Recenze

Oběť bez tváře

Tahle pomsta se připravovala hodně dlouho a zanechává za sebou pěknou řádku mrtvých… Severská detektivka OBĚŤ BEZ TVÁŘE je temným čtivem, v kterém vás čeká dostatek napětí i komplikované vyšetřování důmyslných vražd.
„Pomsta umí být krutá, zvlášť je-li dokonalá…“

Název: Oběť bez tváře
Autor: Stefan Ahnhem
Překlad: Vendula Nováková
Nakladatelství: Euromedia Group Kalibr
Rok vydání: 2022 – 1. vydání v roce 2017
Počet stran: 496

Dvě zohavené mrtvoly. Dva bývalí spolužáci. A u obou se našla třicet let stará třídní fotografie s jejich přeškrtnutými obličeji – vzkaz pro Fabiana Riska. Stockholmský detektiv Fabian Risk se právě vrátil zpět do rodného Helsingborgu. Nastoupil na místní kriminální oddělení a hned po příjezdu dostane případ oněch brutálních sériových vražd. A ne náhodou – na školním snímku je totiž i Fabianova tvář. Z paměti se začnou nořit vzpomínky na dětství. Vzpomínky, na něž Fabian není příliš hrdý. Jedna z těch dávných událostí vyvolala něčí vražednou nenávist – a krutou touhu po dokonalé pomstě…

¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿

Krimi román Oběť bez tváře je další severskou detektivní záležitostí, která má čtenářům co nabídnout. Úvodní díl ze série Fabian Risk má slušně našlápnuto a vy se můžete těšit na napínavé čtení, v kterém se na mrtvoly příliš nehledí. 😉

Příběh vyprávěný er-formou sleduje stopy vyšetřování, které je rozvětveno vícero směry. Nic vám tak nemá šanci uniknout a vy se noříte do případu, jehož kořeny sahají hluboko do minulosti. Sporadicky jsou do vyprávění vloženy deníkové záznamy, které by mohly (možná? 😉 ) mnohé osvětlit nebo čtenáře nadobro zmátnout. Autor začíná s mírně zataženou brzdou, aby ji v druhé polovině povolil a sešlápnul pedál nadoraz.

Ve skutečnosti neměl vůbec ponětí, jak tohle dopadne. Naprosto jistě věděl jedině to, že tento případ ho něčím děsí. Poprvé po dlouhé době měl strach.
Z toho, že ještě zdaleka není konec.

Krimi román Oběť bez tváře obsahuje všechny aspekty severské detektivky. Autor píše rozvětveným stylem a neopomíná zmínit každou podrobnost případu. Ti, kteří jsou fanoušky pozvolného, leč napínavého odkrývání zločinu a rádi se nechají pomalu nořit do spletitého vyšetřování, tady si rozhodně přijdou na své. Detailní rozbory i překvapivé akce, které mají grády, vás neomylně vedou cestou zločinu, v jehož středu stojí minulost.

Do hlavní role autor obsadil sympatického policistu, jehož halí aura tajemství a jakéhosi parádního průšvihu nejen v profesním životě, ale i v soukromém, který si s sebou přinesl zpět do rodného města. Vážné společenské téma, které prostupuje celou knihou, ve vás vyvolá emotivní odezvu a mnohý z čtenářů se neubrání odsouzení i znechucení nad situací, jež mohl zažít nejeden z nás.

Autor se zbytečně nepitvá v nechutných detailech, přesto se mu daří přenést k divákovi živý obraz svého vyprávění. Detektivku zdobí propracovanost a to nejen v oblasti pátrání po vrahovi, ale i samotné vraždy jsou důmyslně zinscenovány. Ačkoli se autor občas nevyhnul jisté „přeplácanosti“ a „překombinovanosti“, závěrečné finále vás utvrdí v tom, že tento úvodní díl je nadějným startem pro celou sérii.

Pokud jste nadšenci severských krimi a vyšetřování zločinů je vaše hobby Oběť bez tváře vás jistě nezklame. Ponořte se do komplikovaného pátrání a odhalte společně s Fabianem temnou minulost.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍

Za záživné a napínavé čtení děkuji nakladatelství Euromedia Group. Krimi román Oběť bez tváře můžete pořídit zde, na stránkách Knižního klubu.

Autor: Veronika Es.

Listujte knihou zde, na stránkách knihkupectví Luxor.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *