Recenze

Nefritová lilie

Chcete se dozvědět, jaký byl osud židovských uprchlíků, kteří během 2. světové války nalezli útočiště v daleké Šanghaji? Přečtěte si poutavý román NEFRITOVÁ LILIE a ponořte se do barvitého příběhu o přátelství, mateřství, ceně lásky a síle odříkání a odvahy.

Název: Nefritová lilie

Autor: Kirsty Manningová

Překlad: Jana Žlábková

Nakladatelství: Grada Metafora

Rok vydání: 2021

Počet stran: 424

1939: Dvě dívky se potkávají v Šanghaji, známé jako „Paříž Východu“. Nádherná Li, která zde vyrůstala, a Romy – židovské děvče, jež do Šanghaje uprchlo spolu se svými rodiči z nacisty okupované Vídně. Dvojice se rychle spřátelí a za krátkou dobu je prakticky nerozlučná. Mladé kamarádky se spolu pohybují ve dvou odlišných světech: mezi zářivými světly velkoměsta a nádherou francouzské čtvrti i v zanedbaných uličkách přecpaného šanghajského ghetta. Ale i přes jejich silné pouto jsou od sebe nakonec odloučeny odstředivou silou všudypřítomné války.
2016: Alexandra odjíždí z Londýna se zlomeným srdcem a vrací se do rodné Austrálie, aby mohla být se svými prarodiči – Romy a Wilhelmem. Po matce jí zůstal jenom nefritový přívěšek ve tvaru lilie. Symbol čiré lásky, pocházející ze Šanghaje. Alexandřin milovaný dědeček umírá a během posledních pár týdnů se spolu s Romy rozhodnou odhalit vnučce rodinná tajemství, která v sobě drželi více než půl století.
Pro Alexandru tak začíná objevná cesta omamnými zahradami a trhy Šanghaje, během níž objeví nečekanou pravdu o své rodině.  Je odhodlána vydat se ve stopách minulosti, aby poznala vlastní kořeny. Postupně objevuje věci, jež ukazují v úplně novém světle nejen její rodinu, ale i ji samotnou.

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ 

Výpravný román Nefritová lilie rozplétá staré rodinné tajemství, které je skryto pod nánosy času a nevyžádaných vzpomínek. Objemný román nejen fyzicky, ale i obsahově, vám dá možnost velmi podrobně nahlédnout do životního osudu uprchlíků, které zdobila Davidova hvězda a jejichž život byl spjat s cizokrajným čínským městem.

Příběh je vyprávěn ve dvou dějových liniích. První nás zavede do období 2. světové války, do země, která jako jedna z mála přijímala židovské uprchlíky. Sledujete životní příběh rodiny Bernfeldových, v jejímž středu stojí mladá dívka Romy. Společně objevujete krásy malebné Šanghaje, čínské medicíny, ale i krutost a bídu války. Druhá dějová linka se odehrává v současnosti a její hrdinkou je Alexandra. Žena, jež své stabilní kořeny teprve hledá a díky cestě do Šanghaje se ji objevuje malebný svět krásy a uvědomění.

„Když cítíme, že nás pohlcuje zármutek a že už prostě nevíme, jak dál, pořád máme na výběr. Můžeme se rozhodnout, že všechno vzdáme, nebo si zvolíme pomoc druhým, i kdyby to znamenalo, že občas musíme jednat mimo daná pravidla, abychom mohli udělat správnou… a spravedlivou… věc.“
Zadíval se jí do očí. „Chápeš, jak to myslím, liebling? Je třeba dělat něco, co v tobě probouzí touhu žít, ne jen živořit. Přízeň osudu neber jako samozřejmost.“

Autorka píše živým stylem, který vás okamžitě přenese do východní země a vtáhne do mnohovrstevného příběhu, v kterém se odehrává nevšední příběh židovských uprchlíků. Jejich útěk ze „zamořené“ nacistické Evropy do lepšího světa, kde je židům dovoleno dýchat, dostává i zde své povážlivé tragické trhliny, které už nelze zacelit. Emotivní vyprávění, které má spád i dostatek dějových zápletek, vás nese pestrou škálou událostí, v kterých dominují přátelské i romantické vztahy. Rozvitá forma románu, kde nejste ochuzeni o podrobnější popisy prostředí ani vzletné charakteristiky zenových zahrad či místních specialit, jde lehce na úkor tempa příběhu a sporadicky zahlcuje atraktivní děj.

Vyprávění, situované do Šanghaje, je prostoupeno principy východní filozofie i tradiční čínskou medicínou. Pokud máte rádi nekonvenční léčbu pomocí akupunktury, bylinek nebo moxování, tady si rozhodně přijdete na své a pro mě tyto pasáže, odhalující pouhý zlomek čínské medicíny, byly opravdovou knižní lahůdkou. Společně s nabídkou asijských jídel a delikates vytvářejí ojedinělou atmosféru, z které sálá kouzlo pokory, laskavosti i národní hrdosti.

Historický román Nefritová lilie nadchne všechny milovníky rozsáhlejších příběhů, v kterých má hlavní slovo dojemný a naléhavý děj okořeněný tajemstvím, romantikou i krutostí války a kde se ve vedlejší „omáčce“ skrývá množství atraktivních lákadel.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍

Za poutavé vyprávění situované do daleké Šanghaje děkuji nakladatelství Grada, na jejichž stránkách si můžete knihu Nefritová lilie pořídit.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

1 komentář

  1. […] klenoty je dalším knižním drahokamem autorky Kirsty Manningové. Už její předchozí kniha Nefritová lilie byla úchvatným čtením a její novinka pouze potvrzuje, že této spisovatelce se na poli […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *