Recenze

Sklíněné korálky

Chcete vědět, jak se žilo roku 1691 v Losinách? Na dohled a doslech od hořících hranic? Jaké to bylo potkávat pod arkádami zámku inkviziční tribunál? Jak šel život ve světě, kde bylo možné kohokoliv obvinit z nejtěžších zločinů proti lidem, víře a především proti Bohu? Přečtěte si nový román českého autora Petra Sýkory s názvem Sklíněné korálky a dostanete odpovědi na svoje otázky.

„Hledíš na Petrovy kameny, doktore? A hledáš světlo, že? Vyhlížíš, kde je rozdělán Satanův oheň? Kde kraluje Selga? Kde rarach skáče svůj tanec? Tam jančí nečisté síly svůj kolozubý rej.“

Název: Sklíněné korálky

Autor: Petr Sýkora

Nakladatelství: Knižní klub

Rok vydání: 2020

Počet stran: 640

Losiny 17. století jsou nechvalně proslulé svými čarodějnickými procesy a nikdo si nemůže být jistý tím, že právě on neskončí na zapálené hranici. Doktor Jan Benedikt Kvěch žije v Mohelnici, která leží v blízkosti Velkých Losin. Každým dnem se ocitá jednou nohou u inkvizičního tribunálu. Odmítá jako ostatní lékaři léčit přiložením pijavic a pouštěním žilou a jeho znalosti nasbírané z cizích zemí, mohou vyvolávat u nevědomých občanů zmatek i strach. Jedné noci je povolán přímo na zámek ve Velkých Losinách k nemocné vnučce hraběnky Sibyly Galle. Malá Anna má už skoro smrt na jazyku, ale doktor Kvěch ji vyléčí pomocí zábalů a bylinek. K ruce je mu nápomocen komorník Karl a oba dva muži si padnou do oka. Zámek, který v minulých měsících hostil obávaného předsedu inkvizičního soudu Bobliga, pána z Edelstadtu, je stále ještě ponořen do strachu z procesů a otevřít oči tomuto nelidskému běsnění hodlá právě Kvěch. V Karlovi najde oddaného naslouchatele a společně hodlají udělat nemožné, aby se Boblig na zámek už nikdy nevrátil. Anna se mezitím zotavuje ze své nemoci, a aby více pookřála, najde ji Karl mladého učitele rajtování na koni. Michal je velkostatkářův syn jen o pár let starší než Anna a ta v něm najde jedinečného kamaráda. Ale temná mračna se opět stahují nad Losinami a Boblig se objevuje na scéně, aby všechny podezřelé ze satanských rejdů hnal před inkviziční soud.

Avšak kdo ten kraj sužuje? Satan, čarodějnice a jejich pomocníci? Nebo ti, kteří Satana hledají, nacházejí a trestají?

Historický román Sklíněné korálky vás vezme do samého středu dění čarodějnických procesů, jenž jsou spjaty s místem Velké Losiny. Petr Sýkora, na podkladech reálných skutečností, vystavěl příběh doktora Kvěcha, Karla, Anny a Michala a znova připomněl nelidské zrůdnosti páchané inkvizicí za rouškou honu na čarodějnice. Autor rozehrává na svých stránkách temný rej plný obav a strachu.

Příběh vyprávěný er-formou vám nabídne několik pohledů hlavních protagonistů. Půjdete v jejich stopách a nahlédnete do osudů i myšlení lidí spjatých se zámkem Velké Losiny. Stejně jako úspěšný Vávrův film Kladivo na čarodějnice vám autor předestře některá známá dějinná fakta i postavy losinských procesů. Ať už jsou to prvopočátky těchto nesmyslných honů ukazující na kořenářku, která chtěla proměněnou hostií léčit svoji nemocnou krávu nebo nejznámější oběť justičních vražd kněze Kryštofa Aloise Lautnera či hraběnku Sibylu Galle a inkvizitora Bobliga.

Bobligzdroj

Autor se do svého románu ponořil s pečlivou vervou. Důkladně popsané dobové reálie i použití archaických výrazových prostředků (čeština je opravdu nádherná a autor to svým psaným projevem jenom dokládá) vám zprostředkuje nevšední zážitek, který vás přenese do 17. století a vy se ponoříte do příběhu, jenž je obklopen temnou a ničivou atmosférou. Neustálý strach z podezření ze satanských rejdů, z osnování ďábelských spolčení i z posluhy nečistých sil na vás útočí z každé stránky a vy si zvráceně libujete ve smrtících podezřeních, které táhnou celý děj kupředu. Ale ani toto atraktivní téma nezmenšuje nadbytečnou obsáhlost díla. Po dočtení si uvědomíte, že autor na více jak 600 stránkách rozehrál hlavní zápletku, která není nijak dějově náročná, leč obšírně popisná a tím tak chvílemi ztrácí příběh své tempo.

zdroj

Celá kauza čarodějnických procesů je autorem popsána velmi detailně. Kromě podrobné práce inkvizice nakouknete i do zákulisí nesmyslných procesů, které měly jedno velké táhlo. Majetek odsouzených samozřejmě propadal inkvizitorům, a tak se zájem inkvizičních soudů obracel především směrem k těm, kteří vlastnili lány nebo jiné nemovitosti. A důvod se vždycky našel…

A kde se vzal název Sklíněné korálky? Citově strádající Anna nemá nikoho blízkého, kromě komorníka Karla a služebné, s kým by mohla mluvit, komu by se mohla svěřovat. Doktor Kvěch ji věnuje sklíněné korále, jenž se pro ni stanou vrbou, které svěřuje všechna svá trápení a tajnosti.

Doktor svůj dar rozprostřel na podušce na jejích nohách. Anna ví, co to je – korále. Obyčejné zabarvené sklo! „To jsou jen korále,“ vyhrkla Anna zklamaně. „Ze skla. To není žádný dárek. Skleněné korále to jsou…“

„To nejsou obyčejné korále,“ vpadl do Anniny výčitky doktor. „Copak sklo může být tak barevné? Jako duha? Jako ovocné stromy v jarním květu? Ty korále jsou sklíněné!“

„Sklíněné?“ Anna takové slovo nikdy neslyšela.

Román Sklíněné korálky se bude líbit všem čtenářům, kteří holdují atraktivnímu tématu čarodějnických procesů, ale i milovníkům historie a podrobných popisů.

Hodnocení: 88 %

Autor: Veronika Es.

 

Recenze primárně zpracována pro portál https://www.chrudimka.cz/. Tímto děkuji za možnost převzetí.

Mohlo by se vám také líbit...

2 komentář

  1. Díky za tip, vypadá to jako hodně zajímavá kniha, která mě fakt zaujala. 🙂

    1. Veronika Esserová says:

      Tak to je super?. Atmosféra kolem čarodějnických procesů je dokonalá a konečně mě kniha donutila zjistit víc o Velkých Losinách ?.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *