Recenze

Ztracené klenoty

Fiktivní román ZTRACENÉ KLENOTY je inspirovaný skutečným příběhem pokladu, který byl v roce 1912 vykopán v jednom cheapsideském sklepě. Ponořte se do dávného tajemství, které skrývá klíč k rodinné historii.

Název: Ztracené klenoty
Autor: Kirsty Manningová
Překlad: Radka Klimičková
Nakladatelství: Grada Metafora
Rok vydání: 2021
Počet stran: 320

Současnost: Když historička Kate Kirbyová z Bostonu obdrží lákavou nabídku napsat článek o „pokladu z Cheapside“ objeveném při stavebních pracích v Londýně na počátku 20. století, tuší, že dostala životní šanci. Nikdo neví, jak nebo proč se šperky a cennosti nedozírné hodnoty dostaly pod povrch zemský. Cesta do Londýna však Kate přinutí zapátrat i v minulosti její vlastní rodiny. Po návratu do rodného Bostonu najde v zápiscích a skicách své prababičky, jež pocházela z rodiny chudých irských imigrantů, náčrtky zlatého knoflíku vykládaného drahými kameny, který se až podezřele podobá knoflíkům z pokladu. Mohla by Kate s pomocí těchto vodítek zjistit něco o životě své prababičky Essie Murphyové, která kdysi ve spěchu opustila Londýn a už se tam nikdy nevrátila?
Léto 1912: Essie navštíví svého bratra na staveništi, kde za mizernou mzdu pracuje jako kopáč, právě ve chvíli, kdy krumpáče dělníků prorazily podlahu starého domu. Užaslí muži objeví přenádherný poklad – od otomanských přívěsků přes klenoty z alžbětinské Anglie až po staré šperky, perly, drahokamy… Je možné, že tyto šperky – a především jeden z nich – pomohly Essie a jejím sestrám změnit svůj osud?
Kate se spolu s fotografem Marcusem Holtem pustí do pátrání. Obzvlášť ji zajímá příběh malého prstenu zdobeného technikou champlevé s diamantem a zlatých knoflíků vykládaných drahými kameny. Jakou pravdu tyto cennosti skrývají, co se Kate o své rodině dozví? Zdá se, že Katiny představy o vlastním původu i o sobě samé se už brzy ocitnou v ohrožení.

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Román Ztracené klenoty je dalším knižním drahokamem autorky Kirsty Manningové. Už její předchozí kniha Nefritová lilie byla úchvatným čtením a její novinka pouze potvrzuje, že této spisovatelce se na poli historických románů opravdu daří. Čeká vás odkrývání spletité minulosti zahalené závojem tajemství, v kterém láska, ztráty i oběti promlouvají i po několika letech mlčení.

Příběh je vyprávěn er-formou, v které dominuje linie Kate a Essie. Časové osy příběhu vás přivítají v současnosti s Kate, rokem 1912 vás provede Essie a krátkou návštěvu podniknete i do roku 1630. Nemusíte mít obavy z přílišného chaosu, protože autorka vám kapitoly pěkně nadepsala a bez potíží se tak orientujete nejen v čase, ale i v postavách. A těch je tam větší než malé množství, každopádně si ale navzájem nepřebírají hlavní role, které jsou od začátku jasně dané.

„Víte co, kouzlo nesmírně cenných klenotů je jedna věc, ale každý z těch starých kousků kdysi někdo navrhl pro určitého člověka a někdo jiný ho zase vytvořil. Všechny mají nějaký zvláštní příběh.“
Kate přikývla. To byl také pravděpodobně důvod, proč ji tak fascinoval ten malý diamantový prsten.
„A z toho jednotlivého kousku se stane dědictví,“ pokračovala Lucia. „Jako ty vaše safíry.“
Kate polkla, když si vzpomněla na široký úsměv a nepoddajné kudrny prababičky Essie. Tytéž kudrny, které měl na hlavičce Noah.

Autorka představila svým čtenářům další propracovaný historický román plný strastiplné minulosti a „zapeklitého“ tajemství. Stáváte se svědky několika lidských osudů, jejichž dramatický ráz vás připoutává víc a víc k napsaným stránkám. Autorka dokáže uvolňovat své zamotané nitky příběhu pozvolna, ale s důrazem na akci i zápletku a spojit je do celistvého obrazu, v kterém vše zapadne a funguje bez výhrad. Čtivý i živý styl vyprávění ještě více podtrhuje vystavěnou dějovou osu, v které nechybí překvapivé zvraty ani romantika či napětí. Důmyslně vysoustružené postavy vám představí širokou škálu temných, laskavých i obtížných stránek lidské povahy a budou vaším kouzelným vznášedlem v čase, které vás bude přenášet do jejich příběhů.

Na celém románu jsou poznat propracované a svědomité rešerše autorky. Její pátrání v historických dokumentech, v kterých objevuje reálná fakta pro své romány, jsou obdivuhodná. V doslovu vám pak odkryje všechny skutečné, historické události, do kterých vpletla svůj rozmanitý příběh jedinečných žen. S lehkostí psaný příběh ve vás vyvolá pestrou škálu emocí, v kterých budete fandit převážně hrdinkám tohoto vyprávění.

Pokud jste milovníky historických románů, v kterých se střídají časové osy i dějové linky a vše zavání rodinným tajemstvím, romantikou a vzrušujícím napětím z odhalení, pak směle sáhněte po knize Ztracené klenoty.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍

Za historické čtení o blyštivých klenotech i lidských osudech děkuji nakladatelství Grada, na jejichž stránkách si můžete knihu Ztracené klenoty pořídit.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *