Recenze

V lásce a válce

S Tomem se cítí živá, ale Jamie ji rozumí… Který z bratrů získá srdce mladé Lucy? Poutavý román V LÁSCE A VÁLCE vypráví příběh milostného trojúhelníku odehrávající se uprostřed španělské občanské války.

Název: V lásce a válce
Autor: Maggie Brookes
Překlad: Dana Chodilová
Nakladatelství: Albatrosmedia Domino
Rok vydání: 2023
Počet stran: 392

Jednadvacetiletá Angličanka Lucy se v roce 1937 vydává do občanskou válkou sužovaného Španělska. Jako dobrovolnice chce pomáhat místním uprchlíkům, ale to není jediný motiv její cesty. Hodlá taky najít a přivést domů Toma a Jamieho, své nejlepší přátele od dětství, kteří tu bojují každý na opačné straně války. Lucy se spojí s organizací, která pomáhá obětem války, a za pár týdnů se ocitá v centru zuřícího konfliktu, kde musí čelit děsivé realitě chudoby a nejistoty. Brzo se ale ukazuje, že láska překoná i ty největší hrůzy. Lucy pomáhá hlavně hladovým matkám a dětem, bojuje se zmatkem, byrokracií i válečnou bezohledností. Přitom se snaží najít oba bratry a zároveň si v sobě ujasnit, co ke kterému z nich cítí. Osud nakonec velmi dramaticky zamíchá jejich životy a láska se stane jen jedním z pěšců na šachovnici války. Přesto by se bez ní nedalo přežít.

ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ

Poutavé vyprávění V lásce a válce je příjemným čtením, které vás přenese do období španělské občanské války, kde lze v dramatických časech najít i kousek lásky. Řešení spletitého milostného trojúhelníku má v rukou mladá žena Lucy, které není lhostejný osud malých dětí ve válkou sevřeném Španělsku.

Příběh vyprávěný er-formou kráčí ve stopách hlavní hrdinky Lucy a její váhavé i odvážné kroky jsou poznamenány láskou i válkou. Jejím prostřednictvím se seznamujete s bratry Murrayovými, kteří nemohou být rozdílnější než den a noc. Tom je živelným úkazem, jehož energie je nakažlivá a rozdává svému okolí radost plnými hrstmi. Bratr Jamie je jeho pravým opakem a uvážlivost i svědomitost, která ho zdobí, mu propůjčuje auru vyváženosti. Oba dva stojí na opačné straně občanské války a Lucy se tak ocitá mezi dvěma mlýnskými kameny. Lásce a válce navzdory odjíždí do Španělska přiložit ruku k dílu a pomoci těm nejmenším, kteří válečným konfliktem trpí nejvíce.

Margarita tiše hvízdla. „Ale kterého z nich máš ráda ty?“
Lucy zavrtěla hlavo. Jak to má vysvětlit druhému, když to nedokáže vysvětlit ani sama sobě? Jamie by byl perfektní manžel a otec, ale Tom v sobě má energii, ze které sálá nadšení, „Já nevím. Někdy jednoho a jindy zase druhého. Jednoho z jednoho důvodu a druhého z jiného. Oni se od sebe liší a já je miluju různým způsobem. Jenom doufám, že se navzájem nezabijí, než je budu schopna dostat zpátky domů.“

Autorku znám díky její knize Vězňova žena, která se mi velmi líbila a tak jsem byla zvědavá, zda i další její román ve mně vzbudí stejné nadšení. Začátek se rozjíždí v přitažlivém módu, v kterém se seznamujete s hlavními protagonisty, a zároveň se vám poodkrývají dvířka do válečného konfliktu ve Španělsku. Právě toto pozadí celého románu, které se chvílemi dostává i do popředí dějové linie je velmi záživnou četbou, která představuje čtenářům občanskou válku pohledem „ze zákulisí“. Do středu se tak dostávají dramatické osudy malých dětí, sirotků i tragické, chudobou a zmarem zmítané životy matek, jejichž děti buď živoří, nebo odešly bojovat za svá přesvědčení.

Další Intenzivní složku v příběhu obstarává téma tzv. kvakerů, které autorka v románu ukazuje jako důležitý a velmi nezbytný komponent války. Jejich nezištná pomoct zachraňuje tisíce dětských životů a Maggie Brookes se nechala právě tímto lidským společenstvím inspirovat při psaní tohoto románu.

Román V lásce a válce je dojemným a čtivým vyprávěním, které vás dokáže emotivně nahlodat (hlavně v druhé polovině knihy) a zaujmout svojí dějovou linkou. Musím přiznat, že Vězňova žena se mi líbila víc, tady mi chyběl větší důraz i přítomnost vyhrocených okamžiků, které by vás paralyzovaly a při kterých by se vám tajil dech. Každopádně jsem velmi ráda, že se mi román dostal do ruky a já tak mohla nahlédnout pod pokličku španělské občanské války a být dojatá romantikou odehrávající se na poli lásky.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍

Za dojemný a přitažlivý příběh z předvečera 2. světové války děkuji nakladatelství Albatrosmedia, na jejichž stránkách si můžete knihu V lásce a válce pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Albatrosmedia.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *