Recenze

Moje první opravdová kuchařka

Ája Drahokoupilová je možná věkem mladá, ale rozhodně zkušená kuchařka, která má v rukávu osvědčené, jednoduché recepty na samé dobroty. Rozhodla, že se o ně podělí se svými vrstevníky, aby zjistili, zda je vaření bude bavit stejně jako Áju.

Název: Moje první opravdová kuchařka

Autor: Ája Drahokoupilová

Nakladatelství: Grada

Počet stran: 400

Rok vydání: 2019

Ája Drahokoupilová je patnáctiletá slečna, která vaří skutečně od dětství. Ve třech letech pomáhala obalovat řízky, v první třídě upekla svoji první bábovku a v jedenácti vařila s kuchařkou Ditou Pecháčkovou v jejím magazínu.

Summa summarum

Moje první opravdová kuchařka je velice kvalitně a hezky vyvedená kniha. Nakladatelství Grada jí vybralo čtvercový formát, tvrdé desky, šitou vazbu a je tištěna na kvalitním papíře. Při prvním listování publikace zaujme zejména krásnou grafikou, množstvím barevných fotografií a ilustrací.

V úvodu knihy nás Ája seznámí s tím, proč a jak sepsala svou kuchařku. Podle mladinké autorky je určena pro všechny bez rozdílu věku, kteří se potřebují seznámit s absolutními základy vaření. Ája svou kuchařskou knihu rozdělila do 12 kapitol – každá z nich je věnovaná jednomu měsíci v roce. V jednotlivých kapitolách se začínající kuchař může – kromě nejjednodušších pokrmů – naučit připravit něco obtížnějšího podle názorného foto-receptu.

Receptům je věnovaná vždy celá dvojstrana: vlevo je profesionálně naaranžovaná fotografie hotového pokrmu, vpravo je recept se seznamem surovin – často doplněný černobílou ilustrací – a velmi podrobným postupem přípravy. Je zde uveden i časový limit, do kterého se při vaření pravděpodobně vejdete.

Na knize se mi osobně líbí jednoduchý styl psaní, který autorka zvolila – rozhodně tím knihu maximálně přiblížila malým čtenářům / kuchařům. Píše v první osobě a i tím text získal na názornosti a bezprostřednosti. Postupy práce jsou skutečně „polopatické“, aby děti zbytečně neváhaly a aby je bavila co nejvíce samostatná činnost v kuchyni. Někde jsou uvedeny takové detaily, že zkušeným hospodyňkám možná vykouzlí úsměv, nicméně děti je určitě ocení. Co se týče surovin je kniha geniální – většinou nemusíte pro nic moc běhat, potraviny používá běžné nebo běžně sehnatelné. Myslím, že Ájina kuchařka dobře poslouží i mladíkům ( příp. slečnám), kteří zrovna opustili „mama hotel“ a budou si muset začít vařit sami 🙂 .

Moje hodnocení: 100%

Děkuji nakladatelství Grada za inspiraci pro malého kuchaře a zároveň i za výtisk poskytnutý k recenzi.

 

 

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *