Píše se rok 1845 a Irskem zmítá hladomor. Bramborový mor vzal lidem nejen blahobyt, ale i naději a víru v lepší zítřky. Román VZDOR vám ukáže jednu historickou etapu v dějinách Irska, kterou nepřežilo víc jak milion jejich obyvatel.
Název: Vzdor
Autor: V. S. Alexander
Nakladatelství: Alpress
Rok vydání: 2019
Počet stran: 328
Briana Walshová je osmnáctiletou dcerou irského správce, který má na starosti majetek Angličana sira Thomase Blakelyho. Briana je zamilovaná do chudého pachtýře Roryho, kdežto její sestra Lucinda pokukuje po vyšších společenských sférách a tajně miluje Thomase. V jejich milované domovině v Irsku vypukne hladomor a celá rodina přežívá doslova ze dne na den, ale pořád jsou na tom o něco lépe než ostatní starousedlíci, kteří nemají kde bydlet, co jíst a pomalu ale jistě umírají. Ti, kteří mají ještě dostatek sil, se snaží dostat přes moře, aby unikli této smrtonosné zkáze. Když se sir Thomas rozhodne své sídlo uzavřít a vyhnat z domovů lidi, jenž bydlí na jeho pozemcích, nezbývá už ani rodině Walshových nic jiného než přemýšlet o odjezdu do Ameriky. Nakonec se přes moře vydávají jenom obě sestry, protože otec odmítá zatím opustit svůj domov a Rory je obviněn z pokusu o vraždu. Poskytne jim Amerika nový, lepší život nebo jdou z bláta do louže?
〉〉〉〉〉〉〉〉〉〉〉〉〉〉〉〉
V. S. Alexander píše své romány velmi rozvláčně, ale při tom poutavě. Jeho příběhy si udržují stále stejné tempo, které nemá ambice příliš přidávat na rychlosti, přesto jsou jeho knihy velmi čtivé. Já už se s ním seznámila díky knize Ochutnávačka, která mě hodně bavila. Zajímalo by mě, jakou kouzelnou mocí autor disponuje, že se mu tento spisovatelský um tak daří a ani kniha Vzdor není výjimkou.
Začátek je opravdu velmi pozvolný a jenom zlehka se rozjíždí do plné krásy. Svého nejvyššího bodu dosáhne příběh až v závěrečné třetině knihy, kdy sledujete jak osud Briany a Lucindy v Americe, tak i současně život otce a Roryho v Irsku. Tím nabírá celý román spád a neopustí ho až do samotného závěru, který je na můj vkus tak trochu spíchnut horkou jehlou. Vše se vyřeší a vysvětlí na posledních dvou stránkách. Klidně bych skousla i delší vyústění, každopádně se ale autorovi podařilo skvěle zachytit celou anabázi s tzv. Velkým irským hladomorem.
Velký hladomor nebo Velký hlad je označení pro katastrofální hladomor, který postihl Irsko v letech 1845–1849. Jeho příčinou byla neúroda brambor, které tvořily primární zdroj potravy pro Iry, pokračující pro Irsko zničující britská ekonomická politika a neschopnost nebo neochota Velké Británie Irsku pomoci. Příčinou neúrody bylo velmi vlhké počasí, které podpořilo masivní rozšíření houbových chorob brambor; hlavní roli zde sehrála plíseň bramborová. (zdroj: Wikipedie)
Co autor opravdu zvládá na jedničku, jsou všechny drobné nuance románu, které dělají příběh skutečně zajímavým. Od autora se dozvíte všechny důležité informace, které se týkají jak postav, tak časového údobí, do kterého je děj situovaný a jeho vykreslené popisy prostředí vás okamžitě přenesou do minulosti a vy detailně vnímáte každý záhyb šatů i cítíte vůni dávných časů. Syrové popisy hladovějících Irů pak dokreslují celou atmosféru románu.
Básník šel vpředu a Briana s otcem a farářem je následovali. Došli k první jámě, kde se v dešti třásla žena s dítětem a muž je před nepřízní počasí chránil vlastním tělem. Provizorní střecha z větví je nemohla udržet v suchu. Brianě se svíralo srdce lítostí. Ti lidé neměli kam jít, museli jámu vyhloubit holýma rukama – pokud nepatřili k těm šťastlivcům, co si přinesli lopatku. Na přikrytí se nabízely jen větvičky keřů, stromy tu nerostly.
Kněz si stoupl před jámu. Zezdola na něj hleděly troje smutné oči, jako zvířata polapená v kleci. A všude kolem vykukovaly ze země další zoufalé obličeje. Příchozí na sobě měli otrhané špinavé cáry hadrů. Byli vyhublí na kost.
I když je to kniha o nelehkých časech plných strádání a obětí, navzdory tomu z ní zaznívá naděje. Naděje i víra v lepší zítřky a ve šťastné konce, které zkrátka potřebujeme jako sůl.
Hodnocení: 80 %
Za nahlédnutí do nelehkých časů mého oblíbeného Irska i za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Alpress, na jehož stránkách si můžete knihu Vzdor pořídit.
[…] Odkaz na celou recenzi knihy Vzdor Přejít do e-shopu Category: RecenzeOd Miroslava Ruprechtová2.6.2020Tags: Román pro ženy Sdílet tento příspěvek Share on FacebookShare on Facebook […]