Recenze

Byt nad Seinou

Úchvatný román BYT NAD SEINOU je mimořádným čtením, které odkrývá rodinnou historii zasazenou do válečných časů. Utajená vlákna příběhů spojená s tímto pařížským bytem se znovu setkávají a splétají, aby vyjevila svá tajemství. Doporučuji!❤

Název: Byt nad Seinou
Autor: Kelly Bowen
Překlad: Zdík Dušek
Nakladatelství: Grada Metafora
Rok vydání: 2022
Počet stran: 368

Londýn, 2017: Když Aurelia Leclairová zdědí přepychový byt v Paříži, o němž neměla ani tušení, ohromeně zjišťuje, kolik tajemství její babička skrývala: mezi jiným i sbírku vzácných obrazů a luxusních večerních rób. Jedna zvláštní malba ji dovede až k restaurátorovi Gabrielu Seymourovi a oba společně se rozhodnou odhalit pravdu skrytou ve stěnách bytu.
Paříž, 1942: Ačkoli „město světel“ se potýká s německou okupací, okouzlující Estelle Allardová si užívá v salonech nedotčených útrapami války. Když si však nacisté přijdou pro její přátele, spěchá jim na pomoc a nepřemýšlí o ceně, již bude muset zaplatit. Do událostí zasáhne i tajemná špionka s krycím jménem Celine. Obě ženy se srdnatě vrhají proti ničivé převaze, která hrozí rozdrtit je i jejich milované, aniž tuší, že důsledky jejích činů ovlivní i budoucí generace.
Tři ženy rozdělené časem, tři osudy odehrávající se v nebezpečné i vzkvétající Paříži. Aurelia, Sophie i Estelle musí najít odvahu, čelit nástrahám měnícího se světa a napsat další kapitolu v historii své rodiny.

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Nádherný román Byt nad Seinou je čtenářskou lahůdkou pro všechny milovníky silných a emočně vypjatých příběhů. S lehkostí vystavěný děj vás okamžitě zaujme a vtáhne do svého strhujícího příběhu, v kterém se odehrávají spletité lidské osudy, jež zahýbou vašimi emocemi.

Příběh je vyprávěn er-formou a obsahuje tři dějové linie. První spadá do současnosti a jejím námětem je pátrání po tajemné minulosti neznámého bytu, jež skrývá množství uměleckých obrazů. Další dvě se odehrávají v období 2. světové války a odhalují komplikovanou rodinnou historii. Všechny tři linie jsou rovnocennými partnery a nabízejí čtenáři mimořádný čtenářský zážitek.

Estelle chtěla pověsit obraz na jeho právoplatné místo nad krbem, ale neměla čas. A teď už bylo pozdě. Nahá žena s půlnočními vlasy zůstane tam, kde je, a svou vyzývavou smělostí přivítá příštího člověka, který vstoupí do bytu. Stane se z ní strážkyně zdejších tajemství a příběhů, na tak dlouho, jak bude třeba.

Kanadská autorka Kelly Bowen píše neuvěřitelně čtivě a má skvělý přehled v ději. Mistrně mixuje se svými postavami i scénářem příběhu a s ladností přebíhá mezi dějovými liniemi, které jsou emocemi i vyhrocenými okamžiky napěchované až po okraj. Do středu svého vyprávění postavila silné ženské hrdinky, jež si rozhodně zaslouží váš obdiv i pozornost. Její román opravdu připomíná moji oblíbenou spisovatelku Natashu Lester (jak slibuje obálka knihy) a mé čtenářské srdce nad vystavěným příběhem zaplesalo radostí.

Atmosféra okupované Paříže i lesk uměleckého světa vás uchvátí a i když by se příběh mohl více ponořit do prostředí výjimečných obrazů a jít více do hloubky tohoto umění, vyprávění o třech úžasných ženách vám nedovolí nad tímto menším „mínusem“ dlouho přemýšlet. Autorce k sepsání poutavého románu posloužily skutečné historické reálie (v některých momentech lehce upravené) jako pozadí k vymyšlenému příběhu a naprosto realisticky ve čtenáři vytvářejí dojem uvěřitelnosti. Samozřejmě nemůže chybět ani romantická linka, která s citem doplňuje děj, aniž by přebíjela hlavní tok vyprávění.

Strhující román Byt nad Seinou mě velmi bavil a vřele ho doporučuji všem čtenářům, kteří dokáží ohodnotit silný příběh, v jehož středu stojí odvážné ženy, jež se nebojí postavit čelem k nebezpečí ani k lásce.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ ❤

Za krásný a čtivý příběh, který mě nadchnul, děkuji nakladatelství Grada, na jejichž stránkách si můžete knihu Byt nad Seinou pořídit.

Autor: Veronika Es.

 

Mohlo by se vám také líbit...

1 komentář

  1. […] autorky už jsem měla možnost číst její knihu Byt nad Seinou, která mě naprosto uchvátila, a i když Zahrada dávných tajemství nedosáhla jejího […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *