Recenze

Irena Sendlerová – Anděl z Varšavy

Poutavé a dojemné čtení vás čeká v románu o další výjimečné ženě, která se stala životní nadějí pro polské židovské děti. IRENA SENDLEROVÁ – ANDĚL Z VARŠAVY se odmítla smířit s nacistickým terorem a místo toho bojovala o životy těch nejmenších. Doporučuji!

Název: Irena Sendlerová – Anděl z Varšavy
Autor: Lea Kampe
Překlad: Marta El Bournová
Nakladatelství: Euromedia GroupIkar
Rok vydání: 2022
Počet stran: 336

Životní příběh Ireny Sendlerové (1910–2008) přibližuje osudy členky polského protinacistického odboje, která pomáhala lidem ve varšavském ghettu a podařilo se jí zachránit život více než dvěma tisícům dětí. Vyprávění plné těžko uvěřitelných hrůz, odvážných činů i obětí se navzdory popisovaným tragickým událostem čte jedním dechem a je svědectvím o mladé ženě, která každý den riskovala život, aby pomohla těm nejpotřebnějším.

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Román Irena Sendlerová – Anděl z Varšavy je dalším knižním skvostem z edice Významné ženy a opět se jedná o velmi sugestivní a emoční vyprávění, které si najde cestičku do vašeho srdce. Poznejte Irenu i její životní příběh a vydejte se na návštěvu do polského ghetta, kde se odehrává peklo na zemi.

Příběh je vyprávěn er-formou, v které hlavní roli obstarává Irena Sendlerová. Pracovnice sociálního úřadu a hlavně žena s velkým srdcem, která již před vypuknutím 2. světové války dokázala pomoci sociálně znevýhodněním rodinám a svůj soucit i obětavost v dobách okupace rozšířila i za zeď polského ghetta. Tato odvážná žena vybudovala tajnou síť spolupracovníků, s jejichž pomocí pašovala do varšavského ghetta potraviny i léky a ven zase děti, jimž opatřovala falešné rodné listy a zajišťovala náhradní rodinu.

Musela čekat dvacet minut, než všichni dosavadní cestující z tramvaje vystoupili. Když byla na dohled další zastávka, se samozřejmým gestem sáhla po tašce. Cestou ke dveřím se ve zpětném zrcátku setkal její pohled s Leonovým. Viděla, že se usmívá.
Dveře se prudce otevřely. Deset kroků. Dvacet. První nároží, pak druhé. Povedlo se. Ranní světlo pokrylo dlažební kostky zlatým hedvábím. Byl 1. červen 1942. Dítě v tašce se teď jmenovalo Helena a dnes začal jeho nový život.

Autorka velmi živě vypráví příběh statečné Ireny i dalších odvážných souputnic. Ala, Rachel, Ewa, Irka a mnozí další se stanou vašimi hrdiny a společně s nimi budete prožívat silné a mnohdy i velmi emočně vypjaté okamžiky. Autorka se snažila vycházet z reálných skutečností, které citlivě namixovala s fikcí a před vámi se tak rozprostře působivý příběh, který vás přesvědčí o nikdy nekončící lidskosti a dobru, jež mezi lidmi stále ještě bují. Čtivý a fakty napěchovaný román vám představí život obyčejných varšavských obyvatel, jejichž osud má v rukou nacistické Německo, i vrchních fašistických velitelů, jež mocnou smrtící rukou vládnou Polsku.  

Autorce se podařilo přesně vystihnout délku i obsah románu, který naplnila významnými a stěžejními momenty Irenina života, čímž po celou dobu dokázala zachovat zvýšené tempo vyprávění. Vypíchla intenzivní emoční okamžiky, kterými ale příběh zbytečně nezahlcovala, i celou důmyslně propracovanou odbojovou síť. Nejen válka, ale i láska patřila do života Ireny, takže čtenářky se mohou těšit na romantickou linku, která zlehka proplouvá celým příběhem.

Román Irena Sendlerová – Anděl z Varšavy je působivým čtením, které mě neskutečně dojalo a nadchlo.❤ Jemné, ale důrazné vyprávění o strastiplném i odvážném úseku života této výjimečné ženy si rozhodně nenechte ujít.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ ❤

Za další skvostný příběh významné ženy děkuji nakladatelství Euromedia Group. Román Irena Sendlerová – Anděl z Varšavy můžete pořídit na stránkách Knižního klubu.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách knihkupectví Luxor.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *