Recenze

Prokletí Schwartzovy vily

Co byste dělali, kdyby se vám samy od sebe zamykaly dveře a po bytě se vám procházely mrtvé holčičky? Já bych v takovém bytě nebyla ani vteřinu, ale pro vás, kteří nejste strašpytlové, doporučuji mysteriózní thriller PROKLETÍ SCHWARTZOVY VILY.

Název: Prokletí Schwartzovy vily

Autor: Anna Beatrix Bártová

Nakladatelství: Petrklíč

Rok vydání: 2019

Počet stran: 224

Nora má skvělého manžela Leonarda, s kterým čekají svého prvního potomka, studuje svou oblíbenou historii, zkrátka vede naprosto spokojený život. Až na jeden malý detail, žije s manželem u své nerudné tchýně, která ji v jednom kuse dává najevo, že není pro jejího chlapečka dost dobrá. Proto, když Leonard přijde se zajímavou nabídkou pořídit byt za pakatel ve staré vile, neváhá ani vteřinu a oba dva se společně nastěhují do vily, kterou už od pohledu prostupuje tajemná atmosféra. Vila má ještě další tři nájemníky a umístění kousek od hřbitova. Nora si myslela, že teď už bude všechno v pořádku, ale jak se mýlila. Dveře, které nejdou otevřít, vyhřátý pokoj se najednou ponoří do ledových teplot – tím vším to teprve začíná. Když začne Nora ve vile potkávat malé holčičky ve starých, dobových oděvech, rozhodne se pustit do pátrání a zjistit, co jsou tyto bytosti zač a co po ní vlastně chtějí. Velkou oporu má ve své sousedce – staré paní Amélii, která moc dobře ví, co se děje. Nezažila to ve vile poprvé a další jednotlivé nitky se pospojují, aby vydaly příběh starý víc jak sto let. Podaří se Noře přijít na kloub všem podivnostem a při tom ochránit svou rodinu?

≥≥≥≥≥≥≥≥≥≥≥≥≥≥≥≥≥≥≥≥≥≥≥

Další z vydaných knih autorky Anny Beatrix Bártové se jmenuje Prokletí Schwartzovy vily a tentokrát se spisovatelka nevydala do vod historických románů, ale předkládá svým čtenářům mysteriózní román, který slibuje směsici živých i mrtvých bytostí.

Kroky nad její hlavou jí nedovolily spát. Plukovník je slyšel stejně jako ona. Zlobil se, že na půdě neustále chodí Nořin manžel a nerespektuje soukromí zdejších obyvatel. Amélie však o tom věděla své. Cítila sílu a zlo, které vzlínalo z podlahy a u stropu se odráželo a kapalo v neviditelných kapkách zpět do prostoru. Měla pocit, že černá plíseň šířící se v rozích pokojů je jen odrazem toho pachu, který se tu všude vznáší. Pachu zla! Je tady. Cítí svou šanci. Cítí, že se blíží okamžik, kdy bude moci znovu zaútočit.

Začátek knihy vás seznámí s hlavními postavami příběhu a uvede vás do děje. Ale před tím je pro vás ještě připraven prolog situovaný do roku 1851, kde na vás čeká syrový popis brutální, dětské vraždy. Právě kvůli tomuto prologu se strhla na sociálních sítích žhavá diskuze o tom, jak mohla autorka něco takového publikovat. Dle mého se strhla naprosto neprávem. Autorka zachytila s citem a pro děj důležité prvky celého spouštěče a já nevidím sebemenší problém v popisované části. Ba naopak, celou knihu to hned od samého začátku nakoplo do rychlého tempa. Toto tempo si kniha stabilně udržuje po celou dobu a s koncem ještě více graduje, zkrátka přesně tak, jak by to u thrillerů mělo být.

Hororová atmosféra celého příběhu vás rychle posouvá v ději ke svému konci a vy budete stejně jako hrdinka knihy pociťovat mrazení v zádech i studený závan na své tváři. Autorka jde ve svém vyprávění přímo k jádru věci, ale zároveň neopomíjí ani podrobné popisy jak postav, tak i prostředí a díky tomu vás ještě více ponoří do celého děje. Budete spolu s Norou krůček po krůčku odhalovat tajemství prostupující touto secesní vilou a sledovat všechny její živé i neživé obyvatele. Plně rozvinutá zápletka vás bude udržovat permanentně ve vzrušujícím napětí a konec je už jedno velké finále, v kterém zavřené dveře už navždy zůstanou otevřené.

Některé situace a věci zůstaly lehce nedořešené ve stínu hlavní osy příběhu, ale to je tak jediné, k čemu bych měla výhrady a na čtivost celé knihy to nemá zásadní vliv.

Předchozí kniha, kterou jsem od této autorky četla, byla Tajemství hradních zdí (recenze zde) a musím říct, že tentokrát se Anna Beatrix Bártová trefila do mého vkusu ještě více než minule a dle mého osobního žebříčku tento její mysteriózní román řadím na první místo jejich literárních počinů. A těším se, že s další její novou knihou se první místo pořádně zachvěje.

Hodnocení: 94 %

Za návštěvu staré vily, kde se to míhá živými i mrtvými bytostmi děkuji autorce Sabině Huřťákové alias Anně Beatrix Bártové. Její knihy můžete pořídit zde.

 

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *