Recenze

Strašidelný dopis

Závěrečný díl trilogie o dětech a jejich kamarádech ze země Bubáků vyšel opět v nakladatelství Portál. Pokud jste zvědaví, jak dopadne „osvobození“ Podzemí od zlých čarodějnic, chytněte si Strašidelný dopis a vzhůru pod zem 🙂 !

Název: Strašidelný dopis

Ilustrace: Pasi Pitkänen

Autor: Tuutikki Tolonen

Nakladatelství: Portál

Rok: 2021

Počet stran: 216

Oficiální anotace

V rodině Maikki, Hilly a Kaapa se zdá být všechno v nejlepším pořádku. Zdání ale klame! Rodiče se chtějí přestěhovat do nového domu. S tím jejich děti naprosto nesouhlasí. Nelze přece opustit fotbalové družstvo a Runara Kalliho. A navíc jednoho podzimního dne do domu Hellemaaových doručí mravenci záhadný dopis určený Velkému duchovi. A nezůstane pouze u jednoho… Vzápětí se v koupelně objeví i Maikkin starý známý Strážce, pro nějž se život v podzemí stal nesnesitelným. Jeho podzemní brána tak ale zůstala nestřežená a tajuplná stvoření se z podzemí dostávají na svobodu. Bylo by ale lepší, kdyby cestu ven nikdy nenašla. Děti čeká rozhodující bitva! Povede se jim s pomocí Strážce, kouzelného županu a bubáků zahnat temné síly zpět pod zem? Příběh Maikki, Hilly a Kaapa přímo navazuje na knihy Strašidelná chůva a Strašidelná cesta. Jde tedy o závěrečný díl volné trilogie ze světa lidí a bubáků, jež v sobě mísí to nejlepší z Roalda Dahla, Astrid Lindgrenové a J. K. Rowlingové.
Kniha je určena pro děti od 8–12 let.

Summa summarum

I poslední z knih o sourozencích a jejich přátel z podzemní říše Bubáků vyšel v perfektním řemeslném provedení: tvrdé desky, šité vazba se záložkou a vevnitř plno černobílých ilustrací – celostránkových či menších. Autorka tentokrát do svého vyprávění zařadila nejen „fantasy“ zápletku, ale i vážnější téma, jako je ztráta blízké osoby a smutek nad konečností všech věcí i lidí. Stejně jako v předchozích dílech pohádkové fantasy si příběh celou dobu drží příjemné tempo, díky kterému se malý čtenář nestihne nudit. Znovu musím u bubákovské trilogie pochválit rozsah kapitol, které (podle mého názoru) jsou pro mladší čtenáře „přesně akorát“. V knize je jich celkem 22, průměrně má každá z nich 12 stran, ovšem text je bohatý na ilustrace, tudíž kapitoly skutečně nejsou dlouhé ani pro začínající čtenáře (od 8 let).

Obsah: 

1. Co to šustí nocí?

 1. Některé zprávy jsou jako bomba
 2. Župan radí
 3. Vzorky listů a předběžné závěry výzkumu
 4. Zvuky v koupelně
 5. Zprávy z podzemí
 6. Postřehy a trápení
 7. Mimořádná situace si žádá bdělost
 8. Účinky kořínkového vývaru
 9. Terénní výzkumy
 10. Urousané bubáčí zlatíčko blátíčko
 11. Potíže v obývacím pokoji
 12. Maminka volá panu učiteli
 13. Návštěva v domě s pečovatelskou službou
 14. Maikki má referát
 15. Třídění a luštění vzkazů
 16. Smutné věci
 17. Každá návštěva není vítaná
 18. Volá soused
 19. Návrat domů
 20. Smuteční hosté
 21. Pomocník

I přesto, tvrzení anotace, že se Tuutikki Tolonen napsala volnou trilogii, podle mě není vhodné číst jednotlivé díly (Strašidelná chůva, Strašidelná cesta, Strašidelný dopis) odděleně či na přeskáčku, myslím, že by to bylo na úkor pochopení textu a děje ze strany školáčka. Kniha se mi líbila, krásně završila fantasy příběh o přátelství mezi dětmi a nejrůznějšími pohádkovými bytostmi v čele s Bubáky. Pokud jste si příběhy Tuutikki Tolonen oblíbili, věřím, že nebudete zklamaní.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ ❤

Za rozuzlení a šťastný konec jedné bitvy mezi dobrem a zlem děkuji ❤nakladatelství Portál ❤.

Naše recenze na I. a II. díl: Strašidelná chůva, Strašidelná cesta

Ukázka z knihy na www.portal.cz

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *