Recenze

Šepotání

Z YA knihy A. G. Howardové nakladatelství CooBoo, která mi měla „vyčistit hlavu“ , se vyklubalo velice čtivé a fantazii dráždící vyprávění plné magických stvoření, dobrodružství ale i touhy, lásky, věrnosti a přátelství.
Název: Šepotání
1. kniha ze série 4 svazků
Autor: A. G. Howardová
Nakladatelství: CooBoo
Rok vydání: 2015
Počet stran: 315
Hlavní hrdinka knihy Šepotání se jmenuje Alyssa Victorie Gardnerová a je praprapravnučkou slavné Alenky Lidellové, která inspirovala Lewise Carolla k napsání jeho světoznámé Alenky v říši divů. Alyssa slyší mluvit květiny a hmyz, ovšem je to pro ní spíše prokletí než dar, které již dříve připravilo o rozum její matku. Když se stav její maminky zhorší, zjistí, že jediný způsob, jak jí ji pomoci a dostat ji z psychiatrické léčebny ven, je vrátit se do Říše divů a napravit tam, co její prapraprababička napáchala… Al projde zrcadlem a následně spadne králičí norou, kde objeví skutečnou Říši divů. Ovšem mnohem temnější, než-li je ta Carrolova…. A navíc se sebou stáhne svého nejepšího kamaráda a tajnou lásku Zacha. V Říši divů už na ní čeká průvodce záludný a neodolatelný Morfeus.
Summa summarum
Výsledek obrázku pro alice in wonderlandMé romantické a infantilní Já sáhlo po téhle knize zejména kvůli hezkému přebalu a předpokladu, že pokud je to YA literatura, bude se mi číst hezky rychle a nebude to „žádná makačka na bednu“. Po pár přečtených stranách přišlo nečekané překvapení – kniha, která mě měla spíše než cokoli jiného „uspat mozek“, mě skutečně upoutala.
A. G. HowardováA. G. HowardováA. G. HowardováA. G. HowardováA. G. HowardováA. G. HowardováA. G. HowardováA. G. HowardováA. G. HowardováA. G. HowardováA. G. HowardováA. G. HowardováA. G. HowardováA. G. HowardováA. G. HowardováA. G. HowardováSpisovatelka A. G. Howardová vytvořila svůj svět divů na motivy příběhu Lewise Carrolla, ovšem ten její je mnohem „drsnější“, syrovější a temnější. A dokonce možná i trochu magičtější. Rozhodně kniha pouze nekopíruje a nesosá ze slavného tématu. (Obr. zdroj). Ve vyprávění autorka použila mnoho prvků, které se v originále nevyskytují – i proto, že původní Carrollova Alenka je spíše pro děti a Šepotání si za cílovou skupinu vybralo teenagery.
Příběh je psaný ich – formou z pohledu hlavní hrdinky. Alyssa ( Obr. níže Alyssa Victoria  Gardenerová podle fanoušků, zdroj) patří do rodové linie „Alenky“, kde se „po přeslici“ dědí psychická porucha provázená bludy a halucinacemi. Alyssa se velice vyděsí, když zjistí, že i ona slyší mluvit kytky a můry. A to největší překvapení jí teprve čeká, když pochopí, že Říše divů není jen výplod Carrollovy fantazie a chorého mozku její matky, ale že skutečně existuje. V tomto momentu se děj rozjíždí naplno a autorka oba  hrdiny (Al a Zacha) přenese do Říše divů, kde je čeká jedno nebezpečí vedle druhého… A hlavně Al se setká se svým znovuobjeveným „snovým“ průvodcem Morfeem , který ji v dětství naučil vše, co nyní bude na své záchranné misi hooooodně potřebovat. Vzpomene si na vše, co jí učil o magii podzemní říše, jejích obyvatelích i na to, co k němu jaká malinká holčička cítila.
Tato YA fantasy splňuje vše, co čtenáři od tohoto žánru očekávají: nadpřirozené bytosti, jiné světy, magická zrcadla, tajemství, nebezpečí, lsti, lži, podfuky, romantiku, žárlivost, soucit a lásku. Krásnou a sympatickou hlavní hrdinku a dva protikladné „hezouny“ soupeřící o její přízeň 🙂 . Howardová své hrdiny vykreslila naprosto dostatečně. Kniha se mi líbila, nenudila. Děj má spád a ve vyprávění žádné mega – logické mezery nenajdete.
Moje hodnocení: 94%

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *