beatrix Bártová nese název Tajemství hradních zdí. Jak je už patrné z obálky i názvu knihy, bude se jednat o historický román. Ale pozor, autorka vsadila na tolik oblíbené střídání časových linií, takže kromě historické složky odehrávající se před šesti sty lety, se bude část příběhu odvíjet i v současnosti. Protnutím těchto dvou linií se do čtenářovy mysli začne vkrádat i magická, tajemná vsuvka, která celý příběh spojí v mystický román.

Natálie měla pocit, že pod jeho odzbrojujícím pohledem taje. Koho jen jí ten muž připomíná? Když zvedla hlavu, stojíc stále ještě pár centimetrů od Štefana, zjistila, že ji upřeně hledí do očí. A to, co řekl následovně, jí naprosto vyrazilo dech…

„Pokud máš pocit, že jsme se už někdy setkali, věř, že ho opětuju.“

I když nás první půlka knihy okamžitě uvede do děje a o akce není nouze, trochu jsem si musela zvykat na autorčin styl psaní. Příběh je napsán spíše jednoduchými, krátkými větami, ale čím víc vám ubíhají stránky pod rukama, tím víc to přestáváte vnímat a druhá polovina knihy už je jedno velké napětí, které sledujete se zatajeným dechem.

Celý příběh je prošpikován tajemnými, duchařskými prvky – od ezoteriky, přes paranormální jevy až po reinkarnace a jiné mystické elementy. A když už toho začne být příliš, autorka naštěstí ví, po čem její čtenáři touží, sáhne tato spisovatelka do šuplíku romantiky, z kterého to na vás vysype plnými hrstmi. Odhalováním tajemných chodeb pod hradem pak přidá ještě další složku příběhu a napětí i dobrodružství je jeho nedílnou součástí. Zkrátka tak akorát namíchaný mix několika žánrů, které přitáhnou čtenáře k příběhu a nedovolí mu knihu odložit dřív než po jejím dočtení.

Co se nedá autorce rozhodně upřít je nápaditost i akčnost celého děje. Nebudete vědět co dřív, zda fandit Guttě nebo Natálii a se zvědavostí budete čekat, kam se příběh povine dál a co zajímavého si pro vás autorka připravila. Na celé knize je znát, že autorka vystudovala historii, takže vás informacemi z období vlády Zikmunda – lišky ryšavé bude náležitě zásobovat celou dobu, což já osobně velmi kvituji. Navíc vás seznámí i s ostatními historickými osobnostmi tehdejší doby i s pány a majiteli hradu Buben.

Od této autorky jsem už četla její prvotinu Gutta z Bubnu a musím s potěšením zkonstatovat, že nám tato spisovatelka zraje jak víno. Já osobně vidím velký kus práce a neuvěřitelný posun v její autorské práci. A něco mi říká, nebo alespoň mám ten pocit, že si Anna Beatrix Bártová připravila půdu pro další pokračování tohoto románu, což by mě velmi potěšilo. Co třeba osud Liany, jejíž dějová linka mě naprosto uchvátila? 😉 Pokud máte rádi romány, kde se prolínají dvě časové linie a celý příběh je prosycen romantikou (a trochu i erotikou 😉 ), napětím a tajemnem, pak kniha Tajemství hradních zdí je určena právě pro vás.

Hodnocení: 90 %

Za správně namíchanou romantiku, napětí i tajemno a samozřejmě také za recenzní výtisk děkuji autorce románu Tajemství hradních zdí Sabině Huřťákové alias Anně Beatrix Bártové. Její knihy se můžete pořídit třeba zde.

 

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

1 komentář

  1. […] kniha, kterou jsem od této autorky četla, byla Tajemství hradních zdí (recenze zde) a musím říct, že tentokrát se Anna Beatrix Bártová trefila do mého vkusu ještě více […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *