Recenze

Jako hvězdy v temné noci

Tak tyhle holky z Koňské knihovny mně budou vážně chybět… Jejich spletité osudy i nezměrná odvaha postavit se čelem ke společenským i osobním problémům mně byly velmi příjemným společníkem a já nemohu jinak, než tuto nádhernou knihu vřele doporučit! Román JAKO HVĚZDY V TEMNÉ NOCI je úžasným čtenářským zážitkem. ❤

Název: Jako hvězdy v temné noci
Autor: Jojo Moyesová
Překlad: Lucie Mikolajková
Nakladatelství: Euromedia Group Ikar
Rok vydání: 2022 – 2. vydání
Počet stran: 400

Alice Wrightová doufala, že sňatkem s pohledným Američanem Bennettem Van Clevem unikne sešněrovanému životu v Anglii. Jenže ani její manželství, ani život v zapadlém koutě Kentucky se nevyvíjí tak, jak si představovala. Nadšeně tedy uvítá možnost zapojit se jako dobrovolnice do projektu takzvané Koňské knihovny, který má za úkol šířit literaturu a vzdělanost v odlehlých oblastech Appalačských hor. Alici, Margery a tři další odvážné ženy čeká cestování na koních nebezpečnou divokou krajinou, boj s předsudky místních lidí vůči ženám, přistěhovalcům i lidem jiné barvy pleti, ale také nádherné ženské přátelství, soudržnost i láska. Jojo Moyesová ve svém nejnovějším románu tentokrát přináší výpravné historické drama z dob americké hospodářské krize, vycházející ze skutečných událostí.

ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ

Román Jako hvězdy v temné noci je dojemným i něžným vyprávěním o síle ženské odvahy, spletitosti mezilidských vztahů i o společenských problémech období třicátých let dvacátého století. Rasová segregace ještě zdaleka není na ústupu a muži razí heslo: „Ženo drž se svého sporáku a v žádném případě nevystrkuj růžky. Moje ruka je pak těžkopádná!“ A pak si v těchto podmínkách zakládejte Koňskou knihovnu, která zaměstnává ženy. 😉

Příběh je vyprávěn er-formou, v které sledujete dění kolem vzniku tzv. Koňské knihovny v kentuckých horách. Pět odvážných žen navzdory odsouzení společnosti i rodiny se vydává na nelehkou cestu za knižní i osobní osvětou. Nejvíce pozornosti je upřeno na Alici – mladou manželku, která zjišťuje, že nic není tak, jak si vysnila a hledá cestu z uzavřené klece manželství i svazujících pout cizinky v novém městě, které má pouze omezený rozhled a zastaralé názory.

Alice se ani nepohnula. „Kathleen?“
„Ano?“ Zase ten zoufale zářivý, roztřesený, ale odhodlaný úsměv. Jako by na něj musela vynaložit veškeré své úsilí. Alice si položila knihy na klín. „Nechcete… nechtěla byste, abych vám chvíli četla?“
Všechno má určenou chvíli a veškeré dění pod nebem svůj čas: Je čas rození i čas umírání, čas sázet i čas trhat; je čas zabíjet i čas léčit, čas bořit i čas budovat; je čas plakat i čas smát se, čas truchlit i čas poskakovat.
Obě ženy dál seděly v maličkém srubu na úbočí obrovské hory a obloha nad nimi pomalu temněla a lampy uvnitř vysílaly skrze škvíry v dubových prknech paprsky zlatistého světla.

S Jojo Moyesovou mám prapodivný vztah. Některé její romány prošly skrz mě, aniž by po sobě zanechaly byť i jenom lehkou stopu a některé její romány si vyloženě říkají o vaši pozornost svým příběhem, který se do vás už navždy otiskne s důraznou vervou. Román Jako hvězdy v temné noci je právě takovým výjimečným čtením, jež s vámi bude po dlouhou dobu putovat vašimi myšlenkami a nesmazatelně se vetkne do vaší čtenářské duše.

Silným prvkem celého příběhu jsou rozhodně její ženské představitelky. Tyhle rozdílné holky, které spojuje láska ke knihám a k člověku, jsou pestrobarevnou škálou charakterů a společně tvoří nesourodý celek, který pevně drží při sobě. Jejich životní osudy se vás budou dotýkat stejně jako jejich odvaha čelit společenským konvencím a přetvářce. Jemná, přitom však důrazná forma vyprávění vás zcela pohltí a přesně nadávkované množství překvapivých zápletek vám nedá možnost knihu odložit. Poetické popisy hornatého prostředí i malého městečka pod horami vás přenesou do živého děje, v kterém se budete cítit stísněně díky zapšklým starousedlíkům a zároveň šťastně, protože poznáte skvělé ženy se srdcem, odvahou i hrdostí na dlani. Emotivně vyhrocené scény zahrají ten správný tón na vaši citlivou strunu a na romantiku, dámy, také dojde. 😉

Já byla románem Jako hvězdy v temné noci doslova uchvácena… unesena… nadšena a říkám ano, tento příběh si rozhodně zaslouží přečtení! Dojemný, hořkosladký i omamný příběh budete prožívat společně s jeho hrdinkami a těšit se na další román z pera této skvělé vypravěčky velkých příběhů.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ ❤

Za velmi záživné a fascinující čtení ❤ děkuji nakladatelství Euromedia Group. Román Jako hvězdy v temné noci můžete pořídit na stránkách Knižního klubu.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách knihkupectví Luxor.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *