Recenze

Ústav

ÚSTAV je to, co se říká o mafii – jakmile seš tam, ven už se nedostaneš… A stejné je to i s Kingovou novinkou. Jakmile ji jednou dostanete do ruky, už vás nepustí. Vydejte se s výjimečně nadanými dětmi za dveře Ústavu a prožijte s nimi jejich boj o život.

Název: Ústav

Autor: Stephen King

Nakladatelství: Beta – Dobrovský

Rok vydání: 2020

Počet stran: 448

Luke vypadá na první pohled jako každé jiné dvanáctileté dítě, přesto je výjimečný. Oplývá neuvěřitelnou inteligencí a díky tomu právě úspěšně složil zkoušky hned na dvě univerzity. Jeho nadání přitahuje zraky neznámých lidí, kteří ho v noci unesou z dětského pokoje a zabijí jeho rodiče. Luke se probouzí v úplně stejném pokoji, jako měl doma, ale chybí tu okno. Zjišťuje, že se ocitl v Ústavu, který obývají další nadané děti. Někteří umí silou vůle pohybovat předměty a někteří umí číst myšlenky. Luke se seznamuje s ostatními dětskými obyvateli Ústavu – Kalishou, Nickem, Averym, Helen atd. a prochází prvním testováním. V rukavičkách se tady s dětmi rozhodně nejedná. Bolestivé injekce, topení v nádrži i surové zacházení ze strany zaměstnanců z dětí dělá ovce, které se musejí podřídit, pokud nechtějí trpět. A to ještě Luke neví, co ho čeká v další budově, z které se ještě nikdy nikdo nevrátil. Luke udělá všechno na světě proto, aby to nemusel zjistit. Jeho chytrost se konečně jeví jako výhra v té největší loterii světa, kde jde o přežití.

∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞

Tenhle „nový“ King se mi vážně líbí. Ubrání fantasy prvků, přidání reálnosti a zabaleno do lehce temné atmosféry. Snadno uvěřitelný příběh, který se vám dostane pod kůži.

Jak už jsme u autora zvyklí, na nic nečeká a tajemnou náladu buduje hned od začátku. I když se věnuje úvodu, v kterém se zas až tak moc neděje, stejně už pod řádky tušíte blížící se zlo, jenž po vás natahuje své nenechavé pařáty. A Ústav? To je jedno velké neštěstí, kde se hlavními hrdiny stávají malé děti, na které je upřeno oko vědy i celosvětového spiknutí. King vám dětské účastníky příběhu představí a přiblíží do nejmenších detailů, takže udržet si od nich odstup je téměř nemožné. Budete je milovat a díky tomu, že se jedná o děti, odpustíte jim i ty největší prohřešky a levárny a soucit u vás bude na prvním místě.

Luke se dal na ústup a přemýšlel, jak rychle vzaly za své všechny ty jeho neotřesitelné domněnky o dospělých – pro začátek ta, že když jste na ně hodní, oni jsou hodní na vás. Pokoušel se nedívat do těch prázdných pokojů, které míjel. Byly strašidelné. Kolik dětí v nich bydlelo? Co se s nimi stalo, když odešly do Zadní poloviny? A kde jsou teď? Doma?

„Hovno doma,“ zamumlal si pro sebe a přál si, aby tu někde byla jeho matka, která by ho slyšela říct to slovo a napomenula by ho za to. To, že tu nebyl otec, bylo špatné. To, že tu nebyla matka, bylo strašlivé.

Mezi děsem, krutostí i zlem probleskuje autorův specifický humor, který já osobně miluju a najít ho mezi řádky dá někdy pořádnou fušku.

„… nepřetížený přirozenou inteligencí…“ :-))))

Hutný příběh ještě více umocňují krátké kapitoly, v nichž se střídá akce za akcí a s tajemným očekáváním věcí příštích vás tak ženou k finálnímu závěru, který má opravdu zběsilé tempo. Vystavěná atmosféra odlehlého Ústavu i malého městečka DuPray má lehce strašidelný nádech tajemna, což King ovládá na jedničku.

Psychologicky děsivý příběh nadaných dětí vás emočně dojme a zároveň opětovně nadchne mistrovstvím Stephana Kinga. Jeho fanoušci nebudou zklamaní, a pokud teprve začínáte s tímto autorem, pak směle sáhněte po titulu Ústav, který je na Kingovský rozjezd jako dělaným.

Hodnocení: 98 %

Za další povedenou „dardu“ od Kinga děkuji nakladatelství Beta – Dobrovský, na jejichž stránkách můžete knihu Ústav pořídit.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *