Recenze

5 vůní našeho příběhu

Jak by asi vypadala kniha, jejíž příběh by doprovázela různorodá směs vůní? Prožitek z četby by tak byl umocněn o další intenzivní složku, která by vaše smysly ještě více rozproudila. Ponořte se do románu 5 VŮNÍ NAŠEHO PŘÍBĚHU, připravte si čichové receptory a poznejte hrdinku Charlottu, která knihu s charakteristickými vůněmi právě připravuje.

Název: 5 vůní našeho příběhu
Autor: Laure Margerandová
Překlad: Hana Davidová
Nakladatelství: Grada Metafora
Rok vydání: 2021
Počet stran: 272

Charlotta je hvězdou svého oboru – jako nadaná literární koučka spolupracovala s řadou úspěšných spisovatelů a vydala i několik vlastních knížek. Až do jednoho osudného rána vedla se svým milovaným mužem a malým synkem Nathanem šťastný život. Jenže po nečekaném nočním úmrtí osmiměsíčního Nathana je všechno jinak. Aniž by to vnější okolí vědělo, Charlottě se zhroutil celý svět. Navíc trpí anosmií, ztrátou čichu. Po čase vzalo zasvé i její manželství. Jediná Axelle, její nejlepší kamarádka, jí zůstala trpělivě po boku. Když Charlottu osloví slavný spisovatel Pierre-Emmanuel, odmítá s tímto sebestředným mužem, který se opájí vlastním věhlasem, cokoli mít. Axelle to ale vidí jako příležitost, díky níž by se její kamarádka mohla znovu pustit do práce a vrátit do života. A tak odpoví za Charlottu a domluví jim schůzku. Věhlasný spisovatel od Charlotty potřebuje pomoct s novým projektem: románem, kterým chce získat zpět svou milovanou ženu. Originální součástí knihy mají být záložky s vůněmi, které se vážou ke konkrétním chvílím. Charlotta se tak zprvu proti své vůli pouští do dobrodružství se ztraceným světem vůní. Může to být cesta k vyrovnání se s minulostí? Může tím znovu nalézt lásku a štěstí?

♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣

Román 5 vůní našeho příběhu je jemným vyprávěním o síle lásky, intenzivní bolesti, která prostupuje celým vašim tělem i znovuobjevené naději, jež zmučenou duši opět navrací k životu. Zkuste vnímat zvláštní aromatický odér tohoto románu, jenž se skrývá za životním příběhem Charlotty.

Příběh vyprávěný er-formou vás seznamujete s hlavní hrdinkou Charlottou, která toho má momentálně na krku víc, než by jeden lidský život snesl. Tragédie, rozvod, ztráta čichu, ale hlavně rezignace na život rozjíždí román v negativním duchu, z kterého časem pomalu vyplouvají světelné záblesky budoucí naděje. Vždy je možnost začít znova a hrdinka románu to konečně pochopila díky pestrým vůním života, který ji svět nabízí.

Charlotta spustí oči z monitoru. Bojí se ve čtení pokračovat. Tenhle avizovaný konec se jí nezamlouvá. Příliš ji to vrací k jejímu vlastnímu příběhu.
Ale ona chce věřit.
Věřit v zázrak.
Někdy se lidé ztrácejí dřív, než všechno ztratí.
Ale to by se snad dalo napravit, ne?

Autorka se rozhodla zprostředkovat čtenářům pomocí svého příběhu intenzivní prožitek spojený s omamnými vůněmi. Důležitý okamžik v lidském životě má své výrazné aroma, které je s nim spojeno a právě tato jedinečná vůně v nás dokáže i po několika letech vyvolat vzpomínky a emoce. Příběh napsaný autorkou se tak propojuje s pestrými vůněmi života, na kterých postavila vyprávění Charlotty. Bohužel román ve mně nezanechal natolik intenzivní pocit, který bych od něj očekávala. Snad absence výraznějších emocí, které by šly více do hloubky, by celkový dojem z knihy napravil, ale zde se autorka všeho dotýká jen zlehka a na můj vkus příliš klouže po povrchu. Silnějším motivem pak zůstává pouze osoba Charlotty, které se dostala pod kůži a dokázala ji čtenářům přiblížit a vystavit tak na odiv všechny její slabosti.

Atraktivní složkou se jeví pracovní prostředí hlavní hrdinky, která vás jako literární koučka provede interesantním zaměstnáním a dozvíte se např. i to, jak se taková kniha píše. Jemné vyprávění má svoji atmosféru, která se vás určitým způsobem dotkne a společně s melancholickým nádechem ve vás vyvolá emotivní odpověď. Romantická linka je pouze doplňkem celého příběhu, v kterém se noříte do životních událostí s hojivým účinkem.

Pokud máte rádi právě tento tip románů, věřím, že nebudete zklamáni a ačkoli jsem čekala od knihy trochu víc, jsem ráda, že se dostala i k mým rukám. Zkuste zachytit vůni okamžiku v knize 5 vůní našeho příběhu a probuďte se společně s hrdinkou vyprávění.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ 🤍 🤍

Za jemné vyprávění s opojnou vůní děkuji nakladatelství Grada, na jejichž stránkách si můžete knihu 5 vůní našeho příběhu pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Grada.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *